• BIST 86.796
 • Altın 248,760
 • Dolar 6,0406
 • Euro 6,7414
 • Berlin 25 °C
 • Frankfurt 22 °C
 • Paris 18 °C
 • Ankara 23 °C
 • İstanbul 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • Stockholm 16 °C

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:
ANKARA (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi (MİLRES) projesinin...

ANKARA (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi (MİLRES) projesinin bitme aşamasına geldiğini belirterek, milli rüzgar santralini yetişirse bu ay dikeceklerini ve rüzgar enerjisinin üretilmeye başlanacağını bildirdi. 

Işık, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunda (TÜBİTAK) düzenlenen, Milli Enerji Projeleri Tanıtım Töreni'ne katıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da katıldığı törende, Milli Güneş Enerjisi Santral Teknolojisi (MİLGES), Milli Hidroelektrik Santral Teknolojisi (MİLHES), Yüksek Gerilim Doğru Akım Teknolojisi ( YGDA) ve Milli Türbin Kanadı Teknolojisi (MİLKANAT) projeleri tanıtıldı.

Türkiye'nin sadece teknoloji kullanan bir ülke olmasının Türkiye'ye yetmeyeceğini söyleyen Işık, geleceğin dünyasında var olmanın tek yolunun teknoloji üretmek olduğunu söyledi.

MİLGES, MİLHES, YGDA ve MİLKANAT projeleri dışında da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile başka projeler de geliştirdiklerini anlatan Işık, "MİLRES projesi bitme aşamasına geldi, yakında inşallah direğe dikeceğiz. Kapasitesi 1,5 megavata kadar rahatlıkla çıkarılabilen milli rüzgar santralini yetişirse bu ay içinde direğe dikeceğiz ve ilk milli rüzgar türbini, rüzgar enerjisi üretmeye başlayacak" diye konuştu.

 

- "Enerjide yüzde 85 dışa bağımlıyız"

Türkiye'nin enerji tüketiminin, 2002'den bu yana 2 katına çıktığını kaydeden Işık, "2023'te de iki katı daha enerji ihtiyacımızın olacağı açık ve maalesef enerjide yüzde 85 dışa bağımlıyız. Cari açığında en temel sebebi enerji ithalatımız. Eğer Türkiye, enerjisini kendi imkanlarıyla karşılamış olsaydı, ülkenin büyümesi en az yüzde 2 daha fazla olurdu" ifadesini kullandı.

Işık, enerji sektörünün sadece üretim ve arz güvenliği açısından değil dışa bağımlılığının minimize edilmesi ve yerli teknolojilerin geliştirilmesi açısından da son derece kritik bir sektör olduğunu vurguladı. 

 

- "Paralel yapıyla mücadele devam edecek"

TÜBİTAK'ın son dönemde paralel yapıyla gündeme geldiğini belirten Işık, "Bizim arzumuz TÜBİTAK'ın, bilim ve teknolojiyle gündeme gelmesi. Paralel yapıyla devleti içten ele geçirip, bir takım küresel güç odaklarının hizmetine sokma gayretine karşı sonuna kadar mücadelemizi devam ettireceğiz ama TÜBİTAK'ın paralel yapı operasyonları veya paralel yapının sızma girişimleriyle gündeme gelmesi, TÜBİTAK'a çok ciddi bir haksızlık" değerlendirmesinde bulundu.

Işık, TÜBİTAK'ın ülkenin yerli ve yeşil üretim noktasında en önemli güç kaynağı olduğunu belirtti. Ölçek bazın ne üretiliyorsa, yerli, yenilikçi ve yeşil olması gerektiğinin altını çizen Işık, Ar-Ge ve inovasyonun da yaşam tarzı olarak benimsenmesinin önemine işaret etti. 

TÜBİTAK'ın, Türkiye'nin en önemli proje yönetim kurumu konumuna gelmesini istediklerini dile getiren Işık, aynı zamanda kurumun güçlü bir entegratör kuruluş olmasının, piyasa ve özel sektörle birlikte Ar-Ge yapmasının önünü açacaklarını da söyledi.

Türkiye'de yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimini arttırmak amacıyla, 2012 yılında Konya Karapınar'da Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi kurduklarını hatırlatan Işık, şu anda Niğde ve Karaman'da Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi kurmak için yapılan başvuruları değerlendirdiklerini ifade etti.

 

- "Türkiye elektrik enerjisi sektöründe kendi ayakları üzerine basabilecek"

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Bahadır Tunaboylu da 4 projeyle, kamu, özel sektör ve üniversite arasında güçlü bir iş birliği sağlandığını söyledi. Türkiye'nin kendi elektrik enerjisini üretmesi noktasında büyük önem taşıyan projelerin cari açığın azaltılmasına da katkı sağlayacağına işaret eden Tunaboylu, şunları kaydetti:

"Merkezimiz bünyesinde yürütülecek 158 milyon liralık proje yatırımı ve 6 yıl sürecek yoğun uygulamalı Ar-Ge çalışmalarıyla Türkiye elektrik enerjisi sektöründe kendi ayakları üzerine basabilecek duruma gelecektir. Hedef 2023 vizyonuyla 3 bin megavatlık güneş enerjisi santralinin kurulmasının planlandığı ülkemizde, MİLGES projesiyle bütçeye 7,5 milyon lira katkı sağlaması hedeflenmektedir."

Tunaboylu, ayrıca üniversite araştırma merkezlerinin, projelerde aktif katılım sağlayarak akademik birikim oluşturduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Bakan Işık ve Bakan Yıldız, Karapınar Enerji İhtisas Bölgesi'nde yer alacak yatırımcılara yapılacak yer tahsisine ilişkin iş birliği protokolünü imzaladı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05