• BIST 100.339
 • Altın 276,115
 • Dolar 5,6986
 • Euro 6,3000
 • Berlin 8 °C
 • Frankfurt 7 °C
 • Paris 13 °C
 • Ankara 13 °C
 • İstanbul 20 °C
 • İzmir 20 °C
 • Stockholm 6 °C

AK Parti'nin Muğla mitingi

AK Parti'nin Muğla mitingi
MUĞLA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu,  "HDP; CHP ne derse aynısını söylüyor. Bundan sonra bunların partisinin adı CHDP....

MUĞLA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu,  "HDP; CHP ne derse aynısını söylüyor. Bundan sonra bunların partisinin adı CHDP. Aynı kaptan su içiyorlar, aynı sözleri söylüyorlar. Çünkü bunların birisi Türk Baası, birisi Kürt Baası, Esed zihniyeti var bunlarda, Esed zihniyeti" dedi.

Davutoğlu, partisinin Muğla mitinginde yaptığı konuşmasına, Muğla ve ilçelerini selamlayarak başladı. Davutoğlu, Muğla'nın her zaman milletin yolunda gidenlerin yanında olduğunu söyledi.

Muğla'nın hem bakanlığı döneminde geldiği hem de Başbakan olduktan sonra ilk ziyaret gerçekleştirdiği illerden biri olduğunu belirten Davutoğlu, "Bakan olarak geldiğimde 'Ben Muğla'nın bakanıyım, bütün bu Toroslar'daki yiğitlerin, bacıların bakanıyım' demiştim. Şimdi Başbakan olarak söylüyorum, 'ben bütün illerimizde olduğu gibi Muğla'nın Başbakanıyım, Muğla'nın milletvekiliyim" diye konuştu.

"7 Haziran'da Muğla'da destan yazıyor muyuz, Muğla'da AK Parti'yi birinci parti yapıp yüzde 50'yi aşıyor muyuz?" diye soran Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Darbecilerin, vesayetçilerin, bütün tuzak kuranların işi bitecek inşallah. AK Parti Muğla'da tek parti inşallah. Aziz Muğlalılar, bu diyarı vatan yapanların çocukları, Menteşe Bey'in çocukları, Turgut Reis'in çocukları, Kuvayımilliye şehitlerinin çocukları. Menderes demokrasi davasında yola çıktığında bütün Ege gibi şehit Başbakanımızın arkasında duran Muğla. Bakın nereden geliyorum biliyor musunuz? Yassıada'dan geliyorum. Menderes'in,  şehit Başbakanımızın, şehit bakanlarımızın orada yargılandığı, hapse atıldığı, manen işkenceye tabi tutulup sonra da idam sehpasına götürüldüğü Yassıada'dan geliyorum."

Bugün 14 Mayıs olduğunu anımsatan Davutoğlu, bu tarihin hem siyasi hem ekonomik anlamda önemli olduğuna dikkati çekti. Davutoğlu, 14 Mayıs 1950'de tek parti döneminin kapandığını ve Demokrat Parti'nin milli iradeyle işbaşına geldiğini belirterek, "Adnan Menderes, Celal Bayar Demokrat Parti ile birlikte 10 yıl kesintisiz ülkeyi kalkındırdılar. Sadece kalkındırmakla yetinmediler, ülkeye özgürlük getirdiler. Ezan-ı Muhammedi'yi aslına döndürdüler. Kuran okumak, Kuran öğretmek konusundaki yasakları kaldırdılar. Memlekette özgürlük havası esmeye başladı" dedi. 

- "Şimdi de emaneti Torosların çocuğu olarak alan benim" 

Başbakan Davutoğlu, Cumhuriyet tarihinde 10 yıl kesintisiz hem özgürlüklerin arttığı hem ekonominin kalkındığı iki dönem bulunduğuna bildirdi. Davutoğlu, bunlardan birisinin Adnan Menderes yönetiminde 1950'lerdeki Türkiye olduğunu söyledi. Diğerinin de 2002'den bugüne kadar partisinin kurucu Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı ile başlayan ve bugüne kadar gelen süreç olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Şimdi de emaneti Torosların çocuğu olarak, sizlerin temsilcisi olarak alan benim. Bendenizle devam edecek istikrar ve güven" diye konuştu.

Davutoğlu, o günden bugüne ülkede hep iki büyük akım olduğunu ifade etti. 

Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biri özgürlükleri, milli değerleri, demokrasiyi savunan Demokrat Parti çizgisiyle bugüne kadar gelen AK Parti ile devam eden çizgi ve rahmetli Özal'la, rahmetli Menderes'le, Necmettin  Erbakan hocamızla, Cumhurbaşkanımızla bugünlere kadar gelen çizgi. Bir de onun karşısındaki hep şer cephesi, ihtilal cephesi, darbe cephesi. Şimdi bugün Kenan Evren vefat etti diye bir anda CHP darbe karşıtı oldu. Adnan Menderes'i idam sehpasına gönderen parti, hangi partiydi? CHP o zaman darbeyi destekledi. Adnan Menderes idam sehpasına giderken, CHP, iktidar yolunu açmak için bunlara sessiz kaldı. Şimdi bugünlere gelip darbe karşıtlığı yapmak kolay. Darbe günlerinde neler yaptıklarına bakmak lazım. CHP 27 Mayıs'ta darbecilerle yanyana durdu. TBMM'de dönüp, CHP Genel Başkanı'na Mısır'daki darbeyi de kastederek 'siz her zaman darbelerin yanında oldunuz' dediğimde çıkıp alnı açık bir şekilde 'biz darbelere karşı durduk' diyemedi. Niye diyemedi biliyor musunuz? 27 Mayıs'ta destek verdiler, 28 Şubat'ta ikna odalarında bacılarımızın başörtüsüyle uğraşan rektör yardımcısını milletvekili yaptılar."

- "CHP de HDP de aynı şeyi söylüyor"

Adnan Menderes'ın ülkede imam hatipleri yaygınlaştırdığını belirten Davutoğlu, "Şimdi getirdikleri projelerle imam hatipleri kapatmaya çalışıyorlar. Türkiye'de dini özgürlükler Adnan Menderes ile birlikte en geniş anlamda ama zorlu mücadelelerle yaşanmaya başlandı" dedi.

Davutoğlu, şimdi CHP'nin de HDP'nin de aynı şeyi söylediğini ve "Diyanet'i kaldıralım" dediklerini belirtti.

Davutoğlu, şunları ifade etti:

"Söyledikleri karşılığı olmayan vaatler dışında hiçbir projeleri yok bunların. Torosların yiğitleri dinimizle, imanımızla, milletimizle, vatanımızla uğraşanlara prim verir mi? Hadlerini bildirir mi? Hadlerini bildirmek için gerektiğinde sandıklarda yeni bir tarih destanı yazar mı? İşte 7 Haziran'a giderken dikkat ediniz bütün bu darbe ve vesayet çetesi aynı cephede buluştular. Bakın CHP Genel Başkan danışmanı diyor ki 'HDP'nin barajı geçmesi için gerekirse onlara destek vereceğiz.' HDP, CHP ne derse aynısını söylüyor. 'Diyanet'i kaldıracağız' diyor, o da aynısını söylüyor. İmam hatiplerle uğraşıyor, onlar da. Bundan sonra bunların partisinin adı CHDP. Aynı kaptan su içiyorlar, aynı sözleri söylüyorlar. Çünkü bunların birisi Türk Baası, birisi Kürt Baası, Esed zihniyeti var bunlarda, Esed zihniyeti."

Bugün çok önemli, tarihe kayıt düşecek bir açıklamanın daha geldiğini vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti: 

"Bugün gazetelerde yayınlandı hani 27 Mayıs'ı, 28 Şubat'ı, 12 Eylül'ü, 27 Nisan'ı örnek alıp da 17, 25 Aralık'ta yargı üzerinden darbe yapmaya kalkan savcılar var ya bunlardan 4'ü meslekten ihraç edildi. Çünkü bütün meseleleri savcılık yapmak, hukuk adamlığı yapmak değil, hükümete karşı komplo kurmaktı. Yazdıkları iddianamede bu paralelciler 'dönemin Başbakan'ı diyerek o zaman Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde, daha hüküm ortaya konmadan iddianame hazırladılar."

(Sürecek)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05