Avrupa’dan Turgut Öker’e destek: 23 noktada adalet nöbeti tutuldu

Avrupa’dan Turgut Öker’e destek: 23 noktada adalet nöbeti tutuldu

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker’in yargılanmasına ve yurtdışı çıkış yasağına yönelik protestolar Avrupa’da da devam ediyor.

Avrupa’daki Alevi toplumunun önde gelen isimlerinden AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in Türkiye’de yaşadığı baskılara yönelik eleştiri ve protestolar sürüyor. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Bölge Temsilciliği öncülüğünde düzenlenen “Adalet Nöbeti”ne geniş bir katılım sağlandı. 

Adalet nöbeti çağrısına, başta Almanya’daki cemevlerinin başkanları, yöneticileri ve üyeleri olmak üzere AABF Genel Sekreteri Ufuk Çakır ile siyasilerden Kuzey ren Vestfalya Eyalet Parlamentosu’nun Birlik’90/Yeşiller Partili milletvekili Berivan Aymaz, Federal Meclis Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) eski milletvekili Dr. Lale Akgün, Sol Parti’den Jörg Detjen de destek verdiler.

Alman siyasetinin de davayı yakın takibe aldığı gözlendi. Sol Parti milletvekili Gökay Akbulut, bir bildiri yayımlayarak, “Turgut Öker’in davalarının hukuk devleti ilkesine uygun olması” talebinde bulundu. Akbulut, Türkiye’deki bu tür davalara yönelik eleştiri yüklü bildirisinde, Alevi toplumunun önde gelen isimlerinden Öker’in Türkiye’den çıkışının engellenmesine de son verilmesini istedi. 

www.ha-ber.com” sitesinde Mehmet Tanlı imzalı bir habere göre, sunuculuğunu Çiler Fırtına’nın yaptığı Adalet Nöbeti’nde NRW Bölgesi Alevi Kültür Merkezleri adına konuşan Bölge Başkanı Soner Solmaz, “Büyük bir adaletsizlik var. Bir santim dahi geri adım atmayacağız, bir cümle bile eksik söylemeyeceğiz, bugüne kadar olduğu gibi haksızlık karşısında yine dik durmaya devam edeceğiz” dedi. Nöbette  AABF adına Ufuk Çakır da söz aldı. Türkçe bildiriyi yöneticilerden Mesut Kabakçı, Almanca bildiriyi de Vedat Bican okudular.

TURGUT ÖKER TELEFONLA BAĞLANDI

Adalet nöbetleri sadece Köln şehrinde değil Almanya ve Avrupa ülkelerinin farklı diğer şehirlerinde de yapıldı. Köln’deki alana telefonla bağlanan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker Adalet Nöbetlerini düzenleyenlere ve katılanlara dayanışmaları nedeniyle teşekkür etti. Turgut Öker, şöyle konuştu: 

“Hayretler içinde değilim. Hiç şaşırmıyorum bana yapılanlara. Ben, Selahattin Demirtaş, HDP’li siyasiler, Osman Kalkavan özel olarak seçiliyoruz. Bizler belirli kesimlerin sembol isimleri, kanaat önderleriyiz. Meydanlarda, toplantılarda ne söylediysem arkasındayım. Yurtdışından kaç kez gelip duruşmalara katıldım. Bir yere gitmiyorum, ama yurtdışı yasağımın kaldırılmasını istiyorum. Ülkemi seviyorum ama onurlu biçimde yaşamak, Alevi toplumunun haklı taleplerinin yerine getirilmesini istiyorum. Adalet nöbetleri sisteme, zulüm edenlere karşı itirazı olanların, ezilenlerin yan yana gelebileceği kalıcı bir birlik platformu olabilir. Bana destek verenlere çok teşekkür ediyorum.”

AVRUPA’DA 23 NOKTADA ADALET NÖBETİ

Köln’de Ana Tren Garı’nın arkasında ve ünlü Köln Katedralinin hemen önündeki eyleme AABK, Avrupa Alevi Kadınlar Birliği (AAKB) ve Avrupa Alevi Gençler Birliği (AAGB) üyesi Aleviler ve dostları büyük destek verdiler. Alevi Kültür Merkezi ve NRW Bölge yöneticilerinin de hazır bulunduğu adalet nöbetindeki tüm konuşmacılar 18 Haziran’da üçüncü kez hâkim karşısına çıkacak olan Turgut Öker’in suçsuz olduğunu söylediler. Yurtdışı yasağının derhal kaldırılması, tüm davaların düşmesi istenen Öker’in “hukuk mücadelesinde  yalnız olmadığı” da sık sık vurgulandı. 

Turgut Öker için, Almanya’nın dışında, Fransa, İsviçre, Avusturya, Danimarka ve İngiltere’nin 23 farklı kentinde hafta sonunda Alevi kurumlarının düzenlediği “Adalet Nöbeti” tutuldu. Turgut Öker’in Maraş’ta Alevi katliamının yıldönümünde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği ve Almanya’da bir muhbirin şikayetiyle örgüt üyeliği iddiasıyla yargılandığı dava, 18 Haziran’da İstanbul Kartal Anadolu Adliyesi’nde görülecek.

+49 – KÖLN

HABERE YORUM KAT