Almanya’daki Türk sosyal demokratlarda neler oluyor? CHP NRW Birliği’nde tartışma

Almanya’daki Türk sosyal demokratlarda neler oluyor? CHP NRW Birliği’nde tartışma

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kuzey Ren-Vestfalya Birliği Başkanı İbrahim Vural eyalette aynı ad altında faaliyet gösteren oluşuma ateş püskürdü. Birlik Başkanı Vural “Aynı ad altında faaliyet gösterirlerse hukuki yola başvururuz” dedi.

Federal Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletinde Türk sosyal demokratlar arasında bir taemsil anlaşmazlığı ortaya çıktı. Genel kuruldan bugüne kadar süren huzursuzluk bir Cumhuriyet Bayramı kutlaması nedeniyle yeniden alevlendi. 

CHP NRW Birlik Başkanı İbrahim Vural +49’a yaptığı açıklamada CHP NRW’nin söz konusu karışıklıkla anılmasından üzüntü duyduğunu dile getirdi.

“CHP’NİN RESMİ WEB SİTESİNE DÖNÜP BAKSINLAR”

Vural açıklamalarında özetle şu ifadelere yer verdi:

“Partimizin ne adını ne de amblemini kullanma yetkileri yok. Eyalette resmi statüsü bulunan sadece bir tane CHP NRW var ve o Birliğin de resmen bir başkanı var, o da benim. CHP genel merkezinin web sitesinde (www.chp.org) resmen başkanlığım teyit altında.  

“GENEL KURULDA RESMEN BAŞKAN SEÇİLDİM”

26 Ocak’ta yapılan genel kurulun ardından yeniden başkan seçildim. 11 kişilik ekibimizle faaliyete start verdik. Ancak beş arkadaşımız istedikleri pozisyonlara gelemeyince hizipçilik yaparak kendi başlarına hareket ettiler. Hem buradaki yönetim kurulu üyeliğine seçildiler hem de aynı ad altında ‘sözde birlik’ kurarak bir de o oluşumun yöneticisi olarak kamuoyunun karşısına çıkıyorlar. 

“BAĞIŞ TOPLAMALARI YASAL DEĞİL”

Yasal olarak resmen başkan ya da başkan yardımcısı olmamalarına rağmen hukuka aykırı şekilde  bağış topluyorlar. NRW Başkanı olarak duyuru yapmaları yasal değil.  Arkadaşları sükunete ve var olan yönetim kurulundaki  görevlerine dönmeye  çağırıyorum. CHP’ye gönül vermiş insanımıza ve partimize bu tip adımlar zarar veriyor. Lütfen herkes aklını başına toplasın. Israr ederlerse hukuki yollara başvururuz.”

CUMHURİYET MESAJI

Öte yandan CHP NRW Birlik Başkanı, Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile özetle şu mesajı da verdi:

“Demokratik , çağdaş, özgür ve adaletin hüküm sürdüğü  bir ülkenin temelleri 97 yıl önce atıldı. İlk günkü heyecanla ve büyük bir coşkuyla bu büyük bayramı kutluyoruz. Bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün teminatı olan bu değerli günü bize armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını  sonsuz minnetle anıyorum. 97 yıl önce yakılan aydınlanma meşalesini geleceğe taşımanın bilinci ve sorumluluğuyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu  Olsun.”

CHP KÖLN DE VAR

Önceki gün CHP NRW Başkanı olarak Nurcan Gül imzasıyla cumhuriyet mesajı yayınlanmış, İkinci Başkan olarak da Cemalettin Özer, dijital bir 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamasına işaret etmişti. Bu arada bu akşamki kutlamaya CHP Yurtdışı Koordinatörü Hakverdi Hakan Gürbüz’ün de katılacağı öğrenildi. 

Diğer taraftan CHP, bu eyalette  “CHP Köln” adı altında Başkan Günay Çapan tarafından da temsil ediliyor. 

+49 – KÖLN

HABERE YORUM KAT