• BIST 105.520
 • Altın 379,348
 • Dolar 6,8125
 • Euro 7,5605
 • Berlin 11 °C
 • Frankfurt 13 °C
 • Paris 14 °C
 • Ankara 10 °C
 • İstanbul 15 °C
 • İzmir 14 °C
 • Stockholm 8 °C

Araştırma-türkiye'de Balık Tüketenlerin Yüzde 95'i Somonu Tercih Etti

Araştırma-türkiye'de Balık Tüketenlerin Yüzde 95'i Somonu Tercih Etti
Norveç Deniz Ürünleri Konseyi'nin düzenlediği, "Türkiye'de Somon Tüketimi Araştırması"nın sonuçlarına göre, deniz ürünü yiyenlerin yüzde 95'inin...

Norveç Deniz Ürünleri Konseyi'nin düzenlediği, "Türkiye'de Somon Tüketimi Araştırması"nın sonuçlarına göre, deniz ürünü yiyenlerin yüzde 95'inin somonu tercih ettiğini ortaya koydu.

Türkiye'de deniz ürünleri ve somon pazarını incelemek üzere düzenlenen araştırmaya göre, Türkiye'de balık tüketimi 2018 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 11'in üzerinde artış gösterdi.

Norveç Deniz Ürünleri Konseyi açıklamasında, "Bu durum, Türk tüketicilerin sofralarında sağlıklı ve lezzetli seçeneklere yöneldiğine dair önemli bir gösterge oldu. Kantar TNS araştırma şirketi tarafından Türkiye'de en çok somon tüketilen iki il olan İstanbul ve Ankara'da yapılan araştırma için 1,500 deniz ürünü tüketicisiyle görüşüldü. Sonuçlar, Türkiye'de somon için çok ciddi bir potansiyel olduğunu ortaya çıkardı" denildi.

Araştırmaya göre, somon balığı yiyen kişilerin yüzde 67'si ayda bir kez ya da daha fazla, yüzde 28'i ise her hafta somon tükettiklerini belirtiyor. Evli çiftler, çocuklu aileler ve kadınlar daha fazla somon tüketiyor. Aynı zamanda Ankaralılar, İstanbullulardan daha çok somon yediklerini ifade ediyor.

Katılımcılardan yüzde 78'i bugün olduğundan daha fazla somon balığı yemek istediğini söylerken diğer deniz ürünlerini değil, tavuk tüketimini azaltarak bunu gerçekleştirmek istediklerine dikkat çekiyor. Norveç Deniz Ürünleri Konseyi'nin araştırması, Türk tüketicilerin satın aldıkları ürünün kökenine dikkat ettiklerini de ortaya koyuyor. Buna göre, katılımcıların yüzde 41'i ürünün kaliteli olmasına, yine yüzde 41'i güvenilir bir ülkeden gelmesine önem veriyor.

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Norveç Deniz Ürünleri Konseyi Türkiye Direktörü Anette Grøttland Zimowski, Türkiye'de özellikle son yıllarda Norveç somonuna yönelik ilginin hızla arttığına dikkat çekti ve ekledi:

"Norveç somonu 130 ülkeye ihraç ediliyor ve dünya genelinde her gün 14 milyon öğünde tercih ediliyor. Bu yıl şu ana kadar Norveç'ten Türkiye'ye yönelik somon ihracatı 4600 tona ulaşarak yüzde 18.5 artış gösterdi. Türk tüketicilerin somonun tadı ve sağlıklı oluşunun yanı sıra kalitesi ve kökenini de dikkate alması sevindirici bir gelişme, bu oldukça bilinçli bir seçim. Sürdürülebilir çevresel balıkçılıkta dünyanın bir numarası olan Norveç'te yetiştirilen somon, yüzde 85 gibi büyük bir oranla büyük şehirlerde yaşayan Türk tüketicilerin tercihlerinde ilk sırada yer alıyor. Bu büyüme, somon tüketiminin önümüzdeki yıllarda yalnızca büyük şehirlerde değil, ülke genelinde de yaygınlaşacağına dair bizlere önemli ipuçları veriyor."

DHA

Bu bölümde yayımlanan haberler, abonesi olduğumuz içerik sağlayıcı ajanslar tarafından (AA, DHA, İHA vb) üretilen ve otomatik olarak sitemizde yayımlanan haberlerdir. ARTI49 söz konusu haberlere ve videolara hiçbir müdahalede bulunmamaktadır. İçeriklerin hukuki sorumluluğu ajanslara aittir. Haberlerle ilgili lütfen içerik üreticisi ajanslarla iletişime geçiniz. Çeşitli nedenlerle içerik kaldırma talebiniz olursa [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05