• BIST 102.209
 • Altın 226,099
 • Dolar 5,3001
 • Euro 6,0000
 • Berlin 14 °C
 • Frankfurt 10 °C
 • Paris 14 °C
 • Ankara 11 °C
 • İstanbul 10 °C
 • İzmir 15 °C
 • Stockholm 5 °C

Abd’de Başkanlık Yarışı

Abd’de Başkanlık Yarışı
Başkan adaylarının belirleneceği ön seçim sürecinde beş eyalette yapılan ikinci “Süper Salı”da Demokrat Parti’den Clinton dört, Cumhuriyetçi Parti’den Trump üç eyalette kazanırken, Kasich ilk galibiyetini memleketi Ohio’da aldı- Cumhuriyetçi Parti’nin baş

WASHINGTON (AA) - ABD’de beş eyalette yapılan ön seçimlerde Demokrat Parti’den eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Cumhuriyetçi Parti’den ise iş adamı Donald Trump zaferleriyle dikkati çekti.

ABD’nin 45’inci liderini belirleyecek başkanlık seçimlerinde partilerin başkan adaylarının netlik kazanacağı ön seçim sürecinde ikinci “Süper Salı” heyecanı yaşandı. Cumhuriyetçi ve Demokrat partilerin başkan aday adayları Florida, Ohio, Illinios, Missouri ve Kuzey Carolina eyaletlerinde delegelerin desteğini aradı.

Sonucu en çok merak edilen eyaletlerin başında gelen Florida’daki yarışı Demokratlarda Hillary Clinton kazandı. Clinton, ilk sonuçlara göre rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders’ı yüzde 64 oy desteğiyle geride bıraktı.

Clinton, Florida’nın ardından Ohio, Kuzey Carolina ve Illinois eyaletlerinde kazanmasını bildi. Ohio’da yüzde 56 ile gülen Clinton, Kuzey Carolina’da partililerin yüzde 54’ünün, Illinois de ise yüzde 51’inin desteğini ardına aldı. Clinton, 1 Şubat’ta başlayan ön seçim sürecinde kazandığı eyalet sayısını 17’ye çıkardı.

Demokratların diğer aday adayı Vermont Senatörü Bernie Sanders bugünkü seçimlerde henüz bir başarı elde edemedi. Missouri’deki yarışta Clinton’la başa baş çekişmesi devam eden Sanders’ın ilk sonuçlara göre Clinton’ın binde 2 puan gerisinde olduğu görülüyor. Eyaletteki oyların sayımının ilerleyen saatlerde tamamlanması bekleniyor.

Bugünkü sonuçlarla Sanders’la arasındaki delege farkını iyice açan Clinton, (467’si süper delege) toplam bin 561 delegeye ulaşmış durumda. Buna karşılık Sanders ise (26’sı süper delege) toplam 800 delegenin desteğini aldı. Partinin adaylığını kazanabilmesi için ikiliden birinin 2 bin 383 delegeyi hanesine yazdırması gerekiyor.

- Trump, Rubio’nun memleketinde de kazandı

Cumhuriyetçi Parti kanadında yapılan ön seçimlerde ise Florida ve Ohio büyük önem arz ediyordu. Bu iki eyalette seçimi kazanan aday adayının tüm delegeleri alacağı (winner-take-all) yerler olduğu için hem Donald Trump hem de rakipleri açısından hayati derecede önem taşıyordu. Partinin Temmuz ayında yapılacak kurultayına Florida 99, Ohio ise 66 delege gönderecek.

Emlak zengini Donald Trump, Florida’daki kritik yarışı önde tamamladı. Oyların yüzde 45’ini alan Trump, böylece eyaletteki 99 delegeyi hanesine kaydettirdi. Trump’ı yüzde 27 ile Rubio, yüzde 17 ile Teksas Senatörü Ted Cruz ve yüzde 6 ile John Kasich takip etti.

Memleketi Florida’daki yarışta Trump’ın gerisinde kalan Marco Rubio, bu sonucun ardından seçim kampanyasını askıya aldığını duyurdu.

Rubio, ismini vermeden Trump’ı eleştirdiği konuşmasında Amerikan halkına seslenerek, “Korkuya kapılmayın, hayal kırıklığına düşmeyin” diye konuştu. Rubio, “2016 yılında veya hiçbir zaman başkan olmam Tanrı’nın planı olmayabilir” dedi.

Rubio, partideki ön seçim sürecinde Minnesota ve başkent Washington DC’deki yarışlarda kazanabilmişti.

Trump, Florida’nın yanı sıra Kuzey Carolina ve Illinois eyaletlerinde de kazanmasını bildi. Bu sonuçlarla ön seçimi kazandığı eyalet sayısını 18’e yükselten Trump, 621 delegeye ulaşmış oldu. Trump bu sonuçlarla partisinin başkan adayı olma yolundaki ilerleyişini sürdürdü.

Trump, Missouri eyaletinde ise Teksas Senatörü Ted Cruz ile büyük bir çekişme içinde. Oyların yüzde 99’unun sayıldığı eyalette Trump, binde 2 puanlık farkla yarışı Cruz’un önünde götürüyor. Missiouri’de Trump’ın mı yoksa Cruz’un mu güleceği ilerleyen saatlerde netlik kazancak.

- Kasich, ilk başarısını memleketinde kazandı

Cumhuriyetçi Parti’de Ohio’daki ön seçimi ise eyaletin valisi John Kasich önde bitirdi.

Bugüne kadar yapılan ön seçimlerde ilk kez galip gelen Kasich, partililerin yüzde 47’sinin desteğini aldı. Kasich, bu sonuçla eyaletteki 66 delegeyi hanesine yazdırdı. Bu sonuç bir anlamda Kasich’in yarışta kalmasını sağladı.

Ohio’daki yarışı Trump yüzde 36 ile ikinci, Cruz yüzde 13 ile üçüncü, Rubio ise yüzde 2 ile son sırada tamamladı.

Rubio, Ohio’da Kasich ile Trump’ın anketlerde başa baş gittiğini belirterek, seçmenlerine kendisine değil Kasich’e oy vermeleri çağrısında bulunmuştu. Rubio, Trump’ın kazanmasını engellemek için dayanışma gerektiğini ifade etmişti.

- Başkan adayları parti kurultaylarında açıklanacak

Partilerin başkan adayları, yaz aylarında yapılacak parti kurultaylarında netlik kazanacak.

Cumhuriyetçi Parti, başkan adayını Ohio eyaletinin Cleveland şehrinde 18-21 Temmuz tarihlerinde yapacağı kurultayla resmen açıklayacak.

Demokrat Parti ise kurultayını 25-28 Temmuz tarihlerinde Pensilvanya eyaletinin Philedelphia kentinde gerçekleştirecek.

Ön seçimler 22 Mart'ta her iki parti için Arizona ve Utah’ta, Demokratlar için ise Idaho’da devam edecek.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05