• BIST 109.166
 • Altın 153,787
 • Dolar 3,8247
 • Euro 4,5082
 • Berlin 4 °C
 • Frankfurt 4 °C
 • Paris 8 °C
 • Ankara 2 °C
 • İstanbul 10 °C
 • İzmir 8 °C
 • Stockholm -2 °C

Adalet Bakanı Bozdağ: (2)

Adalet Bakanı Bozdağ: (2)
"(İfade vermeye gitmeyen HDP milletvekillerinin gözaltına alınması) Cumhuriyet başsavcılıkları tarafından yürütülen soruşturmalar çerçevesinde alınan gözaltı kararlarının tamamı yasanın amir hükmüne uyma zorunluluğunun doğal sonucudur. Yasa uygulanıyor, y

ANKARA (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ifade vermeye gitmeyen HDP milletvekillerinin gözaltına alınmasına ilişkin, "Cumhuriyet başsavcılıkları tarafından yürütülen soruşturmalar çerçevesinde alınan gözaltı kararlarının tamamı yasanın amir hükmüne uyma zorunluluğunun doğal sonucudur. Yasa uygulanıyor, yasaya uyuluyor." dedi.

Bozdağ, Ankara Bölge Adliye Mahkemesine gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı konuşmada, aralarında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu bazı milletvekillerinin gözaltına alınmasına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

HDP'den 15 milletvekili hakkında gözaltı kararı verildiğini ifade eden Bozdağ, söz konusu kararlar eleştirilerek kıyametler kopartıldığını söyledi.

Türkiye'nin hukuk devleti, kanun önünde de herkesin eşit olduğunu dile getiren Bozdağ, herkese uygulanan hukukun, dokunulmazlığı kaldırılmış milletvekillerine de ayrımsız uygulandığına dikkati çekti.

Sadece HDP'nin değil AK Parti, CHP ve MHP milletvekillerinin tamamının dokunulmazlıklarının ayrımsız kaldırıldığını anımsatan Bozdağ, 154 milletvekili hakkındaki 810 fezlekeden dokunulmazlıkların kaldırıldığına işaret etti.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasında parti ve suç ayrımı yapılmadığına dikkat çeken Bozdağ, herkesin, milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılarak yargıda hesap vermesi gerektiğini söylediğini ve parlamentonun da bunun gereğini yerine getirdiğini vurguladı.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasının hukuk devletine, Anayasa'ya, evrensel hukukun ilkelerine uygun olduğunun altını çizen Bozdağ, Bakanlık tarafından söz konusu dosyaların gönderilmesinin ardından savcılık ve mahkemelerin parti genel başkanlarının da aralarında bulunduğu milletvekillerine davetiyeler gönderdiğini hatırlattı.

Dokunulmazlığı kalkan bütün milletvekillerine davetiye çıkarıldığını, AK Parti, CHP ve MHP milletvekillerinin ifadeler verdiğini bildiren Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de savcıya ifade verdiğini anımsattı.

Milletvekillerinin, parti genel başkanlarının ifade vermelerinin, "hukuk devletine, yargı süreçlerine saygı" olduğunu ifade eden Bozdağ, bunun da kanuna, nizama ve Anayasa'ya uymak anlamına geldiğini kaydetti.

HDP Eş Genel Başkanlarının ve milletvekillerinin ifade vermeye gitmediklerini, "Biz gitmeyeceğiz, ifade vermeyeceğiz." şeklinde açıklamalar yaptıklarını hatırlatan Bozdağ, "Yargı görevi yapan savcının, yargılama görevinde bulunan bir mahkemenin bunların zorla getirilmesini emreden yasa hükümlerine uymaktan başka çıkar yolu var mı? Ya yasayı uygulamayacak, işi zamana yayacak, kanunu görmezden gelecek ya da yasaya uyacak, yasayı doğru bir şekilde uygulayacak." değerlendirmesinde bulundu.

- "Talimat değişmiş demek ki"

"Cumhuriyet başsavcılıkları tarafından yürütülen soruşturmalar çerçevesinde alınan gözaltı kararlarının tamamı yasanın amir hükmüne uyma zorunluluğunun doğal sonucudur. Yasa uygulanıyor, yasaya uyuluyor." diyen Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz bir hukuk devletiysek yasaya yargının uymasını ve yasayı uygulamasını yadırgamak yerine bu yasanın amir hükümlerine uymayan ve uymamaya davet edenleri eleştirmeliyiz. Herkes, 'Neden gözaltılar yapılıyor' yerine 'Neden yargının size yöneltilen yasal davetine icabet etmediniz de Türkiye'ye bu fotoğrafı yaşattınız' sorusunu sormalı. Çok net söylüyorum, uluslararası kamuoyunda 'Türkiye'de şöyle şöyle olaylar oluyor' denilsin diye, terör örgütünün propagandasına lojistik destek sağlamak için yargının davetine icabet edilmemiştir. Daha önce, 7 Haziran seçimlerinden sonra 'Dokunulmazlıkları kaldıralım' diye imza atan, çağrı yapan Eş Genel Başkan, şimdi yeni durumda ne yapıyor, başka bir şey söylüyor, 'Biz gitmeyeceğiz, bizi kimse alamaz ya da gelin alın.' Neden, çok açık, talimat değişmiş demek ki."

Yargının yaptığının, Anayasa ve yasanının amir hükmüne uymak ve söz konusu hükmü uygulamak olduğunun altını çizen Bozdağ, yargının bağımsız olduğunu belirtti.

Herkesin yargı sürecine saygı duyması gerektiğini vurgulayan Bozdağ, hukukun doğru işlenmesine yardımcı olunmasını istedi.

- "Eleştirilmesi gereken yargı değil, davete uymayanlardır"

Gözaltına alınan milletvekillerinin, hukukun işlemesine yardımcı olmadığını, hukuku tanımadığını, hukuka saygı duymadığını dile getiren Bozdağ, şunları kaydetti:

"Böyle bir durumda da kanun, hukukun gereklerinin nasıl yerine getirileceğini açıkça yazmaktadır. Kanunun yazdığı biçimde hukukun gerekleri yerine getirilmektedir. Bu da tamamen yargının yaptığı bir tasarruf. Buradan Türkiye'yi eleştirmek için hazır kıta bekleyen, bütün kanallarıyla, temsilcileriyle Türkiye'ye çullanan herkese de söylüyorum; Türkiye demokratik bir hukuk devletidir. Türkiye'de yargı bağımsız ve tarafsızdır. Türk yargısının aldığı kararlara, eğer hukuk devletine, hukukun evrensel ilkelerine inanıyorsanız herkes gibi siz de saygı duymak zorundasınız. Bir bakın, yanlışlık varsa o zaman deyin ki 'Yanlışlık var.' Davetiye gidiyor, çağırıyor, gelmiyor, o zaman ne çare kalıyor, zorla getirme çaresi kalıyor. 'Bugünkü uygulamayı yapma dışında yargının eline bir seçenek bıraktılar da buna rağmen zorla getirme kararı alındı' denirse o zaman ben hak veririm. Ama yok öyle bir şey."

Bozdağ, Türk yargısının, yasaların uygulanmasının engellenmesi veya imkansız hale getirilmesi için çalışma yapıldığında, yargıya hangi kural emrediliyorsa o kuralı uyguladığını belirtti.

Türk yargısının Anayasa ve yasaların gereklerini yerine getirdiğini vurgulayan Bozdağ, "Eleştirilmesi gereken yargı değil, eleştirilmesi gereken, 'Biz hukuka saygılıyız, demokratik hukuk devletinin gereklerine, Anayasa'ya saygılıyız' deyip de Anayasa'yı ve hukuk devletini fiilen çiğneyip davete uymayanlardır." dedi.

(Sürecek)


 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05