• BIST 108.863
 • Altın 154,047
 • Dolar 3,8303
 • Euro 4,5172
 • Berlin 2 °C
 • Frankfurt 6 °C
 • Paris 8 °C
 • Ankara 9 °C
 • İstanbul 13 °C
 • İzmir 14 °C
 • Stockholm 0 °C

Biyokaçakçılıkla Mücadele

Biyokaçakçılıkla Mücadele
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye'nin sahip olduğu biyolojik kaynakların başka ülkeler veya kötü niyetli şahıslar tarafından izinsiz kullanımını önlemek amacıyla 2013'te başlattığı "Biyokaçakçılıkla Mücadele Projesi" kapsamında çalışmalarını sürdürüy

ANKARA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, biyolojik çeşitliliğin korunması konusunda, 2007 yılından Eylül 2016'ya kadar 18 farklı ülkeden 114 kişi hakkında yasal işlem yapıldığını belirterek, " Kaçakçılara göz açtırmama konusunda çok kararlıyız. Bu konuda vatandaşlarımızdan da hassasiyet bekliyor ve şüphelendikleri şahıslar hakkında bize bilgi vermelerini istiyoruz." dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün (DKMP), Türkiye'nin sahip olduğu biyolojik kaynakların başka ülkeler veya kötü niyetli şahıslar tarafından izinsiz kullanımını önlemek amacıyla 2013'te başlattığı "Biyokaçakçılıkla Mücadele Projesi" kapsamında çalışmalar sürüyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, "Biyokaçakçılıkla Mücadele Projesi" ile biyolojik kaynakların izinsiz elde edilerek, yurt dışına çıkartılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Ayrıca projeyle bu kaynakların Türkiye'nin kontrolü ve/veya ortaklığı dışında çeşitli amaçlarla kullanılmasının önlenmesi ve sonucunda ülkeye ait genetik kaynaklardan elde edilebilecek ekonomik, sosyal, bilimsel, teknolojik, tıbbi, ticari ve kültürel potansiyel faydaların yine ülke menfaati için kullanılmasının sağlanması hedefleniyor.

Mücadele kapsamında 18 Nisan 2016'da Kırklareli'nde jandarma işbirliğinde düzenlenen operasyon ile kaçak yolla tabiattan toplanan ve el konulan salep yumruları yeniden ait oldukları yere döndü. Tabiattan kaçak toplanan salep yumruları nisan ayından bu yana uygun koşullarda muhafaza edildi ve çimlenmeleri sağlandı. Çimlenen ve tabiata dönmeye hazır yumrular Kırklareli Şube Müdürlüğü çalışanlarınca toprakla buluşturuldu.

Tabiattan toplanması yasak olan salep yumrularını toplayan 2 kişiye ise Çevre Kanunu’nun "biyolojik çeşitliliğin sürdürülebilirliğinin sağlanması bakımından nesli tehdit veya tehlike altında olanlar ile nadir bitki ve hayvan türlerinin korunması esas olup, mevzuata aykırı biçimde ticarete konu edilmeleri yasaktır" hükmüne bağlı olarak 80 bin lira idari para cezası kesildi.

- "Kaçakçılara göz açtırmama konusundan çok kararlıyız"

Yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen Eroğlu, Türkiye'nin, dünyanın nadide biyolojik çeşitliliğe sahip coğrafyalarından birinde bulunduğunun altını çizdi.

Eroğlu, "Bakanlık olarak biyoçeşitlilik hususunda çok hassasız. Bu hususta gerekli denetimleri tavizsiz yapmaya çalışıyoruz. Ülkemizde 2007 yılından 2016 Eylül ayına kadar 20 farklı ilimizde, toplam 61 vakada 18 farklı ülkeden 114 kişi hakkında işlem yapıldı ve toplam 3 milyon 530 bin 648 lira idari para cezası uyguladık. Kaçakçılara göz açtırmama konusunda çok kararlıyız. Bu konuda vatandaşlarımızdan da hassasiyet bekliyor ve şüphelendikleri şahıslar hakkında bize bilgi vermelerini istiyoruz." ifadelerini kullandı.


 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05