• BIST 103.247
 • Altın 226,966
 • Dolar 5,3295
 • Euro 6,0415
 • Berlin 2 °C
 • Frankfurt 10 °C
 • Paris 9 °C
 • Ankara 8 °C
 • İstanbul 8 °C
 • İzmir 13 °C
 • Stockholm -2 °C

Belediyeler Birliği: Yerel Yönetimlere Sığınmacılar İçin Ek Kaynak Sağlanmalı

Belediyeler Birliği: Yerel Yönetimlere Sığınmacılar İçin Ek Kaynak Sağlanmalı
TÜRKİYE Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, başta Suriye olmak üzere farklı ülkelerden sığınmacıların belediye hizmetlerini doğrudan...

TÜRKİYE Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, başta Suriye olmak üzere farklı ülkelerden sığınmacıların belediye hizmetlerini doğrudan etkilediğini belirterek, bu konuda yerel yönetimlere ilave kaynak sağlanması gerektiğini söyledi.

Türkiye Belediyeler Birliği ve Akdeniz Belediyeler Birliği'nce bu yıl 6'ncısı düzenlenen Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı CityExpo, ANFAŞ Expo Center'da törenle açıldı. Açılışta konuşan Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, hükümetin 2016 eylem planında 23 konuda belediyelerle ilgili çalışma yapılacağının açıklandığını söyledi. Bu sürece Türkiye Belediyeler Birliği'nin de katıldığını ve çalışma grubu oluşturulduğunu aktaran Güngör, sorunların belediyelerin mali yapısının güçlendirilmesi, görev yetki sorumluluklarının yeniden düzenlenmesi, imar, konut, kamulaştırma konularında yoğunlaştığını söyledi. Mali yapının güçlendirilmesinde birinci konunun genel bütçe paylarının artırılması olduğunu aktaran Güngör, buradaki sıkıntının payların dağıtılmasında yaşanan adaletsizlik olduğunu söyledi. Türkiye genelinde büyükşehir sayısının 30'a çıkması, 351 belediyenin büyükşehir ilçe belediyesine dönüşmesiyle mali yapıda sorunlar ortaya çıktığını aktaran Güngör, önerilerinin büyükşehir ilçe belediyeleri için bütçe payının iki katına çıkarılması olduğunu kaydetti. Güngör, ayrıca Türkiye'de bulunan sığınmacıların belediye hizmetlerini direkt etkilediğini belirterek, bu konuda ilave kaynak verilmesi konusunda alternatifli önerileri bulunduğunu söyledi.

YEREL YÖNETİMLERE FARKLI BAKIŞ

Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı Hakan Tütüncü ise fuarda 40 belediye, 89 tedarikçi firma, yurt dışından 389 katılımcı, Türkiye'nin farklı belediyelerinden ise 1200 katılımcının yer aldığını kaydetti. Fuarı bu yıl 30 bin kişinin ziyaretinin beklendiğini aktaran Tütüncü, "Fuar, yerel yönetimlerin güçlenmesini ve yerel yönetimlerin farklı bakış açısı kazanmasını sağlıyor" dedi.

BELEDİYECİLİK AHBAP ÇAVUŞ İLİŞKİYLE YÜRÜTÜLEMEZ

Antalya Valisi Muammer Türker, demokratik sistemlerde yerel yönetimlerin hizmetin önemli enstrümanlarından biri olduğunu söyledi. Yerel yönetimlerin sürekli devinim içinde olduğunu ve belediyecilik sisteminde son yapılan değişiklikle Türkiye nüfusunun yüzde 77'sinin yaşadığı coğrafyanın büyükşehir belediyesi sınırlarına girdiğini belirten Vali Türker, "Belediyeler halkla doğrudan ilintili, ona yakın, hesap verebilir durumda olan birimler haline gelmiştir. Artık geleneksel usuller, ahbap- çavuş ilişkisi içinde yürütemeyeceğimiz de açık. Büyükşehir belediyeleri bugün bir bakanlıktan çok daha fazla bütçeyi yöneten kurumlar haline gelmiştir" diye konuştu.

ANFAŞ Expo Center'da başlayan ve 18 Mart'a kadar açık kalacak 6'ncı Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı'nın en ilgili çekici standını ise Kepez Belediyesi oluşturdu. Belediyenin "Kent Parkı" olarak düzenlenen Dokuma Fabrikası alanında Türkiye'nin sanayileşme tarihinin anlatılacağı sergi için yeniden üretilen "Devrim" otomobili fuarda sergilendi. Fuarı ziyaret için gelenler Devrim'le hatıra fotoğrafı çektirdi.

FOTOĞRAFLI

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05