• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • Berlin 1 °C
 • Frankfurt 1 °C
 • Paris 4 °C
 • Ankara -3 °C
 • İstanbul 16 °C
 • İzmir 14 °C
 • Stockholm 1 °C

Ak Parti Tbmm Grubu

Ak Parti Tbmm Grubu
Genel Başkan ve Başbakan Yıldırım: (5)- "Anayasa değişikliği konusunda da bir adım daha atıyoruz. Bu hafta siyasi partilerle görüşmelerimizi tamamlayıp, son şeklini vereceğiz. İnşallah bütün partilerimizin katılımıyla bu değişikliği gerçekleştirir, artık

TBMM (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, "Anayasa değişikliği konusunda da bir adım daha atıyoruz. Bu hafta siyasi partilerle görüşmelerimizi tamamlayıp, son şeklini vereceğiz. İnşallah bütün partilerimizin katılımıyla bu değişikliği gerçekleştirir, artık bu tartışmayı da ülkenin, milletin gündeminden çıkarırız." dedi.

Yıldırım, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye olarak Avrupa Birliği ile ilişkileri olumlu yönde geliştirmekten yana olduklarını ancak Avrupa'nın da çifte standardı terk etmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye aleyhindeki propagandaların, hiç kimseye, AB'ye ve Türkiye'ye bir şey kazandırmayacağını söyleyen Yıldırım, "Eleştiriye sonuna kadar açığız, karşımızdakilerin de aynı şekilde eleştiriye açık olmasını bekleme hakkımız var. Bizi hukuka saygılı olmaya çağıranlardan aynı şekilde hukuka saygılı olmalarını da bekleriz." diye konuştu.

Avrupa Birliğinin ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslam korkusu konularında hiç iyi bir noktaya gitmediğine işaret eden Yıldırım, AB'nin bu hastalıklardan ancak Türkiye'ye bakışını düzeltmekle kurtulabileceğini aksi halde her geçen gün milletin nezdinde Avrupa Birliğinin inandırıcılığını kaybettiğini dile getirdi.

Avrupalı dostlardan samimiyet beklediklerine işaret eden Yıldırım, "Bu hafta içinde Avrupa Komisyonu bir ilerleme raporu yayınlayacak. Avrupalı dostlarımızdan bir kez daha isteğimiz şudur, ön yargılardan arınmış, Türkiye'nin siyasetine, toplumsal gerçeğine uygun bir rapor görmek istiyoruz. Umarız ki bu rapor, şu ana kadar yapılan talihsiz açıklamaları ihtiva eden bir rapor olmaz." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin büyük hedeflerine doğru emin adımlarla yürüdüğünü söyleyen Yıldırım, çatlak seslere kulak vermeden çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi. Milletle el ele verip, 14 yılda büyük atılımlara imza attıklarını belirten Yıldırım, AK Parti hükümetleriyle ülkeye istikrar geldiğini ve bu istikrarı korumaya kararlı olduklarını bildirdi.

Başbakan Yıldırım, özel sektörün canlandığını, finans sektörünün güçlendiğini, Türkiye'nin dünyanın her köşesinde yatırım yapan ve dünyanın her tarafından yatırım çeken bir ülke haline geldiğini ifade etti. Son 14 yılda doğrudan gerçek ekonomiye yapılan yatırımların tutarının 170 milyar doları geçtiğini söyleyen Yıldırım, yatırım yapacak girişimciler için Türkiye'nin bugün güvenli bir liman haline geldiğini aktardı.

Türkiye'nin yardım alan değil yardım eli uzatan dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında, en fazla yardım yapan ülkeler içinde yer aldığına işaret eden Yıldırım, ancak bunu yeterli görmediklerini bildirdi.

Türkiye'nin taşıdığı büyük ekonomik potansiyelle, milletin desteğiyle nice yıllara da damgasını vuracağını belirten Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin, 15 Temmuz'dan sonra bir değerlendirme kuruluşu, notunu alel acele düşürdü. Bu not düşürmenin hiçbir teknik, ekonomik, bilimsel tabanı yoktur, gerekçesi yoktur. Şimdi aynı değerlendirme kuruluşu, notu tekrar olumlu yönde, görünümünü olumlu yönde düzeltti. Bu bir yanlışlıktan dönülme adına olumlu bir adımdır ama yeterli değildir. Yapılabilirlik oranına baktığımızda Türkiye, bu seviyelerin çok çok üzerindedir. O yüzden o günlerde dedik ki, 'Bu alınan karar, alel acele alınmış siyasi bir karar niteliğindedir.' Neyse ki biraz şimdi düzelmiş gözüküyor, inşallah bundan sonraki aldıkları kararlarda aynı basireti göstermeye devam ederler."

Doğu ve Güneydoğu'da teröre bulaşan belediye başkanların görevden alınarak, yerlerine yenilerinin atandığını hatırlatan Başbakan Yıldırım, yeni başkanların, göreve geldiğinden itibaren büyük bir gayretle vatandaşın işiyle, gücüyle, ihtiyaçlarıyla meşgul olmaya başladıklarını ve kısa sürede vatandaşın güvenini kazandıklarını söyledi.

Bu başkanları Ankara'da kabul edeceğini belirten Yıldırım, yıllardır ihmal edilen şehirlerin sorunları, ihtiyaçları hakkında değerlendirme yapacaklarını bildirdi.

- "Bu hafta son şeklini vereceğiz"

Bu haftaki gündemlerinde anayasa değişikliğinin yer aldığına dikkati çeken Yıldırım, şu değerlendirmede bulundu:

"Anayasa değişikliği konusunda da bir adım daha atıyoruz. Bu hafta siyasi partilerle görüşmelerimizi tamamlayıp, son şeklini vereceğiz. İnşallah bütün partilerimizin katılımıyla bu değişikliği gerçekleştirir, artık bu tartışmayı da ülkenin, milletin gündeminden çıkarırız. Çünkü millet artık bu tartışmalardan bıktı, usandı. Millet hizmet bekliyor, millet işinin görülmesini bekliyor, yaşamının kolaylaştırılmasını bekliyor, yaşam kalitesinin artırılmasını bekliyor. Kayıkçı kavgalarını dinlemek istemiyor. Millet geleceğine ne gibi yatırım yapılacak, gençlerimiz nasıl bir gelecek hazırlanacak bunu bekliyor, bunun yolu da en büyük dönüşüm anayasa değişikliğini yapmaktan geçiyor. Anayasa değişikliği ve hükümet sistemiyle ilgili yapacağımız değişiklikle inşallah artık bir daha Türkiye, koalisyon dönemlerini tarihe gömmüş olacak. Artık koalisyon yok, her zaman tek başına güçlü siyasi irade olacak. Güçlü siyasi irade Türkiye'nin bekası için, birliği için, beraberliği için olmazsa olmazıdır. İnşallah verdiğimiz bütün sözleri yerine getiren parti olarak AK Parti olarak bu sözümüzü de yerine getireceğiz ve milletimizin onayına sunacağız."

Mecliste bu hafta daha önce çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin görüşüleceğini ve daha sonra gündemde bulunan kanunların görüşülmesine başlanılacağını aktaran Yıldırım, başarılı çalışmalar diledi.

Başbakan Yıldırım, grup toplantısının kapalı bölümünde Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın 2017 yılı bütçesine ilişkin bir sunum yapacağını belirterek, tüm milletvekillerinin bu sunumu izlemesini istedi.

Rus startejist ve siyaset bilimci Alexander Dugin de grup toplantısına katıldı. Başbakan Yıldırım'ın konuşmasının ardından kürsüye çıkan Dugin, Yıldırım ile bir süre sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Başbakan Yıldırım'a ortaokul diploması hediye edildi.

(Bitti)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05