• BIST 104.400
 • Altın 229,688
 • Dolar 5,4776
 • Euro 6,2159
 • Berlin 8 °C
 • Frankfurt 8 °C
 • Paris 8 °C
 • Ankara 15 °C
 • İstanbul 13 °C
 • İzmir 15 °C
 • Stockholm 3 °C

7. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi Sertifika Töreni

7. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi Sertifika Töreni
Anadolu Ajansı Haber Akademisinin 7. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi mezunları için sertifika töreni düzenlendi- AA Türkiye Haberleri Yayın Yönetmeni Öymez: - "Ateş çemberinin içinde bir bölgedeyiz ve nerede mazlum varsa, bu mazlumun sesi olma gibi bir gö

ANKARA (AA) - Anadolu Ajansı (AA) ve Polis Akademisi iş birliğiyle gerçekleştirilen "7. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi"ni tamamlayan AA ve çeşitli basın yayın kuruluşlarından 24 öğrenci, sertifikalarını aldı.

AA'nın 100. yıl vizyonu çerçevesinde kurulan Haber Akademisinde, nitelikli gazeteci yetiştirmek amacıyla düzenlenen 7. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi mezunları için sertifika töreni düzenlendi.

AA Konferans Salonu'ndaki törene, Türkiye Haberleri Yayın Yönetmeni Hasan Öymez, Haber Akademisi Koordinatör Yardımcısı Hayri Çetinkuş, Yurt Haberleri Müdürü Zekeriya Kaya, Haber Analiz Müdürü Behçet Güngör ile davetliler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Çetinkuş, riskli bölgelerde habercilik yapmanın özel eğitim gerektirdiğini belirterek, savaş muhabirliği eğitiminin Anadolu Ajansı tarafından çok önemsendiğini, savaş muhabirliği sertifikası olmayanların sıcak bölgelere gönderilmediğini ifade etti.

Anadolu Ajansının haberden önce habercinin hayatını önemsediğini belirten Çetinkuş, "Bu ilkesel tutumun tüm medya kuruluşlarınca benimsenmesini arzu etmekteyiz. Bundan dolayı çağrımızı yeniliyoruz. Bundan sonraki süreçte ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarından daha fazla gazeteciyi eğitimimize bekliyoruz." dedi.

Çetinkuş'un konuşmasının ardından, kursiyerlerin eğitim süresince yaşadıklarına yer verilen tanıtım filminin gösterimi yapıldı.

- "Mazlumun sesi olma gibi bir görevimiz, misyonumuz var."

Türkiye Haberleri Yayın Yönetmeni Hasan Öymez de AA'nın son yıllarda büyük bir atılım içinde olduğunu belirterek, yayın dillerinin 11'e çıkarıldığını, dünya üzerindeki ofis sayısının ise 16'dan 36'ya yükseltildiğini, AA'nın şu anda 89 ülkede bulunduğunu söyledi.

Öymez, "Türkiye içinde de ciddi atılımlar yaptık. Abonelerimiz için yeni ürünler ekledik. Personel sayısı açısından, günlük ürettiğimiz haber, fotoğraf ve video açısından Türkiye'nin en büyük medya kuruluşuyuz. Bu bize yeterli gelmiyor, dünyadaki en önemli ajanslar arasında olmak istiyoruz." dedi.

Hasan Öymez AA'nın Ortadoğu'da bulunmasının, zorlukların yanında ajansa önemli avantajlar sağladığına işaret etti.

Savaş muhabirliği eğitiminin Türkiye'de çok az kişiye nasip olduğunu belirten Öymez, AA bu eğitimi vermeye başladığı günden bu yana 175-180 kişinin eğitim almaya hak kazandığını kaydetti.

"Ateş çemberinin içinde bir bölgedeyiz ve nerede mazlum varsa, bu mazlumun sesi olma gibi bir görevimiz, misyonumuz var." diyen Öymez, gazeteciliğin kutsal bir meslek olduğunu, ama savaş muhabirliğinin daha da kutsal olduğunu dile getirdi. Öymez, şunları kaydetti:

"Çok önemli, kutsal ve stratejik bir eğitim aldınız. İmrendiren bir eğitim aldınız. Pek çok arkadaşımızın bu eğitimi almak istediğini biz biliyoruz. Biraz önce hocam da bahsetti. Herbirinizin bu eğitimin kıymetini bileceğinizi biz biliyoruz. Sertifikalarınızın hayırlı olmasını diliyorum."

-"Önce muhabirin sağlığı, sonra haberin güvenliği"

Polis Akademisi Başkanlığını temsilen törene katılan Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yayla da verilen eğitimlerde amacın, önce muhabirin can güvenliğinin sağlanması olduğunu söyledi.

Yayla, AA ile birlikte çalışmaktan onur ve mutluluk duyduklarını belirterek, "Aldığınız eğitimin maddi değerinin ötesinde çok büyük bir manevi değeri var. O da önce sizlerin sağlığı, sonra haberin güvenliği. Bu, bizim için de sizin için de öncelik olmalı. Bu eğitimin esas amacı sizleri güvende tutabilmek. Siz güvende olduğunuz müddetçe haber de güvende olur, diğer insanlar da güvende olur." dedi.

Eğitime katılanlar adına konuşan AA Fotoğraf Editörlüğünde görevli foto muhabiri Erçin Top, eğitim süresince önemli tecrübeler edindiklerini dile getirdi. Top, "Gerçeği aratmayan eğitimler sayesinde karşımıza çıkacak olumsuz durumlar karşısında neler yapabileceğimiz ve nelerden kaçınmamız gerektiğini öğrendik." diye konuştu.

"Eğitim esnasında kazandığımız bu önemli tecrübeler bizleri, gittiğimiz görev bölgelerinde yaşayacağımız en olumsuz şartlara karşı öz güvenli hale getirdi." ifadesini kullanan Top, tüm basın mensuplarının riskli bölgelere gitmeden savaş muhabirliği eğitimi almaları gerektiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından, dereceye girenlere sertifikaları verildi. Eğitimi Salim Taş birinci tamamlarken, İslam Yakut ve Zehra Yılmaz ikinciliği paylaştı. Özge Elif Kızıl ise üçüncü oldu.

Ayrıca katılımcıların tümü, uluslararası geçerliliği olan başarı sertifikası almaya hak kazandı.

Tören, hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

- 26 ayrı alanda eğitim verildi

Savaş, afetler ve olağanüstü hallerde görev yapacak operasyonel muhabirler yetiştirmek amacıyla gerçekleştirilen eğitime 24 kursiyer katıldı.

Eğitim, AA'nın tecrübeli gazetecileri ile Polis Akademisi, Türk Silahlı Kuvvetleri, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı uzmanları tarafından verildi.

Eğitimler, habercilikten kişisel güvenliğe, savaş hukukundan ilk yardıma, ileri sürüş tekniklerinden suda hayatta kalmaya, kimyasal ve biyolojik saldırılardan olağanüstü durumlarda medya yönetimine kadar 26 ayrı alanda gerçekleştirildi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05