Chp’li Aydın, İznik Gölü’ndeki Kirliliği Meclis’e Taşıdı

Chp’li Aydın, İznik Gölü’ndeki Kirliliği Meclis’e Taşıdı

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, İznik Belediyesi tarafından döküldüğü öne sürülen inşaat atıkları ve molozların neden olduğu çevre kirliliği...

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, İznik Belediyesi tarafından döküldüğü öne sürülen inşaat atıkları ve molozların neden olduğu çevre kirliliği sorununu, TBMM gündemine taşıdı. Aydın, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, "İznik Gölü'ne moloz doldurarak çevre felaketine yol açan İznik Belediyesi için bir yaptırım uygulayacak mısınız?" diye sordu.

İznikli vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine beraberinde CHP İznik İlçe Başkanı Ayan Özer ve yönetimiyle atıkların bırakıldığı İznik Gölü çevresinde incelemelerde bulunan Erkan Aydın, gölün bilinçli olarak kirletildiğini öne sürdü. Konuyu Meclis gündemine taşıyarak Çevre ve şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'ya soru önergesi veren Aydın, yetkililerle "Bu doğa katliamını durdurun" çağrısında bulundu. İznik Gölü'nün her geçen gün daha da fazla kirlenmekte olduğuna ve tüm zenginliğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Aydın, kirliliğin temel nedenlerinin evsel atıkların yanı sıra çevredeki fabrikalardan ve köylerin kanalizasyonlarından kaynaklandığını söyledi.

Bunlarla birlikte son zamanlarda en büyük çevre felaketinin İznik Belediyesi tarafından yapıldığını öne süren Erkan Aydın, "Gölün birkaç bölgesinin Belediye tarafından inşaat atıkları ve molozlar ile doldurulduğunu görduk. Bu atıkların göle doldurulması gölün hızla kirlenmesine, doğanın dengesinin bozulmasına, sazlıkların ve gölün çevresindeki bereketli tarım arazilerinin yok olmasına neden olmaktadır. Yetkililerin bu doğa katliamını bir an önce durdurmalarını istiyoruz" dedi.

Erkan Aydın, Bakan Sarı'ya verdiği önergede şu soruları yöneltti:

"İznik Gölü'nün korunması için bugüne kadar bir çalışma yaptınız mı, İznik Gölü'ne moloz doldurarak çevre felaketine yol açan İznik Belediyesi için bir yaptırım uygulayacak mısınız, İznik Gölü'nün korunması ve doğal zenginliğinin gelecek kuşaklara bırakılması için bir çalışma planı hazırlayacak mısınız?"

FOTOĞRAFLI

HABERE YORUM KAT