ATGB Berlin ekibi bu ay Sivaslı Canlar Derneği’ne konuk oldu

ATGB Berlin ekibi bu ay Sivaslı Canlar Derneği’ne konuk oldu

Avrupa Türk Gazetecileri Birliği (ATGB) Berlin Temsilciliği ve Sivaslı Canlar Derneği temsilcileri Berlin’de bir araya geldi.

Avrupa Türk Gazetecileri Birliği (ATGB) Berlin Temsilciliği ve Sivaslı Canlar Derneği ortak bir buluşma düzenledi.

ATGB, uluslararası gazeteciliğin gerekliliklerinin yerine getirilmesi ile bu alanda emek veren meslektaşlarını düzenli bir dayanışma çatısı altında topluyor. Her ayın ikinci pazartesi günü basın mensupları ile bir araya gelen ATGB Berlin Temsilciliği’nin Ekim 2020 buluşma noktası Berlin’in Neukölln semtinde bulunan Sivaslı Canlar Derneği oldu.

PROJELERİ ANLATTILAR

ATGB Berlin Temsilcisi Ali Yıldırım açılış konuşmasını yaparak, gazetecileri birliğin ekim ayı gündemine dair bilgilendirdi. Ardından Sivaslı Canlar Derneği Başkanı Cemal Boyraz, derneklerinin misyonu ve vizyonunu Aşık Veysel, Pir Sultan Abdal ve Hacı Bektaşi Veli gibi tarihi-kültür sembolleri üzerinden anlattı. “Derneğe üye olmak için Sivaslı olmak gerekmez ancak insana dair belirli bir amacı savunmak her zaman ortak nokta olacaktır” diye ekleyen Boyraz, en büyük hedeflerinin insanları hak ve hukuk açısından eğitmek olduğunu belirtti.

Başka dernekler ve enstitüler ile ortak çalıştıkları projelerden de söz eden Cemal Boyraz, Neukölln İlçesi Gençlik Dairesi’nin desteklediği “Koruyucu Aile Projesi” ve başlattıkları Offenes Neukölln, Donaukiez Komşu Buluşmaları’nı bir kez daha detaylandırdı.

image001.png

Projelerin göçmenlere yönelik önyargının kırılmasında ve insanların sesini duyurması açısından önem taşıdığına işaret eden Boyraz  “Yönetim kurulunun yarısı kadın arkadaşlarımızdan oluşuyor. Başarımızı onlara borçluyuz” dedi. Boyraz kadın dernek yönetim üyeleri olan Nazlı Şahin ve Şirin Polat’a emeklerinden dolayı teşekkür etti.

Konuşmanın ardından ise birlik Berlin’de sanat hayatına devam eden Cem Çelebi‘yi ağırladı. Müzik serüvenine 6 yaşında bağlama çalarak başlayan Çelebi İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı mezunu. Yurtiçi ve yurtdışında pek çok etkinlikte Türk Halk Müziğini temsilen icracı ve eğitimci olarak görev alan Çelebi’nin söylediği türküler ile basın mensupları, pandemi sürecinde biraz olsun moral buldular.

Avrupa’daki Türk gazetecilerin mesleki dayanışma örgütü ATGB 18 yıldan bu yana Almanya içinde ve çeşitli ülkelerdeki temsilcilikleriyle faaliyetlerine devam ediyor.

+49 - BERLİN

Kaynak: www.ha-ber.com / Ayşegül Aşkım Tezcan

FOTO:  Hüseyin İşlek

 

HABERE YORUM KAT