29 Ekim: Belçika’da bayraklarla Cumhuriyet konvoyu

29 Ekim: Belçika’da bayraklarla Cumhuriyet konvoyu

Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Hasan Ulusoy: “Cumhuriyet Bayramı törenimizi bu sene salgın nedeniyle yapamadık, ancak yine de sembolik bir tören düzenleyerek 97’nci yaşımızı kutladık.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin 97’nci kuruluş yıl dönümü Belçika’da koronavirüs (Covid-19) salgınına yönelik önlemler dikkate alınarak kutlandı.

Salgının yaygın şekilde devam ettiği Belçika’da Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliğince 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kamu sağlığı önlemlerine uyularak bir dizi etkinlik düzenlendi.

Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Her sene yüzlerce davetliyle düzenlediğimiz Cumhuriyet Bayramı törenimizi bu sene salgın nedeniyle yapamadık ancak yine de Belçika’daki misyonlarımızdan ve Belçika Dışişleri Bakanlığından sınırlı bir katılımla kısa ve küçük bir sembolik tören düzenleyerek 97’nci yaşımızı kutladık” dedi.

VATANDAŞLA TELEKONFERANS SOHBETİ

Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehit ve gazileri şükran ve rahmetle andıklarını belirten Büyükelçi Ulusoy, Belçika’daki Türk vatandaşlarına Cumhuriyet Bayramı için özel olarak hazırladıkları videolarla sosyal medyadan ulaştıklarını ifade etti. Ulusoy, gün içinde Türk ve Belçika bayraklarıyla sembolik bir konvoy yaparak şehirde dolaştıklarını, ayrıca, akşam da vatandaş ve dernek temsilcilerinin katılımıyla videokonferans yöntemiyle sohbet toplantısı yaptıklarını aktardı.

Ulusoy, bu toplantıda Cumhuriyet’in anlam ve önemiyle gelecekte Belçika’da birlikte yaşama kültürünü daha da ileri götürmek için neler yapılabileceğini ele aldıklarını söyledi.

+49 – BRÜKSEL

FOTO: A.A.

 

HABERE YORUM KAT