• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • Berlin 3 °C
 • Frankfurt 4 °C
 • Paris 8 °C
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 15 °C
 • İzmir 11 °C
 • Stockholm 1 °C

Bayburt'ta Toplu Açılış Ve Temel Atma Töreni

Bayburt'ta Toplu Açılış Ve Temel Atma Töreni
Başbakan Yıldırım: (3)- "(HDP'nin Meclis çalışmalarını durdurma kararı) Yol yakınken bu yanlıştan dönün, gelin Meclise ne diyecekseniz her şeyi söyleyin. Mesele konuşmak değil, mesele fikrini ifade etmek değil, mesele siyaseti kalkan olarak teröre karşı k

BAYBURT (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, HDP'nin Meclis çalışmalarını durdurma kararına ilişkin, "Yol yakınken bu yanlıştan dönün, gelin Meclise ne diyecekseniz her şeyi söyleyin. Mesele konuşmak değil, mesele fikrini ifade etmek değil, mesele siyaseti kalkan olarak teröre karşı kullanmaktır. Hiçbir siyasetçi konumunu kullanarak teröre kalkan olamaz, terörle iç içe olamaz. Terör faaliyetlerinin içine giremez." dedi.

Yıldırım, Bayburt’ta Valilik önünde gerçekleştirilen toplu açılış ve temel atma töreninde yaptığı konuşmada, 15 Temmuz'da hiçbir vesayetin, hiçbir hain planın milleti dize getiremeyeceğini bütün dünyanın gördüğünü, bu milletin iradesinin ala esir alınamayacağını bildirdi.

Bugün dünyanın en hain, en insanlık dışı yapılarıyla hem içeride hem de dışarıda çetince mücadele ettiklerine değinen Yıldırım, "Aynı yerden düğmeye basılmışcasına harekete geçen alçak şebekeleri teker teker dize getireceğiz evelallah. Bu millete en küçük kötülük yapan kim olursa olsun mutlaka hesabını verecek, başka yolu yok. Sadece bomba atanlar, yakıp yıkanlar değil, teröre destek verenler de hesabını verecek." ifadesini kullandı.

Okunan ezan nedeniyle konuşmasına ara veren Yıldırım, ezanın bitmesinin ardından şehitlerin ruhuna fatiha okudu.

Vatandaşların, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez." sloganları üzerine Yıldırım, şehitlerin kalplerdeki yerinin çok müstesna olduğuna dikkati çekti.

"Yıllardır, terör örgütüne karşı olduğunuzu söyleyin, terör kimden gelirse gelsin lanetleyin ve bunu açıklayın." dediklerini ifade eden Yıldırım, karşılarındakilerin tek kelime etmediklerini, insanları sokağa eyleme çağırdıklarını, birçok insanın hayatını kaybetmesine sebep olduklarını belirtti.

- "Çağırılınca kuzu kuzu gidip ifadeni vereceksin"

Bu kişilerin, pişmanlık duymadıklarını, terörü lanetlemediklerini, şimdi de şikayet ettiklerini vurgulayan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

"Yıllardır hizmetsiz bıraktıkları bu ülkenin şehirlerine yatırım için gönderilen paraları teröre aktardılar, belediye araçlarıyla ülkenin şehirlerine hendekler kazdılar, insanlara hayatı dar ettiler. Mahkeme soruşturmaya, ifadeye çağırınca da mahkemelere, adalete meydan okuyup 'gelmeyiz' dediler. Bu ülkenin her vatandaşı mahkeme çağırınca gidip ifade veriyor. Siz niye gitmiyorsunuz? Siz gidenlerden büyük babanın evladı mısınız? Türkiye hukuk devleti. Hukuk herkes için lazım, herkes hukukun önünde eşit. Hiç kimsenin hukuk üzerinde bir geçiş hakkı yok. O halde çağırılınca kuzu kuzu gidip ifadeni vereceksin, yoksa olanlara da şikayet etmeyeceksin. Bugün hukuk işliyor. Hukuk herkes için işliyor. Kanun neyse o herkes için yapılır. İfadeni vermiyorsan mahkeme ifadeden vazgeçip dosyayı bir kenara atamaz. Ne olacak? Öyle veya böyle getirecek, ifadeni alacak, gereğini de yapacak. Ya beraat edersin ya da suçunun karşılığını görürsün."

Yıldırım, AK Parti'ye vaktiyle çok haksız şeklide kapatma davası açıldığını belirterek, "Biz ne dedik? Mahkemeyi tanımıyoruz mu dedik? Gittik, davamızı savunduk, haklılığımızı ortaya koyduk. Sonunda da mahkeme AK Parti'yi kapatmamak üzere kararını verdi. Dolayısıyla hukuka riayet etmek her vatandaşımızın görevidir. Eğer bunu yerine getirmezse yapılacak bellidir. Hukuk gereğini yapar." diye konuştu.

- "Yol yakınken bu yanlıştan dönün"

Yıldırım, HDP'nin Meclis çalışmalarını durdurma kararı konusunda, şu ifadeleri kullandı:

"Meclise gitmeyeceklermiş. Zaten çok da geldikleri yok ya, ara sıra geliyorlar. Millet vekilini seçip Ankara'ya gönderiyor. Niye? 'Git Meclise bizim işlerimizi takip et, ihtiyacımız olan kanunları çıkar' diye. Siz şimdi milletten vekalet aldınız. 'Biz sizden aldığımız vekaletin gereğini yapmayacağız.' Aynen okuldan kıran öğrenciler gibi. Öğrenci niye gider okula? Dersini görmeye, öğrenmeye. Milletin vekaletini alanlar, millete hizmet için Meclise gidecekler, Mecliste milletin verdiği görevleri yapacaklar. 'Ben gitmiyorum Meclise' dediğiniz zaman millete saygısızlık yaparsınız, millete hakaret etmiş olursunuz. Meclise gitmezseniz, millet de size seçimlerde gereğini yapar. Siz milli iradeyi tanımazsanız, millet de sizi tanımaz. Bu kadar basit.

Yol yakınken bu yanlıştan dönün, gelin Meclise ne diyecekseniz her şeyi söyleyin. Mesele konuşmak değil, mesele fikrini ifade etmek değil, mesele siyaseti kalkan olarak teröre karşı kullanmaktır. Hiçbir siyasetçi konumunu kullanarak teröre kalkan olamaz, terörle iç içe olamaz. Terör faaliyetlerinin içine giremez. Bunu hiçbir demokratik ülke asla kabul etmez. Milletin seçtiklerinin görevi millete hizmet etmektir, şehirlere hendek kazmak değil, dağdakilere para yetiştirmek değil."

- "Yanlış yapan hesabını sonuna kadar verir"

Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu belirterek, "Eğer işinizi düzgün yapmazsanız hukuk devletinde de yanlış yapan hesabını sonuna kadar verir. Yanlışı ben de yapıyorsam benim de hesabımı versin. Herkes hesabını hukuk devletinde, hukuk içerisinde vermek zorundadır. Milletin dişinden, tırnağından arttırdığı vergileri toplayıp terör örgütlerine silah için, insan öldürmek için gönderenler elbette ki bunun karşılığını görecekler. Bu işin başka bir çaresi yok." dedi.

Yıldırım, önlerindeki en önemli gündem maddesinin anayasa değişikliği olduğunu, bu değişikliği de yapacaklarını sözlerine ekledi.

- Törenden notlar

Binali Yıldırım, Başbakan olarak ilk kez Bayburt’u ziyaret etti. Törenin yapıldığı alanda, Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın fotoğraflarının bulunduğu afişler ile Türk bayrağı yer aldı. Vatandaşlar, törenin yapıldığı alana ellerinde Türk bayraklarıyla geldi.

Törenin yapıldığı alanın çevresindeki binalarda, "Biz Şahap’a sahap olduk, sen de Bayburt’ta sahap ol", "Oğul bali hoşgeldin", "Madem ki Bayburtluyuğ, başkanlık istürük", "Göz gördü gönül sevdi, aşkımıza Çoruğ şahit Binalim!" ifadelerinin yazılı olduğu bez afişler dikkati çekti.

Alandaki vatandaşlara Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın Bayburt ve Türkiye genelinde yapılan yatırımları konu alan konuşmalarından bölümler dinletildi.

Başbakan Yıldırım'ın yanına gelen 8 yaşındaki Ecrin Zeynep Pamukçu isimli kız çocuğu, sigara ile alkolün zararları ve bunların yasaklanması gerektiğine yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kendisine yazdığı mektubu verdi.

Yıldırım'ın konuşmasının ardından yapımı tamamlanan tesisler kurdele kesilerek hizmete alınırken, telekonferans yoluyla Sarımeşe Barajı’nın temeli atıldı.

Törene, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile AK Parti genel başkan yardımcıları ve milletvekilleri katıldı.

(Bitti)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05