• BIST 103.024
 • Altın 371,565
 • Dolar 6,7612
 • Euro 7,4055
 • Berlin 11 °C
 • Frankfurt 11 °C
 • Paris 15 °C
 • Ankara 12 °C
 • İstanbul 16 °C
 • İzmir 15 °C
 • Stockholm 13 °C

60'tan Fazla Ülkeye Lunapark Oyuncağı Satıyor 2

60'tan Fazla Ülkeye Lunapark Oyuncağı Satıyor 2
KOCAELİ'nin Gebze ilçesinde lunapark oyuncağı imalatı yapan bir firma, Avrupa'da 25, dünyada da 60'tan fazla ülkeye lunapark oyuncakları ihraç ediyor.

KOCAELİ'nin Gebze ilçesinde lunapark oyuncağı imalatı yapan bir firma, Avrupa'da 25, dünyada da 60'tan fazla ülkeye lunapark oyuncakları ihraç ediyor.

Gebze'de lunapark oyuncağı imalatı yapan Özcan Dal, babası Baki Dal'ın lunapark oyuncağı imalathanesini yıllar önce fabrika haline getirdi. Kurduğu fabrikada çeşitli lunapark oyuncaklarının imalatını yapan Özcan Dal, 1980 yılında ürettiği oyuncakları ilk kez ihraç etmeye başladı. Yurt dışında her geçen gün pazarını büyüten Özcan Dal, şu anda Gebze'deki fabrikasından, Avrupa'da 25, dünya genelinde ise 60'tan fazla ülkeye lunapark oyuncağı ihraç ediyor. Baba mesleği olmasından dolayı doğduğundan beri bu işin içerisinde olduğunu belirten Özcan Dal, "6 yaşında rahmetli babamın Erzincan'da hem lunapark oyuncağı atölyesi hem de lunaparkı vardı. Bu işe lunaparkta dondurma kabı yıkayarak başladım. 6 yaşında da atölyeye geçip kaynak yapmaya başladım. Mühendislik okuduktan sonra İstanbul'a geldim. İstanbul'da lunaparka bir İtalyan marka oyuncak gelmişti, o oyuncağı ilk gördüğümde "Ben bunu yapar satarım" dedim. Arkamdan bana "yapamaz" dediler, bu adam deli dediler. Şimdi şükürler olsun ki yaptığımız oyuncakları 60'ın üzerinde ülkeye ihraç ediyoruz. Bu durum da bizi gururlandırıyor tabii ki" şeklinde konuştu.

'TERECİYE TERE SATIYORUZ'

Dünya genelinde lunapark oyuncağı sektöründe öncü kabul edilen ülkelere bile lunapark oyuncakları ihraç ettiklerini belirten Özcan Dal, "Buralara gelmek kolay olmadı, dünyada hiçbir şey kolay değil ama tek bir şey var o da ilim yapmak. Biz 3 üniversiteyle birlikte çalışıyoruz. İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi ile çalışma halindeyiz. Sürekli Ar-Ge çalışmalarımız oluyor. Yeni makineler yapıyoruz ve bu yeni makineler de bizi ihracat yapmakta üstün kılıyor. Deyim yerindeyse tereciye tere satıyoruz. Biz Alman'a makine satıyoruz. Hem çalışan arkadaşlarımızın titizliği hem de mühendis kardeşlerimizin hassasiyeti sayesinde başta Almanya olmak üzere İngiltere, Fransa, İrlanda, İsveç gibi dünya ülkelerine mal satıyoruz. Hedefimiz dünya pazarında hatırı sayılır bir marka olmak" diye konuştu.

'ÇALIŞTIRACAK ELEMAN BULAMIYORUZ'

Fabrikalarında yaptıkları üretimle dünya genelinde 60'tan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını, 50 çalışanlarının olduğunu fakat fabrikada kalifiye elaman bulmakta güçlük çektiklerini ifade eden Özcan Dal, şöyle konuştu:

"Avrupa'da 25, dünyada 60'tan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Biz 63 yıldır bu işin içindeyiz, yanımızda çalışan insanlar emekli oluyor. Emekli olan arkadaşlarımızın yerine mutlaka yeni elemanlar katmalıyız ki fabrika çalışmaya devam etsin ama çalışacak eleman bulamıyoruz. Geçenlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi 13 kişilik iş ilanı vermiş 6 bin kişi başvurmuş, fakat biz burada fabrikamızda kaynakçı ilanı verdik bir hafta boyunca yalnız 2 kişi başvurdu onlar da emekli insanlardı. Korkunç bir yetişmiş eleman açığımız var bunu bir türlü tamamlayamıyoruz" dedi.

DHA

Bu bölümde yayımlanan haberler, abonesi olduğumuz içerik sağlayıcı ajanslar tarafından (AA, DHA, İHA vb) üretilen ve otomatik olarak sitemizde yayımlanan haberlerdir. ARTI49 söz konusu haberlere ve videolara hiçbir müdahalede bulunmamaktadır. İçeriklerin hukuki sorumluluğu ajanslara aittir. Haberlerle ilgili lütfen içerik üreticisi ajanslarla iletişime geçiniz. Çeşitli nedenlerle içerik kaldırma talebiniz olursa [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05