Bilmiyorsunuz Cumhurbaşkanı! Bilene de sormuyorsunuz!

Bilmiyorsunuz Cumhurbaşkanı! Bilene de sormuyorsunuz!

HÜLYA AKÇAY - Suriyelilere vatandaşlık, nerden icab etti sayın Cumhurbaşkanı? Öncelikle şöyle tarihe bir bakalım, Suriyeliler kimlermiş, Osmanlılar zamanında Osmanlıyı nasıl arkadan vurmuş bunu hiç araştırdınız mı Hocam? O zaman ben kısa bir anımsatma düşeyim şuraya: 

I. Dünya Savaşı sırasında Haziran 1916 tarihinde Yemen'de Aden, Suriye'de Halep'i kapsayan birleşik bir Arap devleti yaratma amacıyla Şerif Hüseyin bin Ali tarafından başlatılmıştır. Ne tavafuk değil mi Hocam? 1916 şimdi ise 2016 tam yüzyıl sonra yine aynı oyunlar! Tarih tekerürden ibarettir Hocam.

Devam edelim...

Ben ömrümün 20 yılını Arap ülkelerinde onlarla yaşayarak geçirdim, buda Allahın takdiri idi, demek ki Rabbim bana bunları direk tanıma imkanı verdi. Hocam sizin dediginiz gibi değil olaylar, yandaşlarınızın yalan olarak yaydıgı videolarda ki gibi de değil. Araplar, hiç bir zaman Türkleri sevmez ve tarihte de ihanet etmişlerdir, bu gerçeği siz sözlerinizle değilştiremezsiniz. Ben Arap ülkelerinde yaşarken, Türklere her daim nasıl kin kustuklarını bizzat duydum. Hiç bir Arap insanına rastlamadım ki, Türkler de müslüman ümmetimizdir, vurmayalım demezlerdi. Hocam bunlar peygamberimizi bile sevmezler, bir çok defa şahit oldum, Peygamberimize SAV bizler adı anıldığında salavat getirriken bunlar susarlar. Bir defasında, Mekkede bir bayan arkadaşıma bir Arap ne dedi biliyormusunuz! ayen şöyle dedi:

"Bizler Muhamedi Mekke'den kovduk sizleri mi kovamıcaz". Bizzat daha 2005 - 2006 yılında Alman ortaklarımla yaptığım bir belgesel projesinde ise Suriyeli yetkili ile yaptığımız bir röportajda, aynen şöyle diyordu:

"Osmanlı devri bizler için çok karanlık bir devirdi, O yıllarda bizim Araplarla bir olup, Arap isyanına katılmamız çok iyi olmuştu, böylece yıllardır kanımızı emen O Osmanlıları def etmiştik. "Ne ilginç değil mi Osmanlı torunları!!! sizler hakkında bunları söylüyorlardı! Sizleri bilmem ama, bu kelimerler beni çok üzmüştü.

Geldiğim ülke önce Osmanlı sonra Türkiye Cumhuriyeti idi, mesele O insanın köklerinin geldiği yerde olsa, bu nankörlük karşısında üzüntü duyuyordum, kansız olmadığım için!

Sanırım sizin Türk vatanı ve Türk insanı ile sorununuz çok büyük. Oysa siz O ülkenin ekmeğini yediniz ama ona ihanet ediyorsunuz! Nedir sizin bu zülmünüz ? Hangi hakla bunu yapıyorsunuz? Türkiye babanızın malı değil, orada her Türk vatandaşın hakkı emeği vardır.

Onlara sordunuz mu?

Birde kalkmış, Türk Alman vatandaşı oluyorda, Suriyeliler neden olmasın. Olamaz Hocam.

Bak niye! İşte yine bilmeden konuşuyorsunuz Hocam. Türklerin Almanya'da 60 yıla yakın bir geçmişi var. Türkler buraya geldiğinde Devletten hiç bir yardım almadılar, direk geldiler ertesi gün iş başı yaptılar. Biz çocuklar ise Anne ve Baba görmeden büyüdük. Bizlerin burada bir adı vardır Hocam, biz ve bizim gibi büyüyen Alman arkadaşlarımızın ortak adı! "Schlüssel Kind" denir bizlere Hocam, tabiki nedir onuda bilmessiniz ki. Anlatım, "Schlüssel Kind", ailesi çalışan küçük çocuklardır genelde 5 yaşında başlar bu Sclüssel Kind olmak. Yani "anahtar çocuğuyduk" Hocam. Bizler okuldan geldikten sonra, boynumuzda asılı olan anahtarımızla evimizin kapısını açar, evimize girerdik. Sıcak bir yemeğimiz yoktur, bizlere bunu hazırlıcak Annelerimizde yoktu. Çünkü onlar sabah saat 4.30 tatlı uykularından kalkar ve 5.45 iş başı yaparlardı ve akşam 17.00 de eve gelirlerdi. Bizler de Butterbrot ve Pommes le doyardık.

Yani ekmek yağlardık yada harçlığımız 1 Mark ile köşedeki Tante Gisela yani Gisale Teyze gidip kızarmıs patates alırdık. Bu çok kısa özet neden biz bu vatandaşlığı hakkımızla aldık!

Anlarsanız. Burada ilk nesil Türk insanların oturduğu eski harap evlerden ve O evleri kendi emekleri ile nasıl onardıklarından daha bahsetmedim bile! Hiç kimse bizlere Suriyeliler gibi kolaylık bahşetmedi altın tepsilerde sunmadılar. Bizler buraya ihanet te etmedik. Burada özeriklik yada toprak parçasıda idia etmiyoruz. İşte bu çok büyük bir fark hocam! İşte bu nedenle bizler bu vatandaşlığı canımızla, kanımızla alın terimizle hak ettik ! 60 yıl sonra elbette ki burasıda bizim vatanımız oldu. Anne ve babalarımız, Devlet için ve bizler için çalışırken burada akrabası olmayanlar, bizlere bakan bakıcı Alman annelermiz ve teyzelerimiz oldu.

Bizler nankör degiliz burası ve bu insanlarda bizim bir parçamız oldu. Siz siyasiler kendi çıkarlarınız için insanlığı bilmediğiniz için, bunları anlayamazsınız. Ama bilmeden de konuşmak çok cahilce be Hocam! Daha fazla anlatsam şu kısa sayfa yetmez Hocam, birde anlamak için kapiste sahibi olmak gerek.

Saygılarımla

HABERE YORUM KAT