• BIST 95.953
 • Altın 238,704
 • Dolar 5,8268
 • Euro 6,5545
 • Berlin 17 °C
 • Frankfurt 19 °C
 • Paris 19 °C
 • Ankara 13 °C
 • İstanbul 15 °C
 • İzmir 22 °C
 • Stockholm 18 °C

Balon Ve Şekerle Gelen Mutluluk

Balon Ve Şekerle Gelen Mutluluk
Afrika ülkelerinde, ayaklarında ayakkabı, üzerilerinde kıyafet, kimi zaman da yiyecek ekmekleri dahi olmayan çocukların yüzü, Türkiye'den gelen yardım kolileriyle dağıtılan balon ve şekerlerle güldü- TDV Batı Afrika sorumlusu Akifoğlu: - "Gıda yardımlarıy

BURKİNA FASO (AA) - MUSA ÖZYÜREK - Dünyanın en fakir ülkelerinin bulunduğu Afrika'da, kısıtlı imkanlarla yaşam mücadelesi veren ailelerin çocukları, Türkiye başta olmak üzere bazı ülkelerden gelen yardımlar ve kendileri için hazırlanan balon ve şekerlerle mutlu oluyor.

Sıcak hava, hastalık, açlık ve iklim koşullarının neden olduğu olumsuzluklarla mücadele etmek zorunda kalan Afrikalılar, kendilerine uzatılan küçük de olsa yardım eliyle hayata tutunmaya çalışıyor.

Ayaklarında ayakkabıları, üzerilerinde kıyafetleri, kimi zaman yiyecek ekmekleri bile olmasa dahi yardım kolileriyle birlikte dağıtılan balon ve şekerler, Afrikalı çocukların en büyük mutluluk ve neşe kaynağı olabiliyor.

Türkiye Diyanet Vakfı ve Türkiye’den Afrika ülkelerine yardım götüren sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yaptığı yardımlar, Afrika insanını hayata bağlarken, verilen küçük hediyeler de yüzleri gülümsetiyor.

Yaşadıkları onca sıkıntıyı, olumsuzluğu ve en önemlisi de açlığı unutup verilen hediyeleri alabilmek için sıraya giren Afrikalı çocuklar, bir yandan aldıkları balonun ne olduğunu anlamaya çalışırken bir yandan da "beyaz adam"ın hiçbir karşılık beklemeden verdiği hediyenin sevincini yaşıyor.

Belki de hayatlarındaki ilk oyuncaklarını alan çocuklar, balonlarını şişirip birbirleriyle şakalaşırken, mutluluğun çok da zor olmadığını adeta dünyaya haykırıyor.

- 88 ülkede gıda yardımı

Batı Afrika’nın en fakir ülkelerinden Burkina Faso’da gıda yardımında bulunduklarını belirten Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Batı Afrika sorumlusu Vugar Akifoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl ramazan ayında Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına yardım ulaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

TDV olarak bu yıl ramazan ayı vesilesiyle 88 ülkeye gıda yardımı yaptıklarını, Burkina Faso’da 12 bölgede bin 250 paket dağıtarak yaklaşık 10 bin kişiye ulaştıklarını ifade eden Akifoğlu, mutlaka çocukları da düşündüklerini belirtti.

Kolilerin içinde ailelerin bir ay boyunca rahatlıkla ihtiyacını karşılayabilecek temel yiyecek malzemelerinin bulunduğunu anlatan Akifoğlu, şunları kaydetti:

"Gıda yardımlarıyla birlikte mutlaka çocuklara yönelik de paketlerimiz oluyor. TDV’nin dağıtım yaptığı her bölgede istisnasız çocuklara balon ve şeker gibi hediyeler de veriyoruz. Aileler aldıkları paketlerle sevinirken en büyük mutluluğu çocuklar yaşıyor. Belki de hayatlarında hiç görmedikleri bir hediyeyi almış oluyorlar. Bizim için çok küçük gibi görünen hediye, onları dünyanın en mutlu insanı yapabiliyor. Dünyalarının değiştiğini, mutluluktan ayaklarının yerden kesildiğini görebiliyoruz. Çocukların gözündeki o ışıltıyı görünce yaptığımız yardımlardan haz alıyoruz. Afrika'da yaşamın ve çocuk olabilmenin ne kadar zor olduğu ancak bölgeye gidilerek görülebilir. TDV olarak Türkiye’nin şefkat elini Afrika kıtasına ulaştırmanın gayreti içindeyiz."

- "Şekerleri yetişkinlere de ikram ediyoruz"

İnsanların her türlü olumsuzluğa karşı küçücük hediyelerle mutlu olabildiğini dile getiren Akifoğlu, "Beraberimizde götürdüğümüz şekerleri sadece çocuklara değil yetişkinlere de ikram ediyoruz. Onlar da en az çocuklar kadar mutlu oluyor, seviniyor. Çünkü Türk insanının hiçbir karşılık beklemeden onlara yardım ettiğini, mutlu olmaları için binlerce kilometre uzaktan ailelerini geride bırakarak geldiklerini biliyor." diye konuştu.

Afrika ülkelerinin büyük çoğunluğunda açlık ve sefaletin had safhada olduğuna işaret eden Akifoğlu, gıda yardımlarının bir nebze olsun insanları rahatlattığını, en azından ramazan ayında ibadetlerini huzur içinde yapabildiklerini ifade etti.

Vugar Akifoğlu, gıda yardımlarının yanı sıra bölgede 4 bin kişilik iftar organizasyonları da gerçekleştirdiklerini, yıl içinde evinde bir kez bile et veya sıcak yemek görmeyen bölge halkının düzenlenen iftar programlarıyla güzel bir yemek yeme imkanı bulabildiğini belirtti.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05