• BIST 101.930
 • Altın 272,546
 • Dolar 5,6655
 • Euro 6,2669
 • Berlin 11 °C
 • Frankfurt 11 °C
 • Paris 15 °C
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 21 °C
 • İzmir 19 °C
 • Stockholm 6 °C

Ak Partili Bostancı: Anayasaya Eklenecek Bir Madde İle 506 Fezlekeye İlişkin Bir Düzenlemeden Bahsediyoruz

Ak Partili Bostancı: Anayasaya Eklenecek Bir Madde İle 506 Fezlekeye İlişkin Bir Düzenlemeden Bahsediyoruz
AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, "Anayasaya eklenecek bir madde ile 506 fezlekeye ilişkin bir düzenlemeden bahsediyoruz. Yani hukuka intikal etmesi...

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, "Anayasaya eklenecek bir madde ile 506 fezlekeye ilişkin bir düzenlemeden bahsediyoruz. Yani hukuka intikal etmesi yargılanmasının sağlanması ama hukuki müktesebat dikkate alınarak çok ağır suçlar hariç tutuklanmaya imkan vermeyen dolayısıyla vekillik görevini ifa etmesine de mani olmayan tarzda çok ağır şartlar ve kusurlar olmadığı sürece, kişi ne yaptıysa bunun da yargı marifetiyle açığa çıkarıldığı bir düzenleme olarak bunu yapabiliriz diye düşünüyorum" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Naci Bostancı Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dokunulmazlık fezlekeleriyle ilgili açıklamasına yönelik şunları söyledi:

"Sayın Başbakanın söylediği son derece açık. Mecliste ne kadar fezleke varsa bunların karma komisyonda görüşülerek yargıya imkan veren bir anayasa değişikliği için diğer partilere çağrı yaptı. Öteden beri siyasette bu dokunulmazlık meselesi, bir spekülasyon konusu. Ve siyasi partiler vekiller üzerinde adeta şaibe yaratmaya dönük bir strateji olarak kullanılıyor. Bu hamle aynı zamanda bu tür stratejileri de boşa çıkaracak hakikaten vekiller ne yapmışlar bu fezlekeler niye gelmiş hak eden hak etmeyen nedir bunları açıklığa kavuşturacak bir hamle bu. Buna yönelik bir anayasa değişikliği için sayın başbakan çağrı yapıyor. Ümit ederim ki bu anayasa değişikliğini gerçekleştiririz. Yasamayla yargının görev alanlarındaki o ince sınırı da iyi tayin eden bir düzenlemeyle bunu gerçekleştiririz. Yani hukuka intikal etmesi yargılanmasının sağlanması ama hukuki müktesebat dikkate alınarak çok ağır suçlar hariç tutuklanmaya imkan vermeyen dolayısıyla vekillik görevini ifa etmesine de mani olmayan tarzda çok ağır şartlar ve kusurlar olmadığı sürece, ama kişi ne yaptıysa bunun da yargı marifetiyle açığa çıkarıldığı bir düzenleme olarak bunu yapabiliriz diye düşünüyorum. Böylelikle yasamanın kendi görevini ifa etmesine yargının da aynı şekilde görevini yapmasına imkan tanınmış olur. Anayasaya eklenecek bir madde ile 506 fezlekeye ilişkin bir düzenlemeden bahsediyoruz. Tabi partilerle de görüşeceğiz ve bir adım atacağız. Mecliste ne kadar fezleke varsa bunların önünü açan yargıya intikalini sağlayacak olan karma komisyona gelmesini temin edici mahiyette bir hamle olarak ifade etmek mümkün başbakanın sözlerini. Diğer partilerle görüştüğümüzde nasıl bir hamle üzerinde mutabık kalırız bu başka konu."

'ZAMAN KAZANMAK DEĞİL. ANAYASANIN İLGİLİ MADDELERİ BELLİ'

"Ortak bir metin mi olacak yoksa her siyasi parti kendi teklifini mi getirecek" sorusuna Naci Bostancı şu yanıtı verdi: "Bir görüşelim. Anayasa değişikliğinin şartları belli. Partilerle anlaşmamız ortak da olabilir. Ayrı ayrı getirip oradan ortaklaşa bir madde şekline dönüştürmek biçiminde de olabilir. Hayırlı olur inşallah." Naci Bostancı, "Amacınız zaman kazanmak mı bir anayasa değişikliğine neden gerek duyuluyor" sorusuna şöyle cevap verdi: "Zaman kazanmak değil. Anayasanın ilgili maddeleri belli. Dokunulmazlık konusunu düzenleyen 83 ve gönderme yaptığı 14'üncü madde açık. Oradaki maddeler esas alındığında kimi fezlekelerin karma komisyona intikali ve yargılama bakımından önünün açılması mümkün gözükmüyor. Zaten tartışmalar da bunun üzerinden yürüyor. Sanki birileri kayrılıyor birileri kayrılmıyormuş tarzında bir anlayış doğmaması için bu anlayış haklı bir anlayış değil. Çünkü fezlekelerin içeriği çerçevesinde bu işlemler yürütülüyor. Ama bu yanlış algıyı da önleyici mahiyette tutum olarak görmek gerekir."

Başbakan Davutoğlu'nun 1 Mayıs'a kadar süre verdiğini hatırlatılması üzerine Naci Bostancı, "Bir tek madde bir anayasa değişikliğine bir karar almış olursak hem parlamento bu vize muafiyetine ilişkin işlemi yapabilir. Hem de karma komisyon görevini yapabilir. Mevcut fezlekelerin komisyona intikali ve yargılamanın önünün açılmasına yönelik bir yaklaşım getirilecek norma buna ilişkin" dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05