Almanya'da maske zorunluluğu kalkacak mı ?

Almanya'da maske zorunluluğu kalkacak mı ?

Koronavirüs vaka sayılarının düşmesiyle birlikte Almanya'da ''maske zorunluluğunun'' kaldırılması konuşuluyor.

Federal Adalet Bakanı Christine Lambrecht, koronavirüs vakalarının azalmasıyla  federal eyaletleri, maske zorunluluğunun gözden geçirilmesi gerektiği çağırısında bulundu.

SPD'li Siyasetçi  Bild am Sonntag'a verdiği demeçte, ülkelerin insidans oranları düşük ve düşmeye devam ederse, maske takma zorunluğunun gerekli olup olmadığı konusunda bir karar verilmesi söyledi. Özellikle okullardaki maske zorunluluğunun tartışılması gerektiğini öğrencilerin maskeyle eğitim alırken zorlandığını dile getirdi.

Federal Meclis Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki , Lambrecht'ten daha net açıklamalarda bulundu ve maske zorunluluğuna tamamen son verilmesi çağrısında bulundu. Wolfgang Kubicki (FDP), insidans değerlerinin 35’in altında olduğu yerlerde maske zorunluluğunun ‘Enfeksiyonla Mücadele Yasası’na aykırı olduğunu belirtti.  Enfeksiyonla Mücadele Yasası kapsamında maske zorunluğunun özellikle de açık alanlarda kaldırılması gerekir” dedi.

Kubicki, eyalet hükümetlerinin artık yönetmeliklerini hızlı bir şekilde değiştirmeleri gerektiğini, aksi takdirde yakında idari mahkemeler tarafından zorlanacaklarını söyledi. Kubicki yaptığı açıklamada ''Devlet daha çok metrolarda ve kalabalıklarda insanların maskelerle kendilerini nasıl koruyabileceklerini anlatan bir bilgilendirme kampanyası düzenlemeli.'' ifadelerini kullandı.

Artı49 Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT