Bunlara dikkat! Almanya'da temmuz ayında neler değişecek ?

Bunlara dikkat! Almanya'da temmuz ayında neler değişecek ?

Yazın gelmesiyle birlikte Almanya'da birtakım değişikler yürürlüğe girecek. 1Temmuz’dan itibaren tüketiciler için nelerin değişeceğini haberimizin devamında okuyabilirsiniz...

Temmuz ayı itibariyle, eski elektronik cihazlar süpermarketlere ücretsiz olarak iade edilebilecek. Mevduat sistemi yaygınlaştırılacak ve sigara daha pahalı hale gelecek. Ayrıca sözleşme fesihleri daha kolay hale getirilecek. Yılın ikinci yarısı bazı yenilikleri de beraberinde getiriyor. Temmuz 2022’deki değişiklikler;

Sözleşmeleri feshetmek kolaylaşıyor

Sözleşme fesihleri ​​gelecekte daha basit hale getirilecek. Çevrimiçi bir sözleşme yapan herkes, çevrimiçi olarak da feshedebilecek. 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren şirketler için ilgili web sitesinde iptal butonu zorunlu olacaktır. Ayrıca, müşteriler elektronik bir onay alacaklar. 

1 Mart'ta sözleşme fesihleri ​​konusunda zaten bazı değişiklikler yapılmıştı. Sözleşmelerde ihbar süresi azami üç aydan bir aya indirilmişti.

Otomatik sözleşme yenilenmesine artık izin verilmeyecek. Sözleşmeler, ancak tüketicilere bir aydan fazla olmayan bir ihbar süresi verilirse otomatik olarak uzatılabilir.

Telefonda üzerinde anlaşmaya varılan enerji tedarik sözleşmelerinin de yazılı olarak onaylanması gerekiyor. Sonuç olarak, sağlayıcılar için gelecekte telefon üzerinden tüketicilere sözleşme imzalatmak çok daha zor olacak.

Eski elektronik cihazların süpermarketlere iadesi

1 Temmuz’dan itibaren eski elektrikli ev aletlerini de süpermarketlere veya indirim marketlerine ücretsiz olarak teslim edebileceksiniz. En azından bu, kenar uzunluğu 25 santimetreye kadar olan küçük elektrikli cihazlar için geçerlidir. Yılda en az bir kere elektronik cihaz elektrikli eşya satan satış alanı 800 metrekare olan bakkallar da eski elektrikli cihazları kabul edecekler.

Bu, birçok büyük süpermarket zinciri için geçerlidir. Gelecekte, örneğin eski cep telefonları, elektrikli tıraş makineleri, su ısıtıcıları veya ekmek kızartma makineleri Aldi, Rewe, Lidl ve Co.'ya ücretsiz olarak verilecek.

Tek kullanımlık plastik şişeler için depozito sistemi

Süpermarket ve indirim marketlerinde de en geç 1 Temmuz'dan itibaren tek kullanımlık plastik şişeler veya tek kullanımlık kutular için depozito alınacak. Bu, örneğin meyve suları içeren PET şişeler veya alkollü karışık içecekler içeren kutular için de 25 sent ödenmesi gerektiği anlamına geliyor. Düzenleme aslında Ocak 2022'den beri yürürlükte, ancak perakendecilerin değişikliği uygulamak için Temmuz 2022'ye kadar bir geçiş süresi vardı.

Tütün ürünlerine zam geliyor

Tütün ürünlerine yılın başında zaten zam gelmişti. Şimdi ise elektronik sigara sıvısına zam geliyor. 1 Temmuz'dan itibaren e-sigara maddeleri de ilk kez tütün vergisine tabi olacak. Sıvıların nikotin içerip içermediği önemli değil. Ayrıca nargile tütünü de ek vergiye tabidir.

Asgari ücret kademeli olarak artıyor

Asgari ücreti 12 Euro’ya çıkarmak, federal seçim kampanyası sırasında SPD ve o zamanki başbakan adayı Olaf Scholz için önemli bir konuydu. Haziran ayının başında, Şansölye Trafik Lambası koalisyonunun yardımıyla kendini kanıtlayabildi. Federal Meclis asgari ücreti artırmaya karar verdi. 1 Ekim'den itibaren 12 Euro olacak. Planlandığı gibi, 1 Temmuz gibi erken bir tarihte 10,45 Euro'ya kademeli olarak yükselecek. 

Emekli maaşları önemli ölçüde artıyor

Almanya'daki yaklaşık 21 milyon emekli, 1 Temmuz'dan itibaren önemli ölçüde daha yüksek ödemeler alacak. Emekli maaşları Batı'da yüzde 5,35, Doğu'da yüzde 6,12 artacak. 

Kanunla birlikte yasa koyucu da emeklilik sigortasında telafi faktörünü yeniden gündeme getiriyor. Bu, emeklilerin Korona’ya rağmen 2021'de herhangi bir kesintiyi kabul etmek zorunda kalmamasını telafi ediyor.

Haber Çeviri: Tuğba Ünal
Fotoğraf:Unsplash - markusspiske

HABERE YORUM KAT