• BIST 84.331
 • Altın 252,575
 • Dolar 6,1263
 • Euro 6,8112
 • Berlin 17 °C
 • Frankfurt 21 °C
 • Paris 23 °C
 • Ankara 22 °C
 • İstanbul 25 °C
 • İzmir 29 °C
 • Stockholm 13 °C

Bakan Soylu: Bizim Her Yıl Yüzde 5-6'lık Büyümeye İhtiyacımız Var

Bakan Soylu: Bizim Her Yıl Yüzde 5-6'lık Büyümeye İhtiyacımız Var
TRABZON'un Sürmene ilçesinde ziyaretlerde bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yılın ilk...

TRABZON'un Sürmene ilçesinde ziyaretlerde bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yılın ilk çeyreğindeki büyüme oranını yüzde 4.8 olarak açıklanmasını değerlendirdi, "Her yıl yüzde 5-6'lık büyümeye ihtiyacımız var. 6 olursa çok daha iyi olur. Onun üstü olursa çok daha iyi olur ama 5'in altına düşmememiz gerekir" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Sürmene Belediye Başkanı AK Partili Rahmi Üstün'ü ziyaret ederek, belediyenin çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi aldı.

Bakanlığınca yürütülen çalışmalardan bahseden ve istihdam konusunda artış yaşandığına işaret eden Bakan Soylu, "Sosyal Güvenlik Kurumu verilerinden aldığımız sigortalı sayıları ile yaptığımız değerlendirmeler çerçevesinde, Ocak ayından bugüne kadar 400 binin üzerinde bir istihdam artışı söz konusu. İstihdamda ciddi bir yükseliş var. Son açıklanan büyüme rakamlarıyla beraber, hem sanayi üretiminde, hem de istihdamdaki artışlar, Türkiye'nin kendi büyüme hikayesine sadık kaldığının en temel göstergelerinden biridir" diye konuştu. Ziyaret sonrasında Belediye Başkanı Rahmi Üstün, Bakan Soylu'ya Sürmene bıçağı hediye etti.

HER YIL YÜZDE 5-6'LIK BÜYÜMEYE İHTİYACIMIZ VAR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilere göre, Türkiye ekonomisinin, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4.8'lik büyüme kaydetmesiyle ilgili soru üzerine konuyu değerlendiren Bakan Soylu, "Türkiye'nin yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.8 büyümesi, önemli bir büyümedir. Önümüzdeki süreçte hedef bunu yükselterek devam etmektir. Bizim her yıl yüzde 5-6'lık büyümeye ihtiyacımız var. 6 olursa çok daha iyi olur. Onun üstü olursa çok daha iyi olur ama 5'in altına düşmememiz gerekir " ifadelerini kullandı.

TURKUAZ KART ÇALIŞMASI

Turkuaz Kart çalışmasına ilişkin yasa tasarısında son düzeltmeleri yaptıklarını kaydeden Bakan Soylu şunları söyledi:

"Önümüzdeki günlerde bakanlığımızı da ilgilendiren Turkuaz Kart çalışmasını, yani uluslararası iş gücü ile Türkiye'yi bütünleştirme yasa tasarımızı hükümetimize sunduktan hemen sonra TBMM'ye getireceğiz. Burada çok önemli değişiklikler söz konusu. Son redaksiyonlarını, düzeltmeleri yapıyoruz. Türkiye istihdam alanında gerek Ar-Ge, gerek bilim, gerekse ülkenin ihtiyaç duyduğu istihdam kanallarında onları Türkiye'de çalıştırabilecek çok önemli bir kanuni düzenleme getiriyor."

ESNAFI ZİYARET ETTİ, FIRINCI ÖNLÜĞÜ GİYDİ

Bakan Soylu, daha sonra beraberindekilerle birlikte ilçe esnafını ziyaret etti. Ziyarette bir fırına giren ve burada fırıncı önlüğü giyen, kep takan Bakan Soylu, eline aldığı kürekle fırına güveç sürdü. Sürmene güvecinin ve pidesinin meşhur olduğunu hatırlatan Bakan Soylu, ardından fırın çalışanlarıyla birlikte fotoğraf çektirdi.

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ MEZUNİYET TÖRENİNE KATILDI

Sürmene İlçesi'nden ayrılarak Yomra İlçesi'nde giden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Avrasya Üniversitesi'nin mezuniyet törenine katıldı. Yomra Jimnastik Salonu'nda düzenlenen tören, Ak Parti Trabzon Milletvekilleri Salih Cora, Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız, mezun olan öğrenciler ile çok sayıda velinin katılımı ile yapıldı. Törende mezun olan öğrencileri tebrik eden Bakan Soylu şunları söyledi:

"Cumhuriyetin, demokrasinin, medeniyetimizin ve gelecek Türkiye'nin teminatısınız. Önemli bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Mezun olan bin 700 öğrencimiz diplomalarını alacak ve geleceğe hazırlanacaklar. Bu bizim için önemlidir. Gelecekten hiç endişe etmeyin. Umudunuz hiç ama hiçbir şekilde azalmasın. Türkiye artık eski Türkiye değil. 3 bin dolarların Türkiye'si değil. 10 bin dolarların üzerinde adım atmaya çalışan bir Türkiye değil. Biz dünyanın her tarafında söz söyleyebilecek bir Türkiye'yiz. Bugün attığımız adım tesadüf değildir." Konuşmaların ardından bin 700 öğrenci kep atarak mezuniyet coşkusu yaşadı.

FOTOĞRAFLI

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05