• BIST 94.137
 • Altın 282,022
 • Dolar 5,8801
 • Euro 6,5098
 • Berlin 13 °C
 • Frankfurt 12 °C
 • Paris 12 °C
 • Ankara 8 °C
 • İstanbul 19 °C
 • İzmir 18 °C
 • Stockholm 7 °C

Adı, Logosu Ve Renklerini "Zafer"den Alan Kulüp

Adı, Logosu Ve Renklerini "Zafer"den Alan Kulüp
Balkan ülkelerinden 1950'li yıllardan itibaren Türkiye'ye göç eden ve Bursa'ya yerleşen Arnavut kökenlilerin kurduğu Zaferspor, logosu, adı ve renkleriyle dikkati çekiyor- Çanakkale Deniz Zaferi dolayısıyla adı "Zafer" olan, ay-yıldızlı bayraktan esinleni


BURSA (AA) - VEDAT YÜCEBAŞ - İkinci Dünya Savaşı sonrası gördükleri baskı nedeniyle Balkan ülkelerinden 1950'li yıllardan itibaren Türkiye'ye göç etmeye başlayan ve ağırlıklı yerleşim yeri olarak Bursa'yı tercih eden Arnavut kökenlilerin, atalarının da savaştığı, kiminin şehit düştüğü, bazılarının gazi olarak döndüğü Çanakkale Deniz Zaferi'nden esinlenerek logosunu, adını ve renklerini belirleyerek kurduğu Zaferspor, Türk sporuna genç futbolcular yetiştiriyor.

Merkez Osmangazi ilçesindeki adını da kurdukları kulüpten alan Zafer Mahallesi'nde oturan Arnavut kökenliler, kendi kültürlerini de yaşatmayı sürdürürken, göç ettikleri aynı dönemde kurulan spor kulübü ile halk oyunları derneği sosyal yaşamın içinde yer almaya devam ediyor.

Çanakkale Deniz Zaferi'nin kazanılmasıyla adı "Zafer" olan, ay-yıldızlı bayraktan esinlenilerek renkleri kırmızı-beyaz olarak belirlenen, logosunda da Şehitler Abidesi'ne yer verilen Zaferspor Kulübünün futbolcularının büyük kısmı Arnavut kökenlilerden oluşuyor

- İlk kulüp binası güvercin kafesi


Spor kulübünün ilk futbolcularından Sadullah Gülşen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailesiyle 1956 yılında Türkiye'ye göç ettiklerini belirterek, o dönem büyüklerinin kötü alışkanlıklar edinmemeleri amacıyla kendisiyle birlikte mahalledeki tüm gençleri spora yönlendirdiğini söyledi.

Zaferspor'un 1954 yılından itibaren oluşmaya başladığını, gayriresmi kuruluşun 1958 olduğunu ve 1962 yılında da tescilli bir kulüp haline geldiğini vurgulayan Gülşen, o dönem ilk kulüp binasının "güvercin kafesi" olduğunu anlattı.

Gülşen, o dönem kendilerini spora yönlendiren Refik Gülşen ağabeylerinin güvercin meraklısı olduğunu vurgulayarak, "O dönem bastırdığımız tişört formaları, güvercin kafesinde saklıyorduk. Adeta kulüp binamız güvercin kafesiydi" dedi.

Zaferspor'un sadece Arnavut göçmenlerinin değil tüm Türkiye'nin takımı olduğunu dile getiren Şentürk, "Zaferspor, göçmenlerin kurduğu ilk spor kulübüdür. Zafer Halk Oyunları Derneği de o tarihlerde açılmıştır. Kulübümüz adını Çanakkale'den esinlenerek Zaferspor olarak tescil ettirdi. Dedelerimiz oralardan (Balkan ülkeleri) gelip Çanakkale'de şehit olmuşlardır. Şehitlerin kanı kutsal olduğu için rengimizi kırmızı-beyaz olarak seçtik" diye konuştu.


- "Çanakkale ile gurur duymamak mümkün mü?"


Kulüpte futbol oynayan aynıca mahallede 15 yıl muhtarlık görevini yürüten Mustafa Özdeğer de Zaferspor'un bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyduğunu bildirdi.

Sakatlıklar nedeniyle fazla forma şansı bulamadığını anlatan Özdeğer, "Zaferspor ile ilgili duygularımı anlatamam. Ben bu kulübün ve bu mahallenin parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyorum" görüşünü iletti.

Kulübün ilk futbolcularından Fatmir Gülşen ise Çanakkale Savaşı'nda yer alan dedelerinin hasretiyle 1950'li yıllardan itibaren Türkiye'ye göç ettiklerini belirtti. Arnavut kökenliler olarak Çanakkale ile gurur duyduklarının altını çizen Gülşen, "Çanakkale ile gurur duymamak mümkün mü? Bizim kalbi yapımız ve bütün benliğimiz Çanakkale. Zaferspor da bunun için var olan bir kulüp" dedi.


- "Çanakkale Deniz Zaferi'ni unutmamız mümkün değil"


Zaferspor Kulübü Müdürü Ayhan Yılmaz, şanlı bir tarihi geçmişe sahip, logosunu, rengini ve ismini Çanakkale destanından alan bu kulübün bir parçası olmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirtti.

"Çanakkale Deniz Zaferi'ni bizim unutmamız mümkün değil çünkü göğsümüzdeki logoda taşıyoruz" diyen Yılmaz, şunları kaydetti:

"1954 yılında Balkan ülkelerinden gelen büyüklerimizin kurduğu 1958 yılında aktif spor faaliyetlerine başlayan, 1962 yılında da tescillenen ve ondan sonra da 2. Amatör Küme'de mücadele etmeye başlayan kulübüz, o günden bu güne hep üst sıraları hedeflemiştir. Zaferspor, adıyla, logosuyla ve kırmızı-beyaz renkleriyle gurur vesilesi."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05