• BIST 86.189
 • Altın 250,400
 • Dolar 6,0523
 • Euro 6,7741
 • Berlin 21 °C
 • Frankfurt 16 °C
 • Paris 20 °C
 • Ankara 27 °C
 • İstanbul 26 °C
 • İzmir 28 °C
 • Stockholm 12 °C

Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
"Önümüzde kurşun atıyorlar, kurşun bırakıyorlar, sanıyorlar ki biz vazgeçeceğiz. Asla, tam tersine bileneceğiz"- "Biz CHP olarak her yerde ve her ortamda insan haklarına saygı gösterdik, inançlara, kimliklere saygı gösterdik. Bizi terörle beraber gösterme

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Önümüzde kurşun atıyorlar, kurşun bırakıyorlar, sanıyorlar ki biz vazgeçeceğiz. Asla, tam tersine bileneceğiz." dedi.

Kılıçdaroğlu, şehit cenazelerinde protesto edilmesi dolayısıyla kendisine destek vermek için genel merkez önünde toplanan partililere, seçim otobüsü üzerinden hitap etti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kan ve gözyaşı ile kurulduğunu, altın tepsi içinde sunulmadığını belirten Kılıçdaroğlu, "Alın teri döktük, gazilerimiz var, şehitlerimiz var, mücadele ettiler. Bize daha güzel bir Türkiye bırakmak için. Şimdi biz çocuklarımıza daha güzel bir Türkiye bırakmak için mücadele ediyoruz." diye konuştu.

Önlerinde "engerekler ve çıyanlar" olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Önümüzde çakallar var. Hepsiyle mücadele edeceğiz. Cumhuriyetten intikam almak isteyenler, CHP üzerinden yol çizmeye, harita belirlemeye çalışıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, Kuvayi Milliyecileri asla yollarından geri döndüremezler. Elbette ki Mustafa Kemal'in askerleriyiz, elbette ki mücadele edeceğiz. Bizim mücadelemiz kutsal bir mücadeledir, bizim mücadelemiz insanlık mücadelesidir, demokrasi, özgürlük, kadın erkek eşitliği mücadelesidir. Bizim mücadelemiz özgürlük mücadelesidir. Biz, Türkiye'nin birleştirici gücüyüz, biz doğu batı, kuzey güney hiçbir ayrım yapmayız. Biz, nerede yaşarsa yaşasın, aynı havayı teneffüs ediyorsak, bütün yurttaşlarımıza eşit davranılmasını isteriz. Biz kimliği, inancı, yaşam tarzı ne olursa olsun bütün Türkiye'yi kucaklamaya söz verdik. O nedenle 'CHP Türkiye'nin birleştirici gücüdür' diyoruz. Birleştireceğiz."

Terörün hesabını vermeyenlerin CHP'den hesap sormaya kalktıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Sen önce terörün hesabını ver, akan kanın hesabını ver." ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, 14 yıldır ülkeyi yöneten iktidarın, ülkeyi kan gölüne çevirdiğini iddia ederek iktidarın ülkeyi yönetmekten aciz olduğunu öne sürdü. Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Şimdi geldiğimiz noktaya bakın; 2002'de terörsüz bir Türkiye devraldılar, rahmetli Ecevit hükümetinden. Şimdi, Türkiye kan gölünde, sorumlu arıyorlar. Baksınlar aynaya, sorumluyu görecekler. Sorumlu bunlardır. Hem iç politikada hem dış politikada ayrıştırıcı bir dil kullanıyorlar, toplumu ayırıyorlar, bölüyorlar, kutuplaştırıyorlar ve bunları da kendi çakalları aracılığıyla yapıyorlar. Ama unutmasınlar, biz hiç kimseye pabuç bırakmayız, feriştahları bile gelse. Önümüzde kurşun atıyorlar, kurşun bırakıyorlar, sanıyorlar ki biz vazgeçeceğiz. Asla, tam tersine bileneceğiz. Düne kadar PKK ile kol kola geziyorlardı, IŞİD'e silah gönderiyorlardı, Müslümanı Müslümana kırdırıyorlardı. Bunların elleri kanlı, yakaları kanlı, alınları kanlı, dilleri kanlı bunların. Biz CHP olarak her yerde ve her ortamda insan haklarına saygı gösterdik, inançlara, kimliklere saygı gösterdik. Bizi terörle beraber göstermek istiyorlar, neden, başarısızlıklarını birine fatura etmek için."

- "Türkiye Cumhuriyeti yeniden 6 oka dönmek zorundadır"

Mübarek bir ay içinde olduklarını vurgulayan ve bu mübarek ayda 78 milyon vatandaşın derin vicdanlarına seslendiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Çadır mahkemelerini kuran kimdi? Oslo'da görüşmeler yapan kimdi? PKK şehirleri silah deposuna döndürürken valilere talimat verip 'sakın bunlara dokunmayın' diyen kimdi?" sorularını yönetti.

"Sevgili vatandaşım, sen eğer bu ülkede huzur, güvenlik içinde yaşamak istiyorsan, Türkiye Cumhuriyeti'nin hükümeti kurucu ayarlara dönmek zorundadır." diyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Yani Türkiye Cumhuriyeti yeniden 6 oka dönmek zorundadır. 6 ok cumhuriyetin kaderidir. Cumhuriyetin, Türkiye'nin çağdaş uygarlığa ulaşmasının yoludur. O yollardan asla ödün vermeyeceğiz." dedi.

Halkçılığa, devrimciliğe ve laikliğe sahip çıkacaklarının altını çizen Kılıçdaroğlu, hiçbir koşulda, baskının dozu ne olursa olsun bundan asla ödün vermeyeceklerini söyledi.

- "Ben oturduğum koltuğun ne kadar önemli olduğunu biliyorum"

"Ben oturduğum koltuğun ne kadar önemli olduğunu biliyorum" açıklamasını yapan Kılıçdaroğlu, o koltuğun sorumluluğunu da bildiğini vurguladı.

Kılıçdaroğlu, "O koltukta oturan genel başkanlar hiçbir zaman ülkesini ayırmadı, insanını ayırmadı, bölücülüğe asla prim vermedi. Bütün genel başkanlar ülkenin birliği ve bütünlüğü için mücadele ettiler. Aynı şekilde ülkenin birliği ve bütünlüğü için mücadele edeceğiz. Bu bizim kaderimiz olmanın ötesinde, millete namus borcumuzdur." diye konuştu.

CHP'nin il başkanlarına seslendiğini belirten Kılıçdaroğlu, mücadeleyi birlikte yapacaklarını dile getirdi.

Bedeli ne olursa olsun bu mücadeleden ödün vermeyeceklerini tekrarlayan Kemal Kılıçdaroğlu, "Eğer işin ucunda hayatımızı kaybetmek varsa, birilerinin, çakalların kurşunuyla tehdit edileceksek asla yolumuzdan dönmeyeceğiz. Sonuna kadar gideceğiz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'yi sevdiklerini ve halka hizmet etmek istediklerine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Demokrasimizi güçlendirmek istiyoruz. Gençlerimiz iş bulmasını istiyoruz. Herkesin sorunsuz bir Türkiye'de yaşamasını istiyoruz. En büyük arzumuz bu. Bu arzuyu yerine getirmek için birlikte çaba harcayacağız ve çakallara karşı birlikte göğsümüzü siper edeceğiz. Türkiye ciddi sorunlarla karşı karşıya. Kendi sınırlarına hapsedilen bir Türkiye var. Neredeyse kendi uçağını uçuramayacak konuma gelen bir Türkiye. Ortadoğu bataklığına saplanan bir Türkiye, uygar dünyadan koparılan bir Türkiye. Ama biz bunların tamamını değiştireceğiz. Çocuklarımıza uygar, çağdaş bir Türkiye'yi vadettik ve bunu gerçekleştireceğiz. Kadın erkek, yaşlı genç, biz bir bütünüz. Biz Mustafa Kemal ve arkadaşlarının bize emanet ettiği Türkiye'yi daha güzel bir düzeye ulaştırmak için çaba harcayacağız. Bizim hedefimiz çağdaş uygarlık, onurlu Türkiye, ahlaklı Türkiye, adaletli Türkiye. Bu ülkede adaleti de ahlakı da CHP gerçekleştirecektir. Mübarek bir aydayız, eğer cenaze namazına gidip namaz kılıyorsanız ve birileri orada size provokasyonlarla hakaret etmeye kalkıyorsa, onların hiçbirisi Müslüman değildir, hiçbirisi ramazanı anlamıyor, hiçbirisi Müslümanlığı bilmiyor. Bunu da bütün yurttaşlarımızın bilmesini isterim."

- "Kemal Kılıçdaroğlu olarak ben de hazırım"

"Ne zamandan beri camiler siyasette arena olmaya başladı. Ne zamandan beri camiler bir partinin arka bahçesi haline dönüştürülmeye başlandı? Buna bütün yurttaşlarımın dikkat etmesi gerekiyor." diyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ibadet mekanlarına siyaset girmesini istemediklerini söyledi.

Siyasetin ve ibadetin ayrı şeyler olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, bir insanın manevi dünyasına el uzatmanın yanlış olduğunu kaydetti.

Alandakilere "Birlikte mücadele etmeye hazır mıyız?" diye soran Kılıçdaroğlu, kalabalık partili grubunun "Hazırız" cevabı üzerine, "Hiç endişe etmeyin, Kemal Kılıçdaroğlu olarak ben de hazırım. Gücümü sizden, gücümü halktan alıyorum. Bizim başka dayanacağımız yer yok. Güç halktır, halkın iktidarıdır. Halkın iktidarını sağlamak için el ele yürüyeceğiz. Hazır mıyız? Bu bozuk düzeni yıkacağız, bu düzene ortam hazırlayanları da alaşağı edeceğiz." dedi.


 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05