Alman polisinden internetin karanlık yüzüne büyük operasyon: Dünyanın en büyük deep web piyasası kapatıldı

Alman polisinden internetin karanlık yüzüne büyük operasyon: Dünyanın en büyük deep web piyasası kapatıldı

Alman polisinden yapılan açıklamada, Oldenburg kentinde yürütülen operasyon neticesinde, Avustralya uyruklu bir kişi tarafından işletilen ve "dünyanın en büyük" darknet piyasası olduğu aktarılan web sitesinin kapatıldığı aktarıldı.

Alman polisinin dünyanın en büyük darknet web sitesi darkMarket'i kapattığı bildirildi.

Alman polisinden yapılan açıklamada, 34 yaşındaki bir Avustralya vatandaşı Almanya -Danimarka sınırında gözaltına alındı ve Moldova ve Ukrayna'da bulunan, sitenin 20'den fazla sunucusuna el konuldu.

Savcılar, DarkMarket adlı sitenin dünya çapında uyuşturucu, sahte para, çalınan kredi kartı verileri, anonim SIM kartlar ve kötü amaçlı yazılımların ticaretinin yapıldığı yarım milyon kullanıcısı olduğunu, el koyulan verilerin yaklaşık 140 milyon euro değerinde söyledi.

DarkMarket, orijinal site 2008 yılında ABD Federal Araştırma Bürosu (FBI) tarafından kapatıldığından beri bu isim altında çalışan ikinci platformdu. Sitenin kapanmasının ardından dünya çapında 60 kişi tutuklanmıştı.

Deep web veya dark web nedir?

İnternet üzerinde yalnızca özel yazılımlarla erişilebilen ve şifreyle girilen ağlarda barındırılan anonim suç faaliyetleri için geniş fırsatlar sunan kamuya kapalı ağlara Dark web deniyor.

HABERE YORUM KAT