• BIST 106.991
 • Altın 151,930
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196
 • Berlin 16 °C
 • Frankfurt 13 °C
 • Paris 19 °C
 • Ankara 11 °C
 • İstanbul 18 °C
 • İzmir 21 °C
 • Stockholm 12 °C

250 Yıllık Evlerini Türk Kızılayına Bağışladılar

250 Yıllık Evlerini Türk Kızılayına Bağışladılar
Kilisli hayırsever iki kardeş, Çanakkale ve Yemen'de şehit olan amcaları ile gazi dedelerinin doğup büyüdüğü birbirine bitişik iki evi Türk Kızılayına verdi- Çanakkale gazisi torunu Ahmet Alakel: - "Her nerede bir ihtiyaç sahibi varsa onlara ulaşıyorlar.

KİLİS (AA) - RIDVAN KORKULUTAŞ - Kilisli hayırsever kardeşler, Çanakkale ve Yemen'de şehit olan amcaları ile gazi dedelerinin doğup büyüdüğü birbirine bitişik 250 yıllık iki evi, Türk Kızılayına bağışladı.

Ahmet Necip ve Mahmut Ekrem Alakel kardeşler, Şıh Abdullah Mahallesi'nde kendilerinin de doğup büyüdüğü, Çanakkale gazisi dedeleri ile onun Yemen ve Çanakkale'de şehit düşen 4 kardeşinin hatıralarıyla dolu evlerini Türk Kızılayına verdi.

Gazi torunu Ahmet Necip Alakel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evlerinin kendileri için manevi önem taşıdığını söyledi.

Türk Kızılayının yaptığı faaliyetleri gördükten sonra evlerini bağışlama kararı aldıklarını anlatan Alakel, "Türk Kızılayının çok güzel işler yaptığını görüyoruz. Her nerede bir ihtiyaç sahibi varsa onlara ulaşıyorlar. Bunları gördüğümüz için bağışımızı Türk Kızılayına yapma kararı aldık." dedi.

Evin kendilerine dedelerinden kaldığını vurgulayan Alakel, "Dedemin 2 kardeşi Çanakkale'de, 2 amcam da Yemen'de şehit oldu. Bizim dedemiz de Çanakkale gazisi. Ailemizin hayrı için bu bağışta bulunduk. Daha önce de bağımız ve bahçemizi satıp bir cami yaptırmıştık." diye konuştu.

- "Hayırlara vesile olsun"

Mahmut Ekrem Alakel de varlıklı bir kişinin, hayır için elindeki malları diğer insanlarla paylaşması gerektiğini ifade etti.

Şehit amcaları ve gazi dedeleri için sürekli hayırda bulunmaya gayret gösterdiklerini söyleyen Alakel, şunları kaydetti:

"Türk Kızılayının faaliyetlerini bildiğimiz için şehit amcalarım ve gazi dedemin hayırları devam etsin diye bu evleri bağışladık. Ahde vefamızı yaşadığımız sürece sürdüreceğiz, çünkü onlar bu vatanı düşmandan kurtardı. Bu evin 250 seneden beri bize atalarımızdan intikal ettiğini biliyoruz. Dedemin dedesinin bu evde yaşadığını biliyorum. Dedemin babasının 5 erkek çocuğu var. 4'ü şehit, biri de gazi olmuş. Onların hepsi bu evden yetişti. Biz de bu evde doğduk, bizim için çok büyük manevi değeri var."

Alakel, bu evlerin milletin hizmetinde kullanılarak, hayırlara vesile olacağını ümit ettiklerini belirtti.

- İlk yardım merkezi ve "iyilik mağazası"na dönüştürülmesi planlanıyor

Türk Kızılayı Kilis Şube Başkanı Mehmet Faruk Erdinç de 148 yıldır ihtiyaç sahiplerinin yanında olduklarını vurguladı.

Bu tür bağışlar sayesinde Türk Kızılayının faaliyetlerini sürdürebildiğini dile getiren Erdinç, şu ifadeleri kullandı:

"Kilisimizin maruf insanlarından bu iki amcamız, Kilis Türk Kızılayı şubesinin faaliyetlerini yakından takip ettiklerini ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın inisiyatifindeki bir kurum olması nedeniyle evlerini bağışlamak istediklerini söyledi. Biz de yapılacak iyilikler adına buna çok sevindik. Bağışlamış olduklarını evler, kendilerine hayır olarak geri dönecektir. Bu evleri ilk yardım merkezi ve iyilik mağazası olarak kullanmayı düşünüyoruz."


 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05