CHP’li Çakırözer’den “banka bilgileri paylaşımı” çağrısı: “Erteleme de yetmez, muaf tut!”

CHP’li Çakırözer’den “banka bilgileri paylaşımı” çağrısı: “Erteleme de yetmez, muaf tut!”

Otomatik banka bilgi paylaşımını öngören anlaşmanın ertelenmesini isteyen CHP milletvekili Utku Çakırözer, bu akışın ertelenmesinin de yeterli olmayacağını, insanlarımızın bu yükümlülükten belli koşullarla muaf tutulması gerektiğini savundu.

TBMM Dışişleri Komisyonu’nun CHP’li üyesi Eskişehir milletvekili Utku Çakırözer, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde, yurtdışındaki 6 milyon Türk vatandaşının, Türkiye’deki birikimlerine ilişkin finansal bilgilerin bulundukları ülkeler ile otomatik paylaşımını öngören uluslararası anlaşmanın uygulanmasının da ertelenmesini istemişti. 

+49’a konuşan vekil Çakırözer, “Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda gibi ülkelerde yaşayan milyonlarca kardeşimizi söz konusu anlaşma sıkıntıya sokacak. Yurtdışındaki vatandaşlarımızın on yıllarca alın teri dökerek kazandıkları birikimleri kara para gibi değerlendirilemez. Yurtdışındaki vatandaşlarımız bu anlaşmanın ne getirdiğini, nasıl uygulanacağını, üzerine düşen sorumlulukları bilmiyor. Bu anlaşmayı yurttaşlarımızı bilgilendirene kadar ertelemeliyiz. Hatta erteleme yetmez. Avrupalı Türklerin, yurtdışındaki kardeşlerimizin kara para ile işi olmaz. Belli bir miktara kadar sınır belirlenip o sınırı aşmayan vatandaşlarımızın bu anlaşmadan muaf tutulması da gerekir” dedi.  

İşte Işın Toymaz'ın Utku Çakırözer ile Otomatik Banka Bilgi paylaşımını öngören anlaşmanın ayrıntılarını konuştuğu programın tamamı:

“ERTELEME TALEBİMİZİ BİLDİRDİM”

Konuyu  Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’a da aktardığını kaydeden Eskişehir CHP Milletvekili Utku Çakırözer, milyonlarca Avrupalı Türk’ün maddi kayıplar yaşamasını önlemek için büyükelçilikler ve konsoloslukların, konuyla bağlantılı sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde vatandaşı bilgilendirmesi gerektiğini de belirtti. 

Türkiye’nin AB ve OECD üyesi ülkelerle birlikte tarafı olduğu “Finansal Bilgilerin Karşılıklı Otomatik Paylaşımı Anlaşması”nın yükümlülüklerinin 31 Aralık itibariyle uygulamaya gireceğini anımsatan Utku Çakırözer özetle şunları söyledi:

“Süre daralıyor. 40 gün içinde vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi mümkün değil. Anlaşmanın 6’ncı maddesi ise  erteleme fırsatı tanıyor. Bu anlaşmanın uygulanması ve yorumlanmasında zorluklarla karşılaşılması durumunda 'diğer ülkelerle istişare talebinde bulunulabilir' diyor. Bu hüküm hayata geçirilmeli, Almanya, Fransa gibi ülkelerle oturulup konuşulmalı. Vatandaşlarımız için yoğun bir bilgilendirme çalışması yapılmalı. Bu bilgilendirme bitene kadar da anlaşmanın uygulanması ertelenmelidir.

SİYASİ PARTİLERİ GÖREVE ÇAĞIRDI

Ayrıca tüm siyasi partilere de iş düşüyor. İktidar ya da muhalefet. Vatandaşın omuzlarına binmiş bu sorumluluğu paylaşmalıyız. Siyasi partiler de yurtdışı örgütlenmeleri aracılığıyla vatandaşları bilgilendirebilirler. Biz de yurtdışındaki CHP Birlikleri olarak konuyu öncelikli görev olarak kabul ettik ve odağımıza aldık. 

CHP YURTDIŞI BİRLİKLERİ HAREKETE GEÇTİ

Bilgilendirme broşürleri hazırlanıyor. Ancak yurtdışındaki vatandaşlarımız da mutlaka bütün siyasi partileri, muhalefeti, ama özellikle de iktidarı mesaj bombardımanına tutmalı. İktidar torba yasalarla yurtdışındaki Türklere 'paranı getir' çağrısı yapıyor, sonra da diğer ülkeleri bilgilendiriyor. Ancak önce vatandaşını bilgilendireceksin. 

Bu anlaşma kapsamında yurtdışında yaşayan 6 milyon Türk’ün ülkemizdeki bankalardaki paraları ve her türlü finansal bilgileri bulundukları ülkelere bildirilmeye başlandı. İngiltere, İspanya, İtalya, İsveç ve Norveç’e yıl sonunda bildirilecek. Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika, Fransa gibi Türklerin yoğun yaşadığı ülkelere de gelecek yıl bildirilecek. Anlaşma kara para ile mücadele için imzalandı, ama şimdi yurtdışındaki vatandaşlarımızı vuracak.  Türkiye’deki üç kuruş birikimleri nedeniyle ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacaklar. Bu konuda Ankara’nın derhal önlem alması lazım.” 

+49 – STUTTGART

 

HABERE YORUM KAT