• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • Berlin 5 °C
 • Frankfurt 6 °C
 • Paris 8 °C
 • Ankara 9 °C
 • İstanbul 16 °C
 • İzmir 16 °C
 • Stockholm 0 °C

Avusturya'da "Mülteci" Konferansı

Avusturya'da "Mülteci" Konferansı
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu İnsani Yardım ve Krizlerden Sorumlu Üyesi Stylianides:-"Sığınmacı ağırlayan ülkelere işbirliği temelinde yardım yapmamız gereklidir."-"Jeopolitik ve diğer siyasal koşullardan dolayı söyleyebilirim ki AB-Türkiye anlaşmasının u

VİYANA (AA) - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu İnsani Yardım ve Krizlerden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, "jeopolitik ve diğer siyasal koşullardan dolayı AB-Türkiye anlaşmasının devam edeceğini" söyledi.

Stylianides, Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen “Mülteci Konferansı”nda yaptığı konuşmada, sığınmacı ve mülteci krizinin sadece Avrupa krizi değil, küresel bir kriz olduğunu ve bu nedenle küresel cevap verilmesi gerektiğini bildirdi.

Suriye, Irak, Yemen ve Güney Sudan'da çatışmaların ve insani trajedilerin devam ettiğine işaret eden Stylianides, dünya genelinde 65 milyon insanın yerinden edilmiş durumda olduğunu vurguladı.

-"Avrupalı dayanışmasına ihtiyacımız var"-

Sığınmacı krizinin Avrupa için temel endişe kaynağı olmaya devam ettiğini belirten Stylianides, "Hiçbir ülke tek başına bu sorunla başa çıkamaz. Bizim ortak mücadeleye ihtiyacımız var. Bizim, Avrupalı dayanışmasına ihtiyacımız var. Bütün üyelerimizle, sevk ve iskan benzeri girişimler ve dış sınırlarımızı daha güvenli hale getirerek buna ulaşmaya çalışıyoruz." dedi.

Sığınmacı sorunu çözmek için 3 milyon sığınmacıyı barındıran Türkiye ile birlikte çalıştıklarına dikkati çeken Stylianides, Türkiye'deki sığınmacılara destek vermek amacıyla 3 milyon avro yardım sağlamaya çalıştıklarını ve acil ihtiyacı olan sığınmacıların temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere de 1 milyona yakın elektronik kart dağıttıklarını anlattı.

-"AB-Türkiye anlaşmasının uygulanması devam edecek"-

Stylianides, "Avusturya Başbakanı Christian Kern'in Türkiye'ye yapılan yardımların kesilmesi önerisine" ilişkin soru üzerine, "Öncelikle şunu açıklığa kavuşturmak gerek. Biz, sığınmacıların kaldığı tesislere yardım yapıyoruz. Birleşmiş Milletler, Kızılhaç ve diğer uluslarası sivil toplum örgütleriyle çalışıyoruz. İnsani prensipler bizim ahlaki çerçevemizdir. Sığınmacı ağırlayan ülkelere işbirliği temelinde yardım yapmamız gereklidir." ifadesini kullandı.

Türkiye-AB sığınmacı anlaşmasının iptal edilip edilmeyeceğine ilişkin soru üzerine Stylianides, "Siyasi hayatım boyunca hep iyimser oldum. Jeopolitik ve diğer siyasal koşullardan dolayı söyleyebilirim ki AB-Türkiye anlaşmasının uygulanması devam edecek." yanıtını verdi.

-"Yaklaşık 3 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye'den bahsediyoruz"

Avrupa Parlamentosunda "Avrupa için Liberaller ve Demokratlar İttifakı" Grubu Başkan Yardımcısı ve Yeni Avusturya (NEOS) Partisi milletvekili Angelika Mlinar ise aynı soru kapsamında söz alarak Başbakan Christian Kern'in eleştiri yaparken alternatifler sunması gerektiğini ifade etti.

Mlinar, şöyle devam etti:

"Yaklaşık 3 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye'den bahsediyoruz. 500 milyon nüfuslu Avrupa'da istatistiklere göre 2,2 milyon sığınmacı ağırlıyoruz belki de bu rakamdan daha az. Alternatifler nelerdir? Bunu söyleyin. Ya biz, sığınmacıları ağırlandığı ülkelerde destekleyeceğiz, ya da kendi ülkemizde ağırlayacağız. Bütün istatistikler ve bilgiler bizim vatandaşlarımız için çok daha ucuz olanının sığınmacıların evlerine en yakın ülkelerde desteklenmesidir."

-"Başbakan Kern’in ifadeleri, sorunları çözebilecek cinsten değil"

Avusturya hükümetinin açıklamalarının gelecek yıl yapılacak seçimlere endeksli göründüğüne dikkati çeken Mlinar, "Bu tür açıklamalar, sadece çelişkileri beslemektedir. Bu, karşı karşıya kaldığımız yükü aydınlatmak için somut bir adım değildir. Başbakan Kern’in bu tür ifadeleri, karşı karşıya kaldığımız sorunları çözebilecek cinsten değildir." diye konuştu.

Avusturya Başbakanı Kern, devlet radyosu ORF'ye yaptığı açıklamada, AB’nin sığınmacı anlaşması kapsamında Türkiye'ye yaptığı ödemeleri durdurmasını talep etmişti.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05