1 Mayıs 2015'in "Taksim Çağrıcıları"na Beraat (3)

1 Mayıs 2015'in "Taksim Çağrıcıları"na Beraat (3)

1 Mayıs 2015'te İstanbul Valiliği tarafından gösteri ve yürüyüşlere kapatılan Taksim Meydanı için yaptıkları çağrılar nedeniyle, 2911 sayılı kanununda...

1 Mayıs 2015'te İstanbul Valiliği tarafından gösteri ve yürüyüşlere kapatılan Taksim Meydanı için yaptıkları çağrılar nedeniyle, 2911 sayılı kanununda düzenlenen "Direnme ve yasaklara aykırı hareket etme" suçlamasıyla haklarında dava açılan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen ve TTB Merkez Konseyi Başkanı Hüseyin Demirdizen'in yargılandığı dava karara bağlandı. Mahkeme, 3 sanık hakkında, yüklenen fiillerin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması ve yüklenen suçların sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmaması gerekçesiyle ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.

SANIKLAR KARAR DURUŞMASINA KATILDI

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda, 21. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu,TTB Merkez Konseyi Üyesi Hüseyin Demirdizen, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ile avukatları hazır bulundu. Duruşmaya DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun da aralarında bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri de izleyici olarak katıldı.

"1 MAYIS'TA TAKSİM'DE GÖSTERİ YAPILMASINI YASAKLAMAK, 1977 KATLİAMININ KARANLIKTA KALMASI ANLAMINA GELİR"

Duruşmada savunma yapan KESK Başkanı Lami Özgen, 1 Mayıs'ın Taksim'de yasaklanmasının Uluslararası normlara ve Anayasa'ya aykırı olduğunu belirterek, "1 Mayıs'ta Taksim'de gösteri yapılmasını yasaklamak 1 Mayıs 1977 katliamının karanlıkta kalmasını ve bunun içinde devletin olduğunu kabul etmek anlamına gelir" dedi. Taksim Meydanı'nın yasaklanması için ileri sürülen gerekçelerin hukukla bağdaşmadığını bu nedenle de emekçiler olarak karşı çıktıklarını ifade eden Özgen, "1 Mayıs etkinliklerini Taksim'de kutlama irademizi ortaya koyduk. Emekçiler dışında sermaye kesimi Taksim'de gösteri yapmak isteseydi buna izin verirlerdi. Ortaya çıkan manzaradan başta Başbakan ve hükümet sorumludur" diye konuştu.

"1 MAYIS DÜNYADA KENTLERİN EN TARİHİ VE MERKEZİ YERLERİNDE YAPILIR"

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da iddianamede yaptıkları çağrının suç olduğununun belirtildiğini hatırlatarak, "Öncelikle belirtmek gerekir ki 1 Mayıs gösterileri 2911 sayılı kanun kapsamında değerlendirilemez. Dünyadaki örneklerine baktığımız da bu gösterilerin kentlerin en tarihi ve merkezi yerlerinde yaptıldığını görürüz" dedi. Sendikal örgütlenmelerinin engellenmesine karşı olan talepleri dile getirmek için konfedarasyonun aldığı karar doğrultusunda gösterilerin Taksim'de yapılması için çağrıda bulunduğunu ifade eden Çerkezoğlu, "2010, 2011 ve 2012 yıllarında 1 Mayıs gösterilerinin Taksim alanında yapılmasına rağmen sonraki yıllarda hukuk dışı gerekçelerle bu gösteriler yasaklanmak istenmiştir. Geçmiş yıllarda da yapılan kutlamalar ile ilgili açılan davalar beraatle sonuçlandı" dedi.

"TOPLUM SAĞLIĞINI ANLATMAK İÇİN TAKSİM'E ÇAĞRI YAPTIK"

Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Hüseyin Demirdizen de, TTB'nin görevleri arasında toplum sağlığını korumanın da bulunduğunu belirterek, "Bilindiği üzere sağlık hali sadece hasta olmamayı ifade etmez. Çalışma koşullarının olumsuzluğu ve toplum yaşamındaki olumsuzlukların hasta sayısını artırdığı da bilinmektedir. Yöneticilere insanların bedenine, değerlerine ve düşüncelerine müdahale etmemeleri gerektiğini ifade etmek ve bunu 1 Mayıs kutlamaları sırasında söylemek için toplantının kentin en merkezi ve tarihsel meydanında yapılmasına dair çağrı yapmıştık. Bu çağrının suç olduğunu düşünmüyorum" diye konuştu. Yapılan savunmaların ardından söz alan avukatlar da müvekillerinin savunmalarına katıldıklarını ifade ederek daha önce verilen beraat kararlarının da dikkate alınarak beraat talebinde bulundu.

AYRI AYRI BERAAT ETTİLER

Kararını açıklayan 21. Asliye Ceza Hakimi Taner Atalay, Arzu Çerkezoğlu, Lami Özgen ve Hüseyin Demirdizen hakkında kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşü düzenleme ve yönetme suçlarından cezalandırılmaları talebiyle açılan kamu davalarında, yüklenen fiillerin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle ayrı ayrı beraaterine karar verdi. Hakim Atalay, sanıklar hakkında cezalandırılmaları talep edilen direnme suçundan ise, "Yüklenen suçların sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmaması" gerekçesiyle ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.

11 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENİYORDU

İddianamede, Valiliğin 1 Mayıs 2015 gösterileri için Aksaray Samatya sahilinde bulunan alanı gösterdiğini, ancak şüphelilerin yaptıkları açıklamalarla kitleleri Taksim'e çağırdığı belirtilerek, "Şüphelilerin her üçü de birlikte hareket ederek yasadışı gösteri yapmak üzere kitleleri Taksim Meydanı'na yönlendirmek, polisin dağılın ikazına rağmen dağılmayarak ve emniyet güçlerine çeşitli şekillerde mukavemet ederek 2911 sayılı kanununda düzenlenen "Direnme ve yasaklara aykırı hareket etme" suçlarını işledikleri anlaşılmıştır" denildi. İddianamede, Arzu Çerkezoğlu, Lami Özgen ve Hüseyin Demirdizen'in bu suçlardan 4'er yıldan 11'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edilmişti.

HABERE YORUM KAT