Ak Parti Grup Başkanvekili Turan:

Ak Parti Grup Başkanvekili Turan:

"En son yaşadığımız saldırıyı gerçekleştiren canlı bomba, terör örgütü davasından yargılanmış ancak davası sürerken tahliye edilmiş. Buna benzer örneklerin yaşanmaması için yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyorsa bunlar bir an evvel yapılarak hayata ge

TBMM (AA) - HÜSEYİN GAZİ KAYKI - AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, en son yaşanan saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın, terör örgütü davasından yargılandığı sırada tahliye edildiğini anımsatarak "Buna benzer örneklerin yaşanmaması için yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyorsa bunlar bir an evvel yapılarak hayata geçirilir. Bu anlamda yeni bir tanımlama yapılması gerekiyorsa bunlar da yapılır" dedi.

Turan, AA muhabirine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın terörün ve teröristin tanımının yeniden yapılmasına ilişkin çağrısını değerlendirdi.

Türk Ceza Kanunu'nda ve Terörle Mücadele Kanunu'nda "terör" ve "terörist" tanımlarının yapıldığını anımsatan Turan, "Terörü övme" fiilinin de suç olarak yasalarda hüküm altına alındığını aktardı.

Turan, şöyle konuştu:

"Ancak ne yazık ki uygulama, yasalarda yazıldığı gibi olmuyor. En son yaşadığımız saldırıyı gerçekleştiren canlı bomba, terör örgütü davasından yargılanmış ancak davası sürerken tahliye edilmiş. Buna benzer örneklerin yaşanmaması için yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyorsa bunlar bir an evvel yapılarak hayata geçirilir. Bu anlamda yeni bir tanımlama yapılması gerekiyorsa bunlar da yapılır."

- "Terörü adeta meşru gören bir anlayış..."

"Daha evvel, terörle mücadele eden güvenlik güçlerini bölgede katliam yapmakla suçlayan ve terör örgütüne hiçbir eleştiri getirmeyen akademisyenlerin bildirisini hepimiz gördük" ifadesini kullanan Turan, "terörü adeta meşru gören bir anlayışın, üniversite hocalarına bile sirayet ettiğini" belirtti.

Terörle mücadelenin, topyekün bir mücadele olması gerektiğine dikkati çeken Bülent Turan, "Bunun içerisinde üniversiteler de medya da iş dünyası da yani bütün toplum olmak zorundadır. Sadece yasal düzenlemelerle terörü önleyemezsiniz. Bu yüzden, üniversitede çocukları okuyan ailelerin de üniversite yönetimlerinin de bu konuda bilinçli olmaları gerekiyor" diye konuştu.

Bu alanda sadece yasal düzenleme yapmanın yeterli olmadığını belirten Turan, "Zihinsel değişim bunlardan daha önemlidir. Geçtiğimiz yıl Fransa’da yaşanan terör saldırılarından sonra toplum, iktidarıyla muhalefetiyle bir olup terörün karşısında durmuştu. Bizler de toplum olarak böyle bir birliktelik içerisine girmeliyiz" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT