• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Berlin 5 °C
 • Frankfurt 3 °C
 • Paris 7 °C
 • Ankara 2 °C
 • İstanbul 7 °C
 • İzmir 9 °C
 • Stockholm 5 °C

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki:
KOCAELİ (AA) - METİN GİRGİN - AK Parti'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, "Ülkemizde PKK terörünün bulunduğu,...

KOCAELİ (AA) - METİN GİRGİN - AK Parti'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, "Ülkemizde PKK terörünün bulunduğu, bölücük tehlikesinin hala çok ciddi olarak, ülkenin belki birinci gündemi olarak ön planda tutulduğu bir ortamda, dünya standartlarında, belki de Avrupa standartlarında yerel yönetim yasası çok gerçekleşmiyor. Bizim yapmamız gereken, belediye başkanı arkadaşlarımızla yapacağımız istişarelerden sonra, seçimlerden sonra yeni bir yasa hazırlığıdır" dedi.

Özhaseki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 21 yıllık belediye başkanlığının 4 yılının ilçede, 17 yılının büyükşehirde geçtiğini anımsatarak, bunun müthiş bir deneyim ve bir bilgi birikimi olduğunu, bulunduğu görev itibarıyla da bunun kendisine bir avantaj sağlayacağını söyledi.

Özhaseki, günümüzde belediyeciliğin gelmiş olduğu noktanın Batı'da çok hızlı bir şekilde gelişerek, yerelin ön planda olduğunu, her şeyin yerelde başlayıp yerelde bittiğini, insanların demokrasinin asıl beşiğinin yerel olduğunu gördüklerini vurguladı. Özhaseki, "Bir problem çıkmışsa eğer, 'yerelde daha kolay tespit edilir ve çözülür' diye inanıyorlar. Yerellik ilkesini ön plana çıkarıyorlar. Orada yerel yönetimler kurumsallaşmış ve herkes tarafından çok önemsenen bir birim olarak ön planda. Bizden doğuya doğru ülkelere baktığınız zaman müthiş bir merkeziyetçi yapı var" diye konuştu.

Türkiye'de son yıllarda, özellikle siyasi iktidarın iradesinin, yerel yönetimlere doğru yetkileri vermek, kaynaklarını artırmak, onların her türlü sorunlarına çözüm bulabilmek amacıyla altyapı oluşturmak ve kanun çıkarmak şeklinde geliştiğini dile getiren Özhaseki, şöyle devam etti:

"Ülkenin özel durumundan dolayı şu anda belki istenilen seviyede bütün bunlar gerçekleşmemiş olabilir. Ülkemizde PKK terörünün bulunduğu, bölücük tehlikesinin hala çok ciddi olarak, ülkenin belki birinci gündemi olarak ön planda tutulduğu bir ortamda, dünya standartlarında, belki de Avrupa standartlarında yerel yönetim yasası çok gerçekleşmiyor. Bizim yapmamız gereken, önce seçimlere kadar belediye başkanı arkadaşlarımızla yapacağımız istişarelerden sonra, seçimlerden sonra yeni bir yasa hazırlığıdır. Biraz daha batı standartlarında, biraz daha insanların refahını üstte tutan, biraz daha insana hizmeti ön plana çıkaran anlayışlı, biraz da merkezi idareden verilecek görevlerle... İşte bunun ön plana çıkarılacağı bir dönem geliyor. Seçimlerden sonra yapacağımız çalışmalarla gerek kanuni altyapısının yapılması gerekse belediye başkanı arkadaşların birtakım sıkıntılarını, ihtiyaçlarını ciddi olarak konuşulacağı bir dönem başlıyor."

Özhaseki, belediyelerin başarılı olması halinde orada partilerin de başarılı olduğuna, belediye başkanlarının başarılı olmadığı takdirde orada partinin daha çok zorlandığına işaret etti.

- Belediyelere hem destek verilecek hem denetlenecek

Özhaseki, "Belediyelere yetki veriyorsunuz, kanuni altyapısını yapıyorsunuz, finansman modellerini önüne sunuyorsunuz, kaynaklarını artırıyorsunuz ama hiçbir şey denetimsiz olmamalı. Her şey denetimli olmalı. Zaten Sayıştay bütün belediyelerin maliye hesaplarını, kamu harcamalarını her 3 ayda bir denetliyor. Bizler de bundan sonra bütün belediye başkanı arkadaşlarımızla ilgili yakın takibi, yerel yönetimler birimi olarak yapacağız" ifadesini kullandı.

AK Parti'nin bazı büyükşehir belediyelerini kazanamamasına da değinen Özhaseki, şunları kaydetti:

"Eskişehir'deki, İzmir'deki vatandaşlar, AK Parti'li belediyelerin başarılı olduğunu biliyorlar, 'Keşke bizde de başkan öyle olsa', 'AK Parti belediyeciliği burada da olsa' diyorlar fakat Türkiye'deki kamplaşmanın getirmiş olduğu ideolojik bir takıntının getirmiş olduğu oy kullanma neticesinde bazı illerde bizi takdir etmelerine rağmen, bizim belediyecilik anlayışımızı sevmelerine rağmen ve istemelerine rağmen doğrusu oralarda biraz belediye seçimlerinde başarılı olamıyoruz. Orada yapılacak bazı şeyler var. Vatandaşa kendimizi daha çok anlatacağız. Kendimizi iyi anlatamadığımız kanaatini taşıyoruz. Bütün büyükşehirlerde biz inşallah AK Parti'li belediyeler olarak gelecekte iktidar olup, bizim yapacağımız hizmetlerle oradaki vatandaşlarımızı tanıştırmayı düşünüyoruz. Bu iddialı bir hedef ama tutturmak için elimizden geleni yapacağız."

 
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05