• BIST 95.396
 • Altın 284,374
 • Dolar 5,9149
 • Euro 6,5209
 • Berlin 16 °C
 • Frankfurt 16 °C
 • Paris 13 °C
 • Ankara 21 °C
 • İstanbul 21 °C
 • İzmir 23 °C
 • Stockholm 9 °C

18 Mart Şehitler Günü

18 Mart Şehitler Günü
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar: - "Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü, milletin egemenlik ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır"- "Aziz şehitlerimiz, yazdığınız cesaret ve kahramanlık destan

ANKARA (AA) - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Çanakkale Zaferi'nin, vatanın bütünlüğü, milletin egemenlik ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtı olduğunu kaydetti.

Akar, 18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, kutsal vatan toprakları için canlarını feda eden tüm kahraman şehitleri, milletin vefasının ifadesi olan "Şehitler Günü" dolayısıyla saygı ve rahmetle andığını ifade etti.

Tarih boyunca egemenlik ve bağımsızlığını, milli birlik ve beraberliğini her şeyin üstünde tutan, bu uğurda ödediği bedellerle destanlar yazan aziz şehitlerin, devletin varlığının güvencesi olarak milletin bağrında ebediyen yaşayacağını belirten Orgeneral Akar, bu topraklar için toprağa düşen her şehidin ve vücutlarının bir parçasını vatan toprağına emanet eden gazilerin, bu vatanı bir kere daha vatan yaptığı inancında ve bilincinde olduklarını vurguladı.

Orgeneral Akar, üzerinde yaşanan cennet vatanın, istiklal ve ay yıldızlı şanlı al bayrağın, şehitlerin hayatları pahasına koruyup millete armağan ettiği kutsal emanetler olduğunu anımsatarak, mesajına şöyle devam etti:

"Aziz şehitlerimiz, yazdığınız cesaret ve kahramanlık destanları ile yüce milletimizin hafızasına kazınan adlarınız sonsuza kadar yaşayacaktır. Bu destanlar, ülkemizin ve milletimizin bütünlüğü ve güvenliği için yaptığımız bu mücadelede bizlere güç ve ilham kaynağı olmaktadır. Yüce milletimizin engin sevgi ve güvenine mazhar olmuş, etkin, caydırıcı ve saygın bir ordu olan Türk Silahlı Kuvvetleri, bundan sonra da kahraman milletimizin temel karakteri olan ve hiçbir zaman ödün vermeyeceği egemenlik ve bağımsızlığının, asil kanlarınızla sınırlarını çizdiğiniz kutsal vatan topraklarının bütünlük ve güvenliğinin teminatı olmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, aziz hatıralarınızı şükran ve minnetle anıyorum. Ruhlarınız şad olsun."

- "Tarihin akışını, milletin kaderini değiştirdi"

18 Mart Şehitler Günü'nde, Türk harp tarihinde eşsiz bir yere sahip Çanakkale Zaferi'nin 101'inci yıl dönümünü kutlamanın gurur ve heyecanı içinde olduklarını belirten Orgeneral Akar, mesajında, "Çanakkale Zaferi, hiç kuşkusuz sonuçları itibarıyla tarihin akışını ve her şeyden önemlisi Türk milletinin kaderini değiştiren çok önemli bir başarıdır. Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü, milletin egemenlik ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır" ifadesine yer verdi.

Orgeneral Akar, mesajında şunları kaydetti:

"Tarihte eşine az rastlanır çok uluslu bir güce canları pahasına dur diyen ve tüm dünyaya 'Çanakkale geçilmez' dedirten aziz milletimiz ve onun bağrından çıkan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, dün Çanakkale'de olduğu gibi bugün de Çanakkale Muharebeleri'ni kazandıran yüksek ruha sahip olarak, ülkesine ve milletine yönelik her türlü tehdit ve tehlikeyi bertaraf edebilecek güç ve kararlılıktadır. Bu anlamlı günde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bizlere bu cennet vatanı armağan eden atalarımızı, özellikle son dönemde terörle mücadelede yitirdiğimiz kahraman silah arkadaşlarımız, emniyet mensuplarımız ve korucularımız ile 17 Şubat ve 13 Mart 2016 tarihlerinde hain terör saldırıları sonucunda yitirdiğimiz silah ve çalışma arkadaşlarımızla vatandaşlarımızı, vatanı canından aziz bilen tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Hayatta olan kahraman gazilerimize, şehitlerimizin ve gazilerimizin kıymetli aile bireylerine şükranlarımı sunuyor, Türk Silahlı Kuvvetlerinin değerli mensuplarına sağlık ve esenlikler diliyorum."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05