• BIST 99.326
 • Altın 236,165
 • Dolar 5,5638
 • Euro 6,2937
 • Berlin 3 °C
 • Frankfurt 5 °C
 • Paris 8 °C
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 7 °C
 • İzmir 9 °C
 • Stockholm 2 °C

Başbakan Davutoğlu Almanya'da

Başbakan Davutoğlu Almanya'da
DÜSSELDORF (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Irkçılığa, yabancı düşmanlığına, İslamafobyaya karşı Almanya'da çok kültürlülüğün, eşit...

DÜSSELDORF (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Irkçılığa, yabancı düşmanlığına, İslamafobyaya karşı Almanya'da çok kültürlülüğün, eşit vatandaşlık haklarının Türkiye ve Almanya arasında çifte vatandaşlığa dayanan o köklü bağların daha da tahkim edilmesini istiyoruz" dedi.

Davutoğlu, ISS Dome Spor Salonunda UETD tarafından düzenlenen "Düsseldorf Buluşması'nda yaptığı konuşmada, Suriyeli mültecilerin durumunu hatırlatarak, Avrupa ülkelerinin mülteciler karışsında telaşa kapıldığını, Avrupa'dan ırkçı söylemlerin yükseldiğini belirtti. 

Türkiye'nin 4 yıldır, Suriyeli sığınmacılara kapılarını açtığını, ekmeğini, aşını paylaştığını belirten Davutoğlu, geçen hafta gerçekleşen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda bu konuyu gündeme getirdiğini, "milletimle gurur duyuyorum. 2 milyon kardeşi geldiğinde tek bir ırkçı tepki göstermeyen, yabancı düşmanlığı göstermeyen, bağrını açan, milletimle gurur duyuyorum" dediğini söyledi.  

Suriyeli mülteciler yürüyerek Avrupa'ya dayandığında, Avrupa ülkelerinin bazılarından, "Avrupa kıtası Hristiyan kıtasıdır, Müslümanlar burada ne arıyor" diye tepki gösterildiğini anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Biz ise kapımıza gelene 'Müslüman mısın, Hrıstiyan mısın' diye sormadık, 'Arap mısın, Türk müsün, Türkmen misin' diye sormadık, 'Sünni misin, Nusayri misin' diye sormadık, tek bir soru sorduk; insan, insan ve insan... Bizde Şeyh Edebali var yüreğimizde, dilimizde. O der ki 'insanı yaşat ki devlet yaşasın'. Bizim devletimiz insanı yaşamak için var, bizim milletimiz insan onuru için var. Kim nerede bir zulümle karşılaşırsa bilsin ki Anadolu, onun ana diyarı gibi helal yurdu olacaktır. Nihayet bu tartışmalardan sonra Almanya cesur bir kararla mültecileri alma kararı aldı, tebrik ediyoruz. Kim mazluma kucak açarsa onun yanındayız. Kim zalimle işbirliği yaparsa onun karşısında olduk, karşısındayız." 

-"Mazlum insanlara sahip çıkınız"

"Alevi, Sünni, Türk, Kürt ayrımı yapmadan aynı çorbaya kaşık sallayan, aynı vatan hasretini duyan kardeşim, size sesleniyorum" diyen Davutoğlu, şunları söyledi:

"Suriyeli mülteci kardeşlerimiz Avrupa'ya, Almanya'ya geldiğinde siz de onlara bağrınızı, yüreğinizi, gönlünüzü açın. Bir insanlık dersi verin. Çünkü onlar başları sıkıştığında yönlerini bize doğru dönmüşlerdi. Kahramanmaraş, Gaziantep istiklal için işgal ordularına ayağa kalktığında Halep'de onlarla dua etmişti, İdlib onların yanındaydı, Lazkiye, Haseke onların yanındaydı. Şimdi de biz onların yanında olacağız. Kim ne derse desin, kim ne eleştiri getirirse getirsin. Çevre ülkelerde bir zulüm varsa, Saddam'ın Kürt kardeşlerimize yaptığı gibi, geçmişte ya da Miloseviç'in Boşnak kardeşlerimize, Kosova'da Arnavut kardeşlerimize yaptığı gibi, kim kime zulmederse, olanlara bağrımızı açtık, açmaya devam edeceğiz. Sizlerden de Avrupa'da her bir köşesinde 53 yıl önce buraya tahta bavullarla gelen babalarınız, dedeleriniz gibi, bugün ayağında ayakkabı olmadan, sırtında giyecek bir şeyi olmadan yürüyen kardeşlerinize bağrınızı açın, onlarla beraber Avrupa bir insanlık dersi verin ki Avrupa'da yabancı düşmanlığı, ırkçılık yapanlar derslerini alsınlar. Siz Hazreti Mevlana'nın torunları, Ahi Evran'dan beslenen sizler bir kez daha insanlık dersi vereceksiniz. Almanya'da Alman komşu, dostlarınızla birlikte mültecilere, bu garip, mazlum insanlara sahip çıkınız."

-"Böylesine güçlü, merhametli milletin öncüsü olmak, ona hizmet etmek ne güzel"

Başbakan Davutoğlu, BM'de Suriyeli sığınmacıların, mültecilerin konusunu gündeme taşırken arkasında, Suriyelilerin büyük bir çoğunluğuna evsahipliği yapan Kilisli, Gaziantepli, Hataylı, Şanlıurfalı, Kahramanmaraşlı, Osmaniyeli, Adanalı, Mardinlilerin bulunduğunu ifade ederek, "Bu sınır illerimiz dışında 78 milyonun onuru, vakarı, dik duruşu vardı. Biz ne aziz bir milletin temsilcisiyiz, ne aziz bir millete aidiz, Allah bu milletin hakkını vermeyi bize nasip eylesin. Böylesine güçlü, merhametli milletin öncüsü olmak, ona hizmet etmek ne güzel. Avrupa'da bizleri temsil eden, kimliğimizi temsil eden sizlerle buluşmak ne güzel. Ne güzel ecdadın omuz omuza verdiği onların torunlarının omuz omuza olduğunu görmek ne güzel" diye konuştu.

Avrupa'da yaşayan vatandaşlara çalışkanlıkları için teşekkür eden Davutoğlu, Almanya'daki Türkiye vatandaşlarının Alman toplumuyla içi içe yaşayarak Avrupa'ya entegrasyonu öğrettiğini söyledi. 

Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Asimilasyon değil, ama entegrasyonun ne olduğunu herkes sizden öğrensin. Almanya'nın her tarafından 3,5 milyon kardeşimiz, en az 5 Avrupa ülkesinden daha büyük bir nüfusla Avrupa'nın merkezindeler. Estonya'dan, Letonya'dan, Litvanya'dan, Lüksemburg'dan, Malta'dan. Hepsine saygı duyuyoruz, dost ülkelerdir, onlardan daha kalabalık nüfusla Almanya'dasınız, Avrupa'dasınız. Bundan sonra da Almanya'da, Avrupa'da bu ülkenin, bu kıtanın kaderi yazılırken sizlerle yazılacak. Ne güzel federal parlamentoda 11 milletvekili, eyalet parlamentolarında 42 milletvekili. Her yerde sizleri görmek istiyoruz.

Türkçenizi koruyun, ama Almancayı da en iyi şekilde kullanın. Kimliğinizi koruyun ama Alman kültürüne de intibak edin. Birbirinize sımsıkı, dipdiri, dimdik olun, ama Alman komşularınızla da buluşun. Almanya'da Anadolu irfanının yeşermesi için hep beraber çalışın. Sizlerle gurur duyuyoruz, çünkü siz Türkiye ile Almanya arasında bir dostluk köprüsüsünüz. Bugün iki Almanya'nın birleşmesinin 25'inci yıl dönümü. Almanya'nın milli günü, ulusal günü, dost ve müttefik Almanya'ya bir kez daha buradan selamlarımı sunuyorum, tebriklerimi ifade ediyorum. Sayın Merkel ile ayrılmadan önce görüşeceğiz, bizzat tebrik edeceğim."

Davutoğlu, Almanya'nın huzuru ve Almanya'daki çok kültürlü hayatın bekasının Türkiye için de önemli olduğuna işarete ederek, "Irkçılığa, yabancı düşmanlığına, İslamafobyaya karşı Almanya'da çok kültürlülüğün, eşit vatandaşlık haklarının Türkiye ve Almanya arasında çifte vatandaşlığa dayanan o köklü bağların daha da tahkim edilmesini istiyoruz. Almanya ve Türkiye tarih boyunca dost olmuş, bundan sonra da dost olacak ülkelerdir. Sizler de bu dostluk köprüsünün en önemli unsurlarısınız. Sizlerin köprü olduğu dostluk kıyamete kadar sürecek inşallah. Almanya'da Türkler hem kimlikleriyle var olacak hem de Türkiye ile Almanya arasında dostluk köprüsü olacak" değerlendirmesinde bulundu.

(Sürecek)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05