• BIST 98.272
 • Altın 233,187
 • Dolar 5,4807
 • Euro 6,1985
 • Berlin 7 °C
 • Frankfurt 8 °C
 • Paris 10 °C
 • Ankara 13 °C
 • İstanbul 14 °C
 • İzmir 19 °C
 • Stockholm 3 °C

Bursa'daki Fetö/pdy Davasında ‘Himmet’in Şifresi, Ajanda İle Çözülecek

Bursa'daki Fetö/pdy Davasında ‘Himmet’in Şifresi, Ajanda İle Çözülecek
BURSA'da, BURSA'da, Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) finans desteği sağladığı ileri sürülen İzgün Gıda, Turizm,...

BURSA'da, BURSA'da, Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) finans desteği sağladığı ileri sürülen İzgün Gıda, Turizm, Taşımacılık, Temizlik, Güvenlik ve Mobilya Sanayi Ticaret A.Ş. ile ilgili açılan davada 4'ü tutuklu 43 sanığın yargılanmasına başlandı. FETÖ'nün çeşitli hücrelerince, yetkisizce "himmet, zekat, burs, kurban" gibi adlar altında para toplandığı iddia edildi. Sanıkların suçlamaları kabul etmediği duruşmada, operasyonda el konulan içinde "himmet" trafiği ve şirketin kayıtdışı faaliyetlerinin bulunduğu ajandanın incelenmesine karar verildi. Davada terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen hakkında "iade talepnamesi" ve "Kırmızı bülten" kararı çıkarılmıştı.

Bursa'da geçen yıl Nisan ayında FETÖ/PDY'ye finans desteği sağladığı ileri sürülen İzgün Gıda, Turizm, Taşımacılık, Temizlik, Güvenlik ve Mobilya Sanayi Ticaret A.Ş. ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianame, geçen Temmuz ayında, Bursa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. 4'ü tutuklu 43 sanıklı davanın iddianamesinde, şirketin ortakları gösterilen kişiler arasında 100 bin liradan 250 bin liraya kadar çeşitli miktarlarda sık aralıklarla para transferlerinin yapıldığı belirtildi.

İzgün Gıda A.Ş.'nin, FETÖ/PDY mensuplarınca "kurban, himmet, burs ve zekat" adı altında kayıt dışı toplanan paralarla kurularak finanse edildiği, şirkete örgütün "il sorumlusu" tarafından yönetim kurulunun üstünde bir yetkilinin atandığı belirtilen iddianamede, firmanın önemli mevkilerine, muhasebe ve satın alma gibi birimlerine örgüt mensuplarının getirildiğinin belirlendiği ifade edildi.

PARA TRANSFERLERİNİ FAHRİ KONSOLOSLAR YAPMIŞ

'Himmet" toplanmasıyla ilgili detaylara yer verildi. İddianamede, "Örgüt üyelerince vatandaşlardan çeşitli isimler altında toplanan para ve çekler ile İzgün A.Ş. tarafından elde edilen kayıt dışı haksız kazancın bir kısmının bankacılık sistemi kullanılmadan, gizli tanık ifadelerinde belirtilen fahri konsolosluklar aracılığı ve örgütçe düzenlenen yurt dışı gezilerinde elden götürmek suretiyle ülke dışına çıkarılarak örgüte aktarıldığı görülmüştür" ifadeleri yer aldı.

Şirket ortaklarının daha önce imzaladığı boş kağıtların doldurularak işlemler yapıldığı ancak ne tür değişikliklere gidildiğiyle ilgili üyelerin haberinin olmadığı aktarılan iddianamede, şu bilgilere yer verildi:

"FETÖ/PDY'nin çeşitli hücrelerince vatandaşlardan yetkisizce "himmet, zekat, burs, kurban" gibi adlar altında toplandığı anlaşılan para ve çeklerin, toplanma amacına uygun değil de İzgün AŞ tarafından çeşitli et ve besicilik firmalarına, kurban bayramlarından önce yanıltıcı belgelerle kayıt dışı yapılan karkas et alımı karşılığında, kayıt dışı ödendiği anlaşılmıştır. Yine söz konusu şirketin 2007 yılından 2013 yılına kurbanlık hayvanları Aydın, Afyon, Balıkesir ve Bursa illerinde hayvan kesim işi yapan şahıs ya da firmalara kestirdikleri kurbanlık hayvanları kesen şahıs ve firmalara "bunlar adalık kesilen kurban" diyerek, kesilen hayvanların kurban hayvan olduğunu gizlediği, kesilen hayvanlardan elde edilen etlerin ise FETÖ/PDY'nin amacı ve ilkeleri doğrultusunda örgüt mensuplarınca kurulduğu anlaşılan İzgün Gıda isimli firma ile örgütün okullarına hazırlanan yemeklerde kullandığı, İzgün Gıda firmasının 2011 yılından sonraki satın alma ve pazarlama müdürünün 2011 yılına kadar yapılan tüm kurban satın alma organizasyonunu başında olduğu bahse konu şahsın kurban bayramı öncesinde anlaştıkları kesimhaneye kurbanlık hayvan siparişi verdiği kesilen kurban etlerinin o günkü rayiç et bedelleri üzerinden alındığı alınan et karşılığı olarak hayırseverlerden toplanan kurban paralarını vermek yerine ellerinde bulunan gayri resmi toplanan yardım çeklerini vererek bu şekilde ellerindeki yardım çeklerini nakte çevirdikleri"

İddianamede, örgütün faaliyetlerini gerçekleştirmek için il imamları koordinesinde faaliyet gösterdikleri de ifade edilerek, soruşturmaya konu dönemde örgütün Bursa "il imamları" olan, sırasıyla "Ulvi" kod adlı Ufuk Civelek ve Cansun Sarıyıldız'ın, diğer illerde olduğu gibi, örgüt liderinin örgütün finansmanı ile ilgili yapmış olduğu, "vaaz ve sohbet" adı altında formüle edilerek yayınlanan talimatlarını, düzenlenmiş yıllık himmet toplantıları ve diğer toplantılarda Bursa'da bulunan örgüt üyelerine aktardığı ve bu yönde talimatlandırdığının tespit edildiği vurgulandı.

İADE TALEPNAMESİ VE KIRMIZI BÜLTEN

2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen ile ilgili önemli bir karar verdi. ABD'nin Pensilvanya eyaletinde bulunan Gülen hakkında "Kırmızı Bülten" çıkarılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, bu dosya ile ilgili "iade talepnamesi" hazırlayarak, Adalet Bakanlığı'na gönderdi. Aynı mahkeme, usulsüz dinleme davasıyla ilgili geçen Temmuz ayında da "iade talepnamesi" hazırlayarak bakanlığı göndermişti.

Bursa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın başlayan duruşmasında, sanıklar ve müştekiler ile birlikte avukatları katıldı. 4 gün süren duruşmada sanıklar savunmalarını yaptı.

'GÜNLÜK 20 BİN YEMEK DAĞITIMINA ULAŞTIK'

Duruşmada ifade veren İzgün Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Serdar Durmuşlar, "2006 yılında yaklaşık 60 bin lira karşılığında şirketin dörtte üçünü aldım. İlk olağan genel kurulda ise yönetim kurulu başkanlığına seçildim. Şirketi aldığımız Dikkaldırım Mahallesi'nde küçük bir atölyeydi. O tarihte günlük 5 bin yemek üretimi vardı. El koyulduğumuz tarihte ise, günlük 20 bin yemek dağıtımına ulaşmıştık. Genelde devlet ve özel okullara yemek veriyorduk. 2008 yılında Yeşil Konak Restaurantı satın aldık. 2010 yılından itibaren şarküteri açtık. 2015 yılında şarküteri sayımız 3 oldu. 2012 yılında ise, şirkette ortak sayımız 5'e düştü. 2015'deki ihbar olayının ardından küçülmeye başladık. Eski rakamlara düştük. Yeşil Konak Restaurantı satıp, kredi borcunu kapattık" dedi.

'FETHULLAH GÜLEN'LE ALAKAM YOK'

Himmet topladıklarını yalanlayan Durmuşlar, "Kurbanlıklarla alakalı para toplama konusu doğru değil. Kurban parası ya da çek almadık. Cansun Sarıyıldız ile de tanışmadım. Kendisini medyadan gördüm. Ayrıca Uğur Esen isimli genel müdürümüzün komşusudur. Bizim şirketimizin FETÖ terör örgütü tarafından yönetildiği iddialarına katılmıyorum. Haftada 1 yönetim kurulu, ayda 1 de daha geniş kapsamlı toplantı yapardık. Şirketimizde 350 kişi çalışıyordu. Fethullah Gülen'le alakam yok" diye konuştu.

FETÖ'nün faaliyetleri kapsamında yurt dışına çıkmadığını anlatan Durmuşlar, "Kurban ya da burs paralarıyla şirketin bir alakası yoktur. Benim bilgim veya talimatımla örgüte para istenmedi" diye konuştu.

Duruşmada müşteki olarak bulunanlar ise verdikleri ifadede, "2013 yılı öncesinde bizden hayır ve kurbanlık için maddi yardım taleplerinde bulundular. Biz de Allah rızası için kendilerine çek ve para verdik. 2013 yılından sonra bizden para isteyen olmadı" dedi.

AJANDA İNCELENECEK

Mahkeme heyeti, halen hakkında tutuklama kararı bulunan FETÖ lideri Fethullah Gülen ile Bursa İl İmamı Cansun Sarıyıldız'ın yakalama müzekkeresinin beklenmesine, İzgün Gıda'da ele geçirilen ve içinde yapılan yardımlar, himmet paralarının trafiğinin yer aldığı bildirilen 84 sayfalık ajandanın Adli Emanet'ten alınarak duruşmalara getirilmesine karar verdi.

Tutuklu sanıkların tahliye talebini kabul etmeyen mahkeme heyeti, duruşmaya katılmayan müştekilerin zorla getirilmesine de karar vererek duruşmayı erteledi.

FOTOĞRAFLI

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05