• BIST 93.803
 • Altın 146,472
 • Dolar 3,5756
 • Euro 3,8746
 • Berlin 8 °C
 • Frankfurt 2 °C
 • Paris 8 °C
 • Ankara -4 °C
 • İstanbul 10 °C
 • İzmir 6 °C
 • Stockholm 1 °C

Tunus Eski Cumhurbaşkanı Merzuki Aa'ya Konuştu

Tunus Eski Cumhurbaşkanı Merzuki Aa'ya Konuştu
Tunus eski Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki:- "Biz aslında bu darbe girişimini (15 Temmuz) Arap Baharı’na yapılmış bir darbe girişimi olarak görüyoruz”- "(Arap Baharı) Henüz daha bu volkanlar dinmedi. Depremler bitmedi. Hareketlilik devam etmekte ve bu sar

VİYANA (AA) - AŞKIN KIYAĞAN / HASAN TOSUN - Tunus eski Cumhurbaşkanı Munsif ei-Merzuki, 15 Temmuz darbe girişimi hakkında "Biz aslında bu darbe girişimini Arap Baharı'na yapılmış bir darbe girişimi olarak görüyoruz." dedi.

Merzuki, görüşmelerde bulunmak üzere geldiği Avusturya'nın başkenti Viyana'da, AA muhabirlerinin sorularını yanıtladı.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişiminin Arap Baharı'na karşı yapıldığını belirten Merzuki, Türkiye'nin başta Filistin sorunu olmak üzere, Mısır, Tunus gibi bir çok ülkede yıllardır süregelen totaliter rejimlere baş kaldıran Arap halklarına verdiği destek ve dayanışmanın sonucu olarak cezalandırılmak istendiğini kaydetti.

Merzuki, "Biz aslında bu darbe girişimini (15 Temmuz darbe girişimi) Arap Baharı'na yapılmış bir darbe girişimi olarak görüyoruz. Çünkü Türkiye’nin özellikle Arap Baharı'nın gerçekleştiği ülkelere yaptığı yardımlar çok barizdi. Bu nedenle Türkiye’nin Arap halklarına verdiği desteğin bir şekilde cezalandırılması olarak görüyoruz." dedi.

- "Depremler bitmedi"

Arap Baharı'nın sürdüğünü belirterek "volkan ve deprem" benzetmesi yapan Merzuki, "Henüz daha bu volkanlar dinmedi. Depremler bitmedi. Hareketlilik devam etmekte ve bu sarsıntı ve patlamaların nedenleri olduğu müddetçe de bunlar devam edecektir. Bütün patlama ve sarsıntılardan sonra yeniden bir düzen inşa edilecektir." diye konuştu.

- "Türkiye’nin kendini koruma hakkı vardır"

Darbe girişimi sonrası Avrupa'nın tutumunu eleştiren Merzuki, 12 Eylül 1980 darbesi sonrası Batılı ülkelerin bugünki hassasiyeti göstermediğinin hatırlanması gerektiğini söyledi. Merzuki, "Bugün, Türkiye'ye karşı sergiledikleri yaklaşım aslında Türkiye’ye karşı tutumlarından kaynaklanmaktadır. Türkiye’nin kendini koruma hakkı vardır." değerlendirmesinde bulundu.

- "Bir gün Mursi hapisten kurtulacak"

Mısır'ın demokratik yolla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin sadece hapsedilmediğini aynı zamanda insanlık dışı bir muameleye maruz bırakıldığını hatırlatan Merzuki, insan hakları örgütlerini Mursi'ye yapılan adaletsizlik karşısında harekete geçmeye davet etti. Mursi'nin acılarını ve sıkıntılarını paylaştığını ifade eden Merzuki, "Ancak ben şuna inanıyorum; bir gün Mursi hapisten kurtulacak ve mücadelesine kaldığı yerden devam edecek." dedi.

- Suriye’nin kuzeyinde silahsız bölge

Merzuki, Türkiye’nin 3 milyona yakın Suriyeli sığınmacıyı misafir etmesini taktire şayan ve minnet duyulması gereken bir durum olduğunu belirterek, "Bu konuda kalıcı çözüm için öncelikle Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin hamiliğinde silahsız bir bölgenin oluşturulması gerekir." ifadelerini kullandı.

Rusya’nın çok önemli bir aktör olduğunu ve son dönemde Türkiye-Rusya ilişkilerinin yeniden rayına girdiğini hatırlatan Merzuki, Türkiye’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i kalıcı çözüm noktasında ikna edebileceğine inandığını dile getirdi.

- "Sisi hiç akıllarına gelmiyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik "diktatör" suçlamalarının kabul edilemez olduğunu anlatan Merzuki, "Diktatörlüğü dile getirenlerin neden Türkiye akıllarına geliyor da, Sisi hiç akıllarına gelmiyor. Ben de açıkçası bunu merak ediyorum." ifadelerini kullandı.

Avrupa’nın ekonomik ve toplumsal sorunlarını öteleyebilmek için İslamofobiyi bir kalkan olarak kullandığına dikkati çeken Merzuki, Avrupa’da yaşayan Müslümanların birlikte hareket etmeleri ve yaşadıkları ülkelerde her alanda etkin olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05