• BIST 83.675
 • Altın 250,813
 • Dolar 6,1048
 • Euro 6,8129
 • Berlin 11 °C
 • Frankfurt 9 °C
 • Paris 11 °C
 • Ankara 14 °C
 • İstanbul 18 °C
 • İzmir 20 °C
 • Stockholm 13 °C

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu:
TRABZON (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı eleştirerek, "Demirtaş'a buradan...

TRABZON (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı eleştirerek, "Demirtaş'a buradan laf söylediğim zaman Demirtaş oradan bana laf yetiştirmeye çalışıyor. O da Diyanet'i kapatacakmış. Gücü yeterse. Ben ona bir cevap vereyim de alsın ağzının payını, biz de senin Kandil'ini söndürürüz Selahattin efendi. Öyle kolay değil bu işler" dedi.

Soylu, Ortahisar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünde işçilere hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geçmişte geminin karaya oturduğu günler yaşadığını belirterek, "Hepimiz aynı geminin içeresindeyiz, hepimizin farklı görevi var. Görevimizi iyi yaparsak bu geminin iyi gitmesini sağlayabiliriz. Bir kişi görevini eksik yaparsa gemiyi riske eder. Türkiye maalesef geçmişte geminin karaya oturtulduğu günler yaşadı" diye konuştu.

Geçmişte terörle mücadeleye 600 milyar doların üzerinde para harcandığını, faize yüklü miktarda paralar gittiğini, IMF'ye 23,5 milyar dolar borçlanıldığını ifade eden Soylu, "Türkiye bir kavganın içine girdi dedi ki 'ben bu gemiyi karadan alırım denizde tekrar yüzdürürüm' ve yüzdürmeyi başardı. Şu anda Yunanistan karaya oturmuş bir ülkedir, iflas etti, battı. Ne zaman, Ukrayna'da, Gürcistan'da büyük bir kavga ve kaos varken. Suriye'de, Irak'ta, Libya'da, Mısır'da Tunus'ta, Yemen'de neredeyse dünyanın her tarafında bir kaosun olduğunu hepiniz ve hepimiz biliyoruz. Oysa benim ülkem dünkü karaya oturmuş Türkiye gibi değil" ifadesini kullandı.

Soylu, günümüzde ise her taraftan ekonomi ile ilgili olumsuz rüzgarlar esmesine rağmen Türkiye'nin büyümesini sürdürdüğünü ve demokrasisini yükselttiğini belirterek, Türkiye'yi daha iyi bir noktaya getirmek için insanlardan destek istediklerini belirtti.

Artık Türkiye'de milletin egemen olduğunu söyleyen Soylu, şöyle devam etti:

"Gücümüz 50 gramlık oy pusulası. Tayyip Erdoğan'ın ve AK Parti'nin Türkiye'de milletimizi getirdiği yer burasıdır. 50 gramlık oy pusulasını Türkiye Cumhuriyeti devletinin egemeni haline getirmiş, milli iradeyi egemen kılmış bir anlayışla beraber bütünleştirmiştir. Sizin elinizdeki oy pusulası Türkiye'nin geleceği ile ilgilidir. Demokrasinin en temel nimetlerinden birisi budur. Bugün egemen millettir. Onun için milli tankımızı, Altay tankımızı, Milgem savaş gemimizi yapıyoruz, yapamazdık. Onun için bu ülkenin cumhurbaşkanı, başbakanı 'dünya 5'ten büyüktür' diyor, diyemezdik. Onun için Filistin'de, Bosna'da, Suriye meselesinde, Arakan'da, Myanmar'da, Orhun Abideleri'nde ayyıldızlı bayrağımızı sallalandırıyoruz, sallandıramazdık. Bugün Türkiye ayakları üzerinde duran bir ülkedir. Bu ülkede herkes kendini ifade edebiliyor."

-Çözüm süreci

Çözüm sürecini devam ettireceklerini vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin 3 tane deprem hattı var. Bunlardan bir tanesi etnik köken üzerinedir. Canları sıkıldığı zaman orayı tetiklerler. PKK, Türk, Kürt kavgasını ortaya çıkardılar. İkincisi mezhep üzerinedir, Alevi, Sünni. Üçüncüsü ise dindarlarımız üzerinedir. Son yaşadığımız olaylar bu üç fay hattını tetiklemek üzere kurgulanmış, üst akıl tarafından tercih edilmiştir ve bu ülkenin huzurunu, sükununu, istikrarını ortadan kaldırmaya yöneliktir. Tesadüf olabilir mi? 3 tane fay hattına neredeyse dinamit atıp birliğimizi, beraberliğimizi ortadan kaldırmaya çalıştılar ama Türkiye geri adım atmadı ve dedi ki ben çözüm sürecine devam edeceğim."

Soylu, Türkiye'nin AK Parti iktidarı döneminde ekonomik olarak da çok büyük kazanımlar elde ettiğini ve artık 'yarın ne olacak' diye zihninin karıncalanmadığını, eğitimde de önemli yatırımlar yaptığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Ben de sizler gibi birisiyim. Benim de babam bu ülkede memurluk yaptı ama bir imkan sağladı bana okudum, çalıştım. Aynı sizin çocuklarınızın okuduğu okullarda okudum, normal bir ilkokul, normal bir ortaokul, normal bir lisede okudum ama şimdi demokrasi, milli irade, siyaset ile bir imkanı sağladı. Bugün devletin tepesinde söz söyleme hakkına sahibim. Demek ki siyaset, demokrasi ve milli irade bize bu imkanı sağlayabiliyor. Bunu iyi kullanmak, kötü kullanmak insanın sütüne, helaline kalmıştır. Türkiye 13 yıldır iyi yol almıştır, aynen sizin gibi bu milletin dertlerini bilen, bu medeniyetin bütün anlayışını bilen insanlarla bu yolculuğunu yürütmektedir. Siyasetin biz sadece ve sadece insanlara hizmet için yapıldığını biliriz."

- "Bu ülkede 13 yıldır araba devrilmedi, lastik patlamadı" 

Soylu, geçmişte Türkiye'de darbeler yaşandığını, insanların yaşı büyütülerek idam edildiğini ve horlandığını ifade ederek, "Bu ülkede 13 yıldır araba devrilmedi, lastik patlamadı. 13 yıldır AK Parti'nin yapmak istediği sadece ve sadece şudur, geçmişte yaşadığımız bütün ötekileştirmeleri ortadan kaldırmak ve bu milleti efendi hale getirmek için bir büyük mücadeleyi ortaya koymaktır, başka hiçbir şey değil. Yıllarca bu ülke al gülüm ver gülüm yönetildi. Şimdi ülke al gülüm ver gülüm yönetilmiyor" dedi.

AK Parti öncesindeki Anasol-M iktidarı döneminde Türkiye'de 45,5 milyar dolarlık "hortum" yapıldığını ve bu kayıpları milletin ödediğini ifade eden Soylu, günümüzdeki yatırımlarla Türkiye'nin bütün dünyada hayranlıkla takip edildiğini dile getirdi.

-"Senin Kandil'ini söndürürüz Selahattin efendi"

Bu nedenlerle Türkiye'de güçlü bir iktidara ihtiyaç olduğunu ifade eden Soylu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı eleştirerek, şunları kaydetti:

"6-7 Ekim olayları olduğu zaman güçsüz bir hükümet olsaydı oradaki vali konağından, hükümet binasından çıkamazdı. Oranın coğrafyasını iyi bilirim. Orada ne yaptıklarını bildiğim için de Demirtaş'a buradan laf söylediğim zaman Demirtaş oradan bana laf yetiştirmeye çalışıyor. O da Diyanet'i kapatacakmış. Gücü yeterse. Ben ona bir cevap vereyim de alsın ağzının payını, biz de senin Kandil'ini söndürürüz Selahattin efendi. Öyle kolay değil bu işler. Bu memleketin birliği, beraberliği ile istiklalinin nasıl oluştuğunu ve ülkede tek bir çakıl taşının kimseye verilemeyeceğini biz siyasetimizin birinci ilkesi olarak biliriz"

Soylu, vatandaşlardan AK Parti'ye güvenmelerini isteyerek sözlerini, "Bizden bir endişeniz olmasın. 13 yıldır ülkeyi nasıl bir noktaya getirmişsek 2023, 2071'de aynı şekilde yeni Türkiye'yi imar ve inşa edeceğiz" diyerek tamamladı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05