• BIST 102.590
 • Altın 276,079
 • Dolar 5,7165
 • Euro 6,2917
 • Berlin 13 °C
 • Frankfurt 14 °C
 • Paris 18 °C
 • Ankara 13 °C
 • İstanbul 17 °C
 • İzmir 18 °C
 • Stockholm 6 °C

Chp'li Tezcan: Kürsü Dokunulmazlığı Hariç Bütün Milletvekillerinin Dokunulmazlığı Kaldırılsın (2)

Chp'li Tezcan: Kürsü Dokunulmazlığı Hariç Bütün Milletvekillerinin Dokunulmazlığı Kaldırılsın (2)
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dokunulmazlıklarla ilgili açıklamasına ilişkin sözlerini şöyle sürdürdü:

'AYNI HATTAYIZ'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dokunulmazlıklarla ilgili açıklamasına ilişkin sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletvekilliği dokunulmazlığı milletvekilinin siyaset yapma hakkının güvencesidir. Milletvekilliği dokunulmazlığı, milletvekilinin hırsızlık, yolsuzluk, terör örgütüne destek olma hakkının güvencesi değildir. Bunu başından beri söyledik yine söylüyoruz. Bütün dokunulmazlıkları sayı hesabı yapmadan, milletvekilini kürsüde söylediği bunu dışarıda tekrar ettiği sözler hariç milletvekilliği sorumsuzluğu kapsamına giren sözler hariç, bütün suçlarla ilgili yargılanabilmesini dokunulmazlığının olmamasını savunuyoruz. Aynı hattayız. Başbakan'ın dediği umarım bizim dediğimiz hattatadır. Yarın bu söylediklerini umarım Brüksel dönüşünde değiştirme ya da çark etme durumunda kalmaz. Umarım belirli yerlerden gelecek talimatlar ile kararını, niyeti değiştirmez. "Ben böyle bir şey söylemek istedim" demez. bu sevindiricidir. CHP'nin önerisinin kabul edilecek olması artık yolsuzluk yapma ayrıcalığının bir milletvekili ayrıcalığı olmayacağının da göstergesidir. Bütün yolsuzluk dosyaları, teröre destek verenler varsa onların da dosyaları görüşülür. Yargı önünde hesabını verir."

BAŞBAKAN AKŞAMA KADAR TALİMATLAR SONUCUNDA KARARINDAN DÖNEBİLİR

Tezcan, "Başbakan akşama kadar süre vermiş bize. Akşama kadar süreye gerek yok. Bizim tutumuz net. Önceden de netti. Sayın Başbakan akşama kadar muhtemel görüşmeler sonucunda ya da talimatlar sonucunda kararından dönebilir. Sözlerinden dönmek zorunda kalabilir. Cevabımızı hemen vermeyi yararlı görüyoruz" dedi.

DOKUNULMAZLIKLAR HİÇBİR ŞEKİLDE ŞANTAJ KONUSU YAPILAMAZ

Tezcan, sözlerine şöyle devam etti:

"Dokunulmazlıklar hiçbir şekilde şantaj konusu yapılamaz. Milletvekilini siyaset yapma hakkı güvence altına alınır. Bunun dışında milletvekilinin suç işlem özgürlüğü yoktur. Vatandaş ne ise milletvekili de öyle olacaktır. Sayın Başbakan bundan sonra da CHP'nin önerilerini dinlemeye devam ederse Türkiye'nin geleceği zannediyorum daha hayırlı bir noktaya gider. 506 dosya karma komisyonun önündeki dosya mıdır değil midir? Daha bu konuda net açıklamalar yapmadılar. Bizim buradaki tutumuz çok net. Sayılarla meşgul değiliz. Kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dosyalar incelenir."

ELİNDEKİ BÜTÜN DOKUNULMAZLIK DOSYALARI DERHAL MECLİS'E GÖNDERİLMELİ

Dosyalara ilişkin bir soru üzerine Tezcan şu yanıtı verdi:

"Biz Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığının, kurumunun bu kadar hile yapabileceğini düşünmek istemiyoruz. Böyle bir hilenin peşindelerse bu gizli kalmaz ortaya çıkar. Başbakan böyle bir açıklama yapıyorsa elindeki bütün dokunulmazlık dosyalarının fezlekelerin derhal Meclis'e gönderilmeli. TBMM kimseyi koruma makamı değildir. Suçu gizleme makamı da değildir. Sorunun köklü çözümü Anayasa'nın dokunulmazlıkla ilgili maddesinin toptan değişimi ile ilgilidir. Yeni düzenleme yapılmalı. Mevcut dokunulmazlık dosyaları ile ilgili tutumuz nettir. Suç işleme ayrıcalığını kabul etmiyoruz."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05