• BIST 97.379
 • Altın 229,963
 • Dolar 5,4438
 • Euro 6,1478
 • Berlin 8 °C
 • Frankfurt 8 °C
 • Paris 12 °C
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 13 °C
 • İzmir 17 °C
 • Stockholm 4 °C

Bakan Çavuşoğlu: Bugünün Çatışmalarını Çözmek İçin Arabuluculuk Çok Önemli Bir Araç

Bakan Çavuşoğlu: Bugünün Çatışmalarını Çözmek İçin Arabuluculuk Çok Önemli Bir Araç
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin arabuluculuk konusundaki çabalarını sürdürdüğünü belirterek, "Bugünün çatışmalarını çözmek...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin arabuluculuk konusundaki çabalarını sürdürdüğünü belirterek, "Bugünün çatışmalarını çözmek için arabuluculuk çok önemli bir araç ve Türkiye bu bağlamda üzerine düşen görevi yaptı" dedi. "4. İstanbul Arabuluculuk Konferansı", 150'den fazla büyükelçi, diplomatik misyon temsilcisi, yerli ve yabancı akademisyen, uzman, araştırmacı ve düşünce kuruluşu temsilcisinin katılımıyla Beşiktaş'taki Conrad Otel'de başladı. Konferansın açılışında Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, İsviçre Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, konferansa arabuluculuk ve arabuluculuğun önemi hakkında gönderdikleri videolu mesaj yayınlandı. Bakan Çavuşoğlu, mesajında Türkiye ve Finladiya'nın BM çerçevesinde arabuluculuk alanında yapılan çalışmalara liderlik ettiğine vurgu yaptı. Çavuşoğlu, "Şu an eş başkanlığını yaptığımız "Arabuluculuk Grubu'nun 53 üyesi var. Bu grup dört önemli BM kararının çıkmasına ön ayak oldu ve bu kararlar uluslararası barış arabuluculuğunun çerçevesini oluşturdu" dedi. "TÜRKİYE ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPTI" BM Genel Sekreteri Guterres'in arabuluculuk destek kapasitesinin artırılması konusundaki vizyonuna destek olma çağrısında bulunan Çavuşoğlu, "Bugünün çatışmalarını çözmek için arabuluculuk çok önemli bir araç ve Türkiye bu bağlamda üzerine düşen görevi yaptı." değerlendirmesinde bulundu. "İKİ ÖNEMLİ SORUNA ODAKLANACAĞIZ" Çavuşoğlu, konferansın teori ile uygulamalar arasındaki sinerjiyi oluşturma ve her iki alanda da iyileştirme amacı taşıdığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Biz bugün iki önemli soruna odaklanacağız. Arabuluculuğu potansiyel olarak tüm çatışma alanlarında kullanabilir miyiz, kullanamaz mıyız? Önleme ve çözüm olmak üzere barış anlaşmalarının uygulamaya geçirilmesi noktasındaki arabuluculuk rolünü de değerlendiriyor olacağız." Her tür çatışmanın önlenmesinde arabuluculuğun önemli olduğunu hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, "Avrupa'da Müslümanlara dönük yapılan saldırıların artışı arabuluculuğun en önemli ilgi alanlarından bir tanesi. Arabuluculuk ve önleme burada anahtar rolüne sahip" ifadesini kullandı. Çavuşoğlu, çok daha fazla arabulucunun eğitilmesi, kadınların ve gençlerinde bu sürece dahil edilmesi gerektiğini belirterek, bu konuda kapasite artırımına odaklanılmasının önemli olduğunu vurguladı" dedi. Mevlüt Çavuşoğlu'nun mesajının ardından sırasıyla Timo Soini, Didier Burkhalter ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in mesajları yayınlandı. Konferansın açılış bölümünde Dışişleri Bakanlığı Siyaset Planlama Genel Müdürü Büyükelçi Burak Akçapar, bir sunum yaptı. "4. İstanbul Arabuluculuk Konferansı" çeşitli oturumlarla gün boyu devam edecek.

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05