Çekya’da ünlülerle Cumhuriyet kutlaması: Yonca Evcimik, Acun Ilıcalı, Seda Sayan da katıldı

Çekya’da ünlülerle Cumhuriyet kutlaması: Yonca Evcimik, Acun Ilıcalı, Seda Sayan da katıldı

Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, Cumhuriyet’in ortak değer ve yarınların teminatı olduğunu bildirdi. Dijital kutlamaya Kırım Türkleri liderlerinden Ukrayna Milletvekili Mustafa Cemiloğlu da katıldı.

Çekya’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye’den 25’in üzerinde tanınmış isim ve sanatçının katılımıyla Türkiye’nin Prag Büyükelçiliğinin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan dijital yayınla kutlandı. 

Aralarında Prof. Dr. Hikmet Barutçugil, Behzat Uygur, Yonca Evcimik, Yavuz Bingöl, Seda Sayan gibi sanatçıların yanı sıra Acun Ilıcalı, Rüştü Reçber, Şahin Özer gibi kamuoyunun yakından tanıdığı 25 kişi video mesaj yoluyla başta Çekya olmak üzere, yurtdışında yaşayan Türklerin Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. 

Sanatçıların çeşitli eserler seslendirdiği programda Kırım Tatar Türklerinin lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Cemiloğlu da paylaştığı mesajda Türk halkının bayramını kutladı. 

"TÜRKİYE BÜYÜK BİR UMUT VE İLHAM KAYNAĞIDIR"

Cemiloğlu, “Türk vatandaşı olmayan diğer Türki halklara mensup olanların da bayramını memnuniyetle kutluyorum çünkü onlar için de Türkiye Cumhuriyeti büyük bir umut ve ilham kaynağıdır” dedi. 

Sosyal medya platformu Instagram üzerinden gerçekleştirilen yayında konuşan Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, Çekya’daki tüm vatandaşların bayramını kutlayarak, Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşları başta olmak üzere, Kurtuluş Savaşı şehitlerini rahmet ve minnetle yad etti. 

Bağış, Çekya’da salgının ikinci dalgasının ciddi oranda etkili olması nedeniyle bu yıl Türkiye için çok önemli olan bu bayramı arzu edilen şekilde kutlayamamanın verdiği üzüntüyü dile getirdi. 

"CUMHURİYET HEPİMİZİN ORTAK DEĞERİDİR"

Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilan ettiği 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşmanın Türkiye ve bölgesi için önemine işaret eden Bağış, şunları söyledi: 

“Cumhuriyet, zengin çeşitliliğimize rağmen hepimizin ortak değeri, ortak kazanımı ve yarınlarımızın en önemli teminatıdır. Cumhuriyetimizi korumak, ülkemizi hedef alarak karalamak isteyen çevrelere karşı özellikle gurbette yürek yüreğe hep birlikte mücadele vermek hepimizin görevidir.” 

Büyükelçi Bağış, programa gönderdikleri video mesajlarla katkı sağlayan herkese teşekkür etti. 

+49 – PRAG

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT