• BIST 95.738
 • Altın 275,622
 • Dolar 5,7190
 • Euro 6,3431
 • Berlin 17 °C
 • Frankfurt 16 °C
 • Paris 15 °C
 • Ankara 22 °C
 • İstanbul 25 °C
 • İzmir 28 °C
 • Stockholm 16 °C

15 şehidin hesabı yarın sorulacak

15 şehidin hesabı yarın sorulacak
Kayseri'de 15 askerin şehit, 54 askerin gazi olduğu 17 Aralık 2016'da düzenlenen canlı bomba saldırısı ile ilgili görülen davanın yarın karar duruşması...

Kayseri'de 15 askerin şehit, 54 askerin gazi olduğu 17 Aralık 2016'da düzenlenen canlı bomba saldırısı ile ilgili görülen davanın yarın karar duruşması görülecek. Savcı, 1'i tutuklu 8 sanık hakkında ayrı ayrı 16 kez ağırlaştırılmış müebbet, 54 kez 9 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istemişti.

17 Aralık 2016'da terörist Kasım Yıldırımçakar bomba yüklü, sahte olarak düzenlenmiş 71 EU 595 plaka araç ile Adana'dan Kayseri'ye gitti. 17 Aralık'ta 08.48 sıralarında Zincidere Komando Tugayı nizamiyesinden çarşı iznine çıkan askerlerin bulunduğu halk otobüsünü takip eden terörist Yıldırımçakar, Talas Bulvarı Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi önünde bulunan otobüs durağına yanaştığı sırada otobüsün sol orta yan kısmına yaklaşarak bomba yüklü aracı patlattı. 38 AB 180 plakalı özel halk otobüsü içerisinde bulunan 15 asker şehit olurken, 54 asker yaralandı. 3'ü firari 21 sanık hakkında "devletin bütünlüğünü bozmak ve tehlikeye atmak', "silahlı terör örgütü üyesi olmak', "15 kez kasten adam öldürme', "54 kez kasten adam öldürmeye teşebbüs" gibi suçlardan dava açıldı.

Davanın son celsesinin Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde güvenlik gerekçesiyle 250 kişilik Şehit C.Savcısı Murat Uzun Konferans Salonu'nda görülmesi bekleniyor.

3 sanık hakkında dosyalar ayrılsın talebi

Savcılık, önceki celse verdiği mütalaasında; firari durumda olan, yakalama kararları infaz edilmeyen saldırının bir numaralı sanığı İshak Ö., üç numaralı sanığı Ferhat T. ve Almanya'da yakalanan Sait K.nin adli makamlarca yapılan yazışmanın ve iade durumunun henüz sonuçlanmaması nedeniyle 3 sanık hakkında dosyanın ayrılmasına karar verilmesini talep etti.

Şifre: "Vişne suyu sevmem'

Savcı mütalaasında; saldırının iki numaralı ismi olan, 2014 yılından beri örgüt yöneticisi İshak Ö. ile görüşüp, Kasım Yıldırımçakar ile "vişne suyu sevmem, şeftali suyu severim" gibi şifreli konuşmalar yaparak bombalı saldırıyı gerçekleştirdiği tespit edilen sanık Kenan Ç. hakkında bombalı saldırının asıl faili olduğu gerekçesiyle 1 kez "devletin birliğini bozma ve azaltma" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "tasarlayarak bomba ile kasten adam öldürme" suçundan 15 kez ağırlaştırılmış müebbet, "kasten adam öldürmeye teşebbüs" suçundan 54 kez 9 ila 20 yıl arasında hapis cezası, "tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma" suçundan 4 ila 8 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını,

Başka suçtan hükümlü sanık Abdullah A.'nın sahte plaka basılması ile ilgili olayda örgütten aldığı talimat ile plakayı Kenan Ç.'ye ilettiği ve bombalı saldırı eylemine yardım eden sıfatıyla iştirak ettiği gerekçesiyle 1 kez devletin birliğini bozma ve azaltma suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "tasarlayarak bomba ile kasten adam öldürme" suçundan 15 kez ağırlaştırılmış müebbet, "kasten adam öldürmeye teşebbüs" suçundan 54 kez 9 ila 20 yıl arasında hapis cezası, "tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma" suçundan 4 ila 8 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını,

Sanıklar Ekrem U., Mehmet O. ile Ümit K., Mehmet A., Barış K. ve Elzem Ş.'nin terörist Kasım Yıldırımçakar'ı evlerinde barındırdıkları, örgütsel dokumanlar çıktığı, araç kiralama işlerini yaptıkları gibi suçların tespiti ile bombalı saldırı eylemine yardım eden sıfatıyla iştirak ettikleri gerekçesiyle 6 sanığa da ayrı ayrı 1 kez "devletin birliğini bozma ve azaltma" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "tasarlayarak bomba ile kasten adam öldürme" suçundan 15 kez ağırlaştırılmış müebbet, "kasten adam öldürmeye teşebbüs" suçundan 54 kez 9 ila 20 yıl arasında hapis cezası, "tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma" suçundan 4 ila 8 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

'Apo" sloganı atan halk otobüsü şoförüne suç duyurusu talebi

Tutuksuz sanıklar Murat T. ve Serkan A. hakkında örgütün hiyerarşik yapısına üye olmamakla beraber isteyerek ya da bilerek yardım edip "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "evrakta sahtecilik" suçlarından cezalandırılmalarını talep eden savcı, saldırıda özel halk otobüsünü kullanan şoför Hamit E. hakkında ise her türlü şüpheden uzak inandırıcı delil bulunmadığından tüm suçlardan beraatına, evinde bulunan silah ve 6 adet fişek nedeniyle "yasak silah bulundurma" suçundan cezalandırılmasını, tanık beyanlarında "Leyla Zana'nın yeğeniyim" dediği, HDP'nin nevruz ve mitinglerinde "Her biji Apo" sloganları attığının, örgüt paçavralarını salladığının tespit edilmesi nedeniyle Hamit E. hakkında "terör örgütü propagandası yapma" suçundan Başsavcılığa suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Mütalaada tutuksuz sanık Fahri D. hakkında terör elebaşını öven paylaşımlar yaptığı, bombalı saldırı günü Diyarbakır'a bilet ayırt ederek gitmeye çalıştığı gerekçeleriyle "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan cezalandırılmasını ve tutuklanmasını talep eden savcı, tutuksuz sanıklar İsmail Hakkı Y., Hürriyet Y., Vasfiye T., Hüseyin P., Mehmet Y. ve Hasan E.'nin de ayrı ayrı beraatlarını istedi.

Yarın saat:10.00'da başlayacak olan davada sanık avukatlarının savcılık mütalaasına karşı savunma yapmasının ardından mahkeme heyetinin sanıklar hakkında karar vermesi bekleniyor.

İHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05