• BIST 102.715
 • Altın 223,931
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • Berlin 3 °C
 • Frankfurt 2 °C
 • Paris 2 °C
 • Ankara -1 °C
 • İstanbul 5 °C
 • İzmir 3 °C
 • Stockholm 1 °C

CHP'nin Bartın mitingi

CHP'nin Bartın mitingi
BARTIN (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek, hiçbir aile 'ben yoksulum' demeyecek....

BARTIN (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek, hiçbir aile 'ben yoksulum' demeyecek. Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak, bunun sözünü veriyorum" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği mitingde, Türkiye'nin son 13 yılda saman ithal eden ülke haline geldiğini savundu. 

Çiftçinin kazanması için mazotu 1,5 lira yapacaklarını vadeden Kılıçdaroğlu, "Bugün yine zam geldi biliyorum. Dünyanın en pahalı mazotu Türkiye'de. İktidar partisinden bir milletvekili adayı görürseniz sorun.  Dünya Enerji Ajansı 2015 raporuna baksın. Bu ajans diyor ki, 'Dünyanın en pahalı mazotu Türkiye'de'. Niye böyle? Hangi gerekçeyle böyle? Yazık, günah değil mi bizim insanımıza? 'Nasıl vereceksin?' diye buna da itiraz ediyorlar. Bakın ben eski maliyeciyim, vergi nedir, bütçe nedir ve nasıl harcanır bilirim. Benim bir özelliğim daha var, kul hakkı yemenin de ne menem bir bela olduğunu da bilirim" diye konuştu.

"Petrol dışarıdan geliyor doğru. Dolarla ödenir bilirim, rafineri de işlenir bilirim, rafineri üzerine kar payı koyar bilirim" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Fiyat ne? 1 lira 21 kuruş. Kaça satıyorsun? 4 liradan. Biz kaça taahhüt ediyoruz 1,5 liradan. 1,25 kuruş kar dahil, biz 1,5 liradan veriyoruz. Dönüp bana diyorsun ki 'kaynağı nereden bulacaksın'? Sen yatlara verirken sorduk mu? 1 lira 21 kuruşa veriyorsun. Yata binip tarlaya mı gidiyorlar, yata girip üretim mi yapıyorlar? 1,5 liraya çiftçiye vereceğiz. Çiftçi alacak traktörüyle tarlaya gidecek, çalışacak, üretecek, kazanacak. Yata bunu verirken 1 lira 21 kuruş. Ben diyorum 'çiftçiye vereceğim 1,5 liradan',  onlar yata, ben çiftçiye. Aynı şekilde elmas, yakut, pırlanta, inci bunlarda ÖTV yok. Çiftçinin mazotunda ÖTV var.  Şimdi ben onlara soruyorum; 'senin tercihin ne? İnciden, pırlantadan, yattan, kattan yana.  Benim tercihim ne? Çiftçiden, üretimden, alın terinden yana.  Aramızda bu kadar fark var."

- "Türkiye için yeni bir sayfa açalım"

Yaşanacak bir Türkiye için mücadele edeceklerini belirten Kılıçdaroğlu,  13 yıl kredi açtıklarını ve 13 yılda geldikleri noktanın iç açı olmadığını savundu.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Hepimizin oturup yeniden düşünmesi lazım. Eski anlayışımızı, eski değerlerimizi bir tarafa bırakalım. Güzel Türkiye için yaşanacak bir Türkiye için yeni bir sayfa açalım. Sizden istediğim bu. Eğer bunlar 13 yılda 6 milyon 200 bin işsiz yaratmışlarsa oturup düşüneceğiz. Eğer bunlar yoksulluğu bitirmemiş, 13 yılda 17 milyon yoksul yaratmışlarsa oturup düşüneceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

- "Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak"

Dört yıllık yetki istediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"13 değil, 10 değil, 8 değil, 4 yıllık yetki istiyorum. Dördüncü yılın sonunda bu güzel Türkiye'de hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek, hiçbir aile 'ben yoksulum' demeyecek. Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak. Bunun sözünü veriyorum. Göreceksiniz dördüncü yılın sonunda güzel bir Türkiye, huzurlu bir Türkiye, kendi içinde barışık olan bir Türkiye, sokaklarında, caddelerinde çatık kaşlı insanların değil, güler yüzlü insanların dolaştığı bir Türkiye, gerilimlerin değil, beraber yaşamanın ne kadar güzel olduğunu gören bir Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz. Asıl hedefimiz budur. Büyüyen Türkiye, üreten Türkiye, ekonomisi güçlü Türkiye, işsizliği olmayan Türkiye, yoksulu olmayan Türkiye..."

- "Hiç kimsenin hakkını yemeyeceğiz"

Kılıçdaroğlu,  21. yüzyılda kavgalardan, yoksulluktan, yolsuzluklardan ve yasaklardan bıktıklarını dile getirerek  "Bunları değiştirmeye hazır mıyız? O zaman 7 Haziran'da sandığa gideceğiz. 6 saatse 6, 12 saatse 12, 24 saatse 24, 36 saatse 36 saat çalışacağım. Benim çocuklarımın yatak odalarında boy boy kasalar olmayacak. Benim bakanlarımın evlerinde ayakkabı kutularında dolarlar olmayacak. Benim bakanlarım birilerinin önünde yan gelip yatmayacak.  Her kuruşun hesabını vereceğiz, bu güzel ülkeyi şaha kaldıracağız. Şaha kalkmış bir Türkiye, büyüyen bir Türkiye, üreten bir Türkiye, güler yüzü bir Türkiye" ifadesini kullandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün görkemli Türkiye'sini yeniden şaha kaldıracaklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Birilerinin önünde eğilip bükülen değil, dışişleri bakanlarının parmakla çağrıldığı değil, onurlu duran, onurunu koruyan, bayrağını koruyan, halkının hakkını koruyan bir Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz. Bunun yolu üretimden geçiyor, Türkiye üretirse güçlü olur, tüketirse değil. Türkiye çalışırsa, gencine istihdam yaratırsa güçlü olur. Türkiye saman ithal eden değil, canlı hayvan ihraç ederse güçlü olur. Türkiye bunların tamamını yapabilir, hepsini yapabiliriz, gücümüz var, insanımız var, toprağımız var, her şeyimiz var. Eksik olan namuslu siyaset, eksik olan düzgün siyaset, eksik olan ahlaklı siyaset."

- "Temiz Siyaset Kanunu"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, siyasetin cep doldurma sanatı olmadığını belirterek, "İlk 4 ay içerisinde çıkaracağımız bir numaralı kanunun adı 'Temiz Siyaset Kanunu' olacak. Bunu yapacağız, kirlilikten siyaseti arındıracağız, düzgün siyaset olacak. Bu ülke için, bayrağım için, sizin için, çocuklarımız için, torunlarımız için yeni bir sayfa açacağız. Esnafın kazandığı, çiftçinin kazandığı, emeklinin kazandığı, işsizin olmadığı, yoksulun olmadığı güzel görkemli Türkiye'yi yineden şaha kaldıracağız. Bunun için tek güvencem sizlersiniz" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu,  sözlerini şöyle tamamladı:

"Bana bir söz verdiniz, lütfen sözünüzü tutun. Gidin kahvede bir vatandaşı ikna edin. Söyleyin, defalarca söyleyin, bir daha söyleyin. '6 milyon 200 bin işsiz bu ülkeye yakışmıyor'. Bir daha söyleyin, '17 milyon yoksul bu ülkeye yakışmıyor'. Bir daha söyleyin 'Kübra bebek açlıktan öldü, bu Türkiye'ye yakışmıyor'. Bir daha söyleyin,' Ayaz bebek Konya'da kışın gecekondu da penceresi kırık evde zatürreden öldü' bu yakışmıyor.  Bunların hepsini söyleyin. Barış içinde, huzur içinde güzel bir Türkiye'yi yeniden inşa etmek için 7 Haziran'da sandığa gideceğiz. Bir arkadaşımızla beraber gideceğiz, oyumuzu kullanacağız ve inşallah Türkiye'yi şaha kaldıracağız."

Miting sonunda Kılıçdaroğlu, partisinin Bartın milletvekili adaylarıyla vatandaşları selamladı.

(Bitti)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05