• BIST 106.239
 • Altın 161,217
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • Berlin 1 °C
 • Frankfurt 5 °C
 • Paris 5 °C
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 14 °C
 • İzmir 13 °C
 • Stockholm 7 °C

Belgrad'daki Sığınmacılar Hayatlarından Endişeli

Belgrad'daki Sığınmacılar Hayatlarından Endişeli
Balkan rotasının kapatılmasının ardından Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki bir parkta konaklayan sığınmacılar, havanın soğumaya başlamasıyla hayatlarından endişe ediyor- Geceleri açık havada geçirmek zorunda kalan büyük çoğunluğu Afganistan, Pakistan, Ce

BELGRAD (AA) - KRİSTİNA MASLAREVİC - Daha iyi bir yaşam umuduyla Avrupa ülkelerine ulaşmayı hedefleyen sığınmacıların yoğun bir şekilde kullandığı Balkan rotasının kapatılmasının ardından Sırbistan'da sıkışıp kalan çoğu Ortadoğu ve Afrika'dan binlerce sığınmacı, havaların soğumaya başlamasıyla hayatlarından endişe ediyor.

Başkent Belgrad'daki bir parkta aylardır konaklayan sığınmacılar, yağmurdan, rüzgardan ve soğuktan korunmak için terk edilmiş binalara, kapalı otoparklara sığınıyor.

Geceleri açık havada geçirmek zorunda kalan büyük çoğunluğu Afganistan, Pakistan, Cezayir, Suriye, Fas, İran ve Irak uyruklu sığınmacılar, kış mevsiminin gelmesiyle dışarıda hayatta kalabilecek koşullara sahip olmadıklarını ifade ediyor.

Gündüz Miksaliste'deki bakımevine gidip ısınma imkanı bulan sığınmacılar, bu tür merkezlerde yer bulunmadığı için geceyi parklarda ve diğer açık alanlarda geçirmeye devam ediyor.

Çocuklu ailelere, kadınlara ve çocuklara öncelik verilen bakımevinde, 09.00 ile 16.00 saatleri arasında sığınmacılara yiyecek ve giyecek dağıtılıyor.

Miksaliste Bakımevi Koordinatörü Uros Bosiljcic, kendilerinden yardım talep eden sığınmacıların sayılarının günden güne değiştiğini söyleyerek günde 250 ila 500 kişinin ısınmak ve yemek için bakımevine geldiğini, bunların çoğunun çocuklar ve kimsesizler olduğunu ifade etti.

Yeterli kapasiteye sahip olmadıklarından yemek dağıtımını bir süredir durdurduklarını belirten Bosiljcic, "Birkaç gün önce, bu alanda yemek ve eşya dağıtan tek kuruluş olarak kaldığımız için büyük sıkıntı yaşadık. Kapılarımızı günde bin 500 kadar kişiye açtık. Ancak bu durum sadece birkaç gün sürdü." diye konuştu.

Bosiljcic, bakımevinde tüm sığınmacılara sağlık hizmeti de sunduklarını kaydederek bakımevinin saat 16.00'da kapandığını, sığınmacıların büyük çoğunluğunun konakladıkları parklara, terk edilmiş binalara döndüğünü söyledi.

Kötü hijyen koşulları nedeniyle sığınmacılar arasında bitlenme ve uyuz gözlemlediklerini vurgulayan Bosiljic, "Bunun yanı sıra sınır polisinin müdahalesi sonucu yaralanmalar da söz konusu. Bunu yapan Bulgar ve Macar polisi. Tekrar buraya dönmek zorunda kalan sığınmacılar, köpekler tarafından ısırılmış, darp edilmiş ve perişan bir halde geliyorlar." dedi.

- 6 aydır Sırbistan'da

Sırbistan'a 6 ay önce geldiğini söyleyen 16 yaşındaki Afganistan vatandaşı İnzad, tüm vaktini otogar yakınlarındaki parkta geçirdiğini, geceleri de otoparkta uyuduğunu belirtti.

Macaristan'a gitmeyi deneyip sınırdan geri gönderildiğini anlatan İnzad, "Sınıra ulaştığım zaman polis, Sırbistan'a dönmem gerektiğini söyledi. Kampta boş oda yoktu. Otobüs bileti alıp geri döndük. Sınıra ormandan ulaşmaya çalıştım. Macar polisi beni dövüp köpeklerini de üzerime saldı. Neyse ki ısırılmadan kaçmayı başardım." ifadesini kullandı.

İnzad, 6 aylık sürede Sırbistan'daki merkezlerde kalmayı denediğini ancak önceliğin Pakistan, İran, Irak ve Suriye'den gelen sığınmacılara verildiğini kaydetti.

Herhangi bir Avrupa ülkesine gitmek istediğini söyleyen İnzad, "Gündüzleri Miksaliste'de vakit geçiriyoruz. Sırbistan'da bize yardım eden insanlar da oluyor. Zaman zaman bize yemek de veriyorlar. Giyecek konusunda sıkıntı yaşıyorum. Bazen giyecek bir şeyler veriyorlar, bazen de vermiyorlar. En büyük sıkıntılarımdan biri de bu. Son üç aydır aynı kirli pantolonları giyiyorum." şeklinde konuştu.

- "Parklara mahkum olduk"

Sırbistan'a 1,5 ay önce gelen Afganistanlı 24 yaşındaki Ebit Hanan da kendisi gibi çok sayıda sığınmacının parklara mahkum olduğunu belirterek kapıya dayanan soğuklarda dışarıda hayatta kalabilecek koşullara sahip olmadıklarını söyledi.

Hanan, yiyecek ve giyecek konusunda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını vurgulayarak "Parkta yemek bulmak çok zor. Yemek ve diğer ihtiyaçlarımızı satın alabiliriz ancak her gün bir şeyler satın almak da zor. Sırbistanlı insanlar bazen bizlere yardım eli uzatıyor. Yiyecek ve giyecek ihtiyacımızı karşılıyorlar. Hepimiz yolumuza devam etmek istiyoruz." dedi.

Merkezlerde önceliğin diğer ülke vatandaşlarına verildiğini söyleyen Hanan, "Macaristan'a gitmeyi denemedim. Çünkü gitmeye çalışan arkadaşların, polisin işkencesine maruz kaldıklarını öğrendim. Onlardan kaçmaya çalışanların üzerine köpeklerini salıyorlarmış. Bu yüzden, oraya gitmek istemiyorum. Fransa veya Avusturya'ya gitmek istiyorum. Oradaki yaşam şartları daha iyi." değerlendirmesinde bulundu.

Sırbistan'daki Sığınmacı ve Göç Komiserliğinin verilerine göre, ülkede kayıtlı 4 bin 690 sığınmacı bulunuyor. Kayıt dışı sığınmacılarla bu sayının 10 bine yakın olduğu tahmin ediliyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05