• BIST 104.595
 • Altın 229,691
 • Dolar 5,4659
 • Euro 6,2004
 • Berlin 3 °C
 • Frankfurt 0 °C
 • Paris 4 °C
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 11 °C
 • İzmir 13 °C
 • Stockholm 0 °C

AK Parti seçim beyannamesini açıkladı

AK Parti seçim beyannamesini açıkladı
ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçilme yaşını 18'e indirecekleri, gençlere sınırsız ve ücretsiz internet...

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçilme yaşını 18'e indirecekleri, gençlere sınırsız ve ücretsiz internet imkanı sağlayacakları, iş kurmak isteyen gençlere proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız nakdi destek, tüm emeklilere yılda 1200 lira zam yapılacağı vaatlerinde bulundu.

ATO Congresiumdaki gerçekleştirilen "AK Parti Seçim Beyannamesi Toplantısı"nda, gençlerin ücretsiz internet, iş bulma gibi taleplerini içeren röportajları ekrana yansıtıldı.

Gençleri dinleyen Davutoğlu, seçme yaşını 18'e indirdikleri gibi seçilme yaşını da 18'e indireceklerini bildirdi. 

AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu, 21 yaşında bir çağı kapatıp, bir çağı açan bir Sultan'ın nesilleri olarak 18 yaşındaki gençlerin dahi ülke yönetiminde sorumluluk alabilecek yapıya sahip olduklarına inandıklarını kaydetti. 

Gençlere, sınırsız, ücretsiz internet erişimi vaadinde bulunan Davutoğlu, kendi işini kurmak isteyenlere de proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız nakdi destek verileceğini açıkladı.

Başbakan Davutoğlu, "Cebine 50 bin lira koyacağız, 'madem projende iddialısın bunu hayata geçir' diyeceğiz. Kendi işini kurmak veya geliştirmek isteyen gençlerimize 100 bin liraya kadar faizsiz kredi vereceğiz. 50 bin lirayı aldı cebine koydu. Bu yetmezse 100 bin lira da faizsiz kredi alacak" diye konuştu.

Yeni iş kuran gençlere 3 yıl boyunca gelir vergisi muhafiyeti sağlayacaklarını anlatan Davutoğlu, "İlk kez iş bulan her gencimizin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız. Bu çift yönlü bir destektir. Aynı zamanda işveren destektir. İşveren genç istihdam ettiği zaman 1 yıl maaşı devlet tarafından karşılanacak" dedi.

Lise veya üniversite mezunu gençlerin genel sağlık sigortası giderlerini, 2 yıl süreyle gelir testi yapmadan ve prim almadan karşılayacakları vaadinde bulunan Davutoğlu, böylece gençlere ücretsiz sağlık hizmeti sunulacağını kaydetti. 

Yükseköğrenimde yurt için müracaat eden gençlerin hepsinin barınmasını sağlayacaklarını belirten Davutoğlu, ortaöğretimden yükseköğretime geçen gençlerin kariyer planlamasına yardım edecek "kariyer merkezleri" kurulacağını anlattı. 

Davutoğlu, gençlere destek için "Genç-Des" projesini hayata geçireceklerini, bu proje ile gençlerin kısa film, ilk film, kitap, dergi gibi sanatsal ve sportif faaliyetlerine, proje bazlı karşılıksız destek verileceğini aktardı.

"Gençlerde her şeye engel olursunuz da aşka engel olamazsınız" diyen Başbakan Davutoğlu, gençlerde evliliğin teşvik edilmesi amacıyla "çeyiz hesabı" projesini hayata geçireceklerini bildirdi.

 Davutoğlu, anne ve babaların çeyiz hesabında biriktirdikleri paranın yüzde 20'si oranında devlet desteği sağlanacağı vaadinde bulundu.

Engelsiz bir hayat için gerekli altyapıyı oluşturacakları, engellilerin bilgi ve iletişim teknolojilerine erişim imkanını artıracakları, görme ve ortopedik engelliler başta olmak üzere ihtiyaç sahipleri için gerekli yazılım ve donanımı teşvik edecekleri vaatlerini sıralayan Davutoğlu, yaklaşık 350 bin engelli vatandaşın bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanmasını sağlayacaklarını ifade etti.

Başbakan Davutoğlu, engelli genç ve çocukların kısa süreli veya yatılı bakımı için "Engelli Yaşam Merkezleri" kurulacağını kaydetti.

- Emekliler ve yaşlılar için vaatler 

Davutoğlu, emeklililere en büyük saygı göstermenin vazifeleri olduğunu ifade ederek, emeklilerle yapılan röportajı da salondakilere izletti. Emeklilerin maaşlarıyla ilgili taleplerini dinleyen Davutoğlu, şöyle konuştu: 

"7 Haziran seçimlerine giderken bir söz vermiştik, bin 100 liranın altında maaş alan emeklilere aylık 100, yıllık bin 200 lira vereceğiz demiştik. Temmuz ayından itibaren ödenmeye başladı. Şimdi, bütün bu düzenlemelerden sonra geçmişte verdiğimiz bin 100 liranın altındakilere verdiğimiz üstüne, bütün emeklilerimizi kuşatacak şekilde yılda bin 200 lira ek zam yapıyoruz. Bütün emeklilerimize, ayda 100, yılda bin 200 lira yani takribi durumuna göre, 1 veya 1,5 maaş ölçeğinde yeni zam yapıyoruz. Emeklilerimize hayırlı, bereketli olsun. Temmuz ayında istifade edenler de bundan istifade edecekler." 

Böylece, tarım sektöründe çalışıp, Bağ-Kur'dan emekli olanlar hariç maaşı bin liranın altına olan hiç bir emekli kalmayacağını vurgulayan Davutoğlu, tarım Bağ-Kur emeklilerinin, iktidara geldiklerinde 66 lira olan emekli maaşlarının ise 884 liraya ulaşacağını bildirdi. 

Davutoğlu, yüzde 15'ten yüzde yüzde 10'a indirdikleri Bağ-Kur sigortalısı esnafın emekli aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek primi kesintisini tamamen ortadan kaldıracakları taahhüdünde bulundu.

Emeklileri ve asgari ücretlileri TOKİ eliyle ev sahibi yapacaklarını da aktaran Davutoğlu, emeklileri aylık 250 lira taksitle konut sahibi yapacaklarını anlattı.

- Esnaf ve KOBİ'ler 

Başbakan Davutoğlu, esnaf ve KOBİ'lerle ilgili yapacakları yenilikleri anlatarak, güçlü esnafın güçlü bir toplum anlamına geldiğini bildiklerini ifade etti. 

Esnafa düşük faizli kredi uygulamasına devam edeceklerini, ayrıca 30 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği vereceklerini belirten Davutoğlu, şunları kaydetti: 

"KOBİ'lerin finansmana erişimini artırmak amacıyla taşınırların teminat olarak kullanılmasının önündeki engelleri tümüyle kaldıracağız. Emek yoğun sektörlerde yatırımcıların talebi halinde, sembolik bir kira bedeliyle anahtar teslimi karşılıksız fabrika yapacağız. Yeni, emek yoğun bir sektör, çok sayıda işçi istihdam edecek, fakat fabrikası yok, sembolik bir kira bedeli karşılığı fabrikasını yapıp, anahtar teslimi esnafımıza veya iş adamımıza vereceğiz. Basit usulde vergilendirilen esnafımızın yıllık 8 bin liraya kadar kazançlarından hesaplanan vergisini almayacağız. Yüzde 6 oranındaki işveren sigorta primi indiriminde esas alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğunu da kaldıracağız."

(Sürecek)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05